Kaynak (film)

Kaynak (İngilizce: The Fountain) yönetmenliğini Darren Aronofsky 'nin yaptığı başrollerini Hugh Jackman ve Rachel Weisz 'in paylaştığı tarih,din,bilimkurgu ve fantastik öğeleri harmanlayan 2006 yapımı Amerikan romantik drama filmidir.Filmde ilk etapta Brad Pitt ve Cate Blanchett oynayacaktı.Ancak Warner Bros. başlangıçta 70 milyon $ olan filmin bütçesini daralttığı için yönetmen 35 milyon $ lık yeni bütçeyle başrollerde Hugh Jackman ve Rachel Weisz 'le filmi çekmeyi başarmıştır.

Kaynak
The Fountain
Yönetmen Darren Aronofsky
Yapımcı Arnon Milchan
Iain Smith
Eric Watson
Senarist Darren Aronofsky
Hikâye Darren Aronofsky
Ari Handel
Oyuncular Hugh Jackman
Rachel Weisz
Müzik Clint Mansell
Görüntü yönetmeni Matthew Libatique
Sanat yönetmeni Isabelle Guay
Michele Laliberte
Kurgu Jay Rabinowitz
Stüdyo Regency Enterprises
Dağıtıcı Warner Bros. Pictures
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram,Fantastik
Renk Renkli (DeLuxe)
Çıkış tarih(ler)i 4 Eylül 2006 (Venice Film Festival)
22 Kasım 2006 (ABD)
11 Mayıs 2007 (Türkiye)
Süre 96 dakika
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce
Bütçe 35 milyon $
Hasılat 15.978.422 $

Film 22 Kasım 2006 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada 'da sinema salonlarında gösterime girmiştir. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da 10.144.010 $ ve diğer bölgelerde 5.761.344 $ olmak üzere Dünya çapında toplamda 15.978.422 $ hasılat elde etmiştir.

Konu

Filmin 21. yüzyıldaki diliminde bilim adamı olan Tommy Creo, ölmek üzere olan kanser hastası eşi Izzi'yi kurtarabilmek için umutsuzca hastalığa çare bulmaya çalışmaktadır.

Bu sırada Izzi 16. yüzyıl İspanya 'sında geçen bir hikâye yazmaktadır. Hikâyede Engizisyon tarafından toprakları elinden alınmakla tehdit edilen Kraliçe Isabella, sadık konkistador Tomás'ı İspanya 'yı kölelikten kurtarabilmenin tek yolu olduğuna inandığı Hayat Ağacını araması için Maya ormanlarına gönderir. Hikâye İspanya 'da başlayıp Xibalba denilen Nebula'da bitecektir ancak Izzi'nin hikâyeyi bitirecek kadar zamanı olmadığı için Tommy'den hikâyeyi bitirmesini ister.

26. yüzyılda ise uzay gezgini olan Tom uzaydaki gezintisi sırasında kendisini çok uzun sürelerdir rahatsız eden olayların arkasındaki gerçekleri keşfeder. Bu üç adamın hikâyesi tek ve ortak bir gerçeğe uzanmaktadır.

Oyuncular

OyuncuRolü
Hugh JackmanTomas / Tommy / Tom Creo
Rachel WeiszIsabel / Izzi Creo
Ellen BurstynDr. Lillian Guzetti
Mark MargolisFather Avila
Stephen McHattieGrand Inquisitor Silecio
Fernando HernandezLord of Xibalba
Cliff CurtisCaptain Ariel
Sean Patrick ThomasAntonio

Müzikler

Filmin müziklerini Aronofsky'nin diğer filmleri olan Pi (film) ve Requiem for a Dream 'in de müziklerini yapan Clint Mansell yapmıştır.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.