Kapı kapatıcı

Kapı kapatıcı bir kapıyı genellikle birisi onu açtıktan sonra[1] veya otomatik olarak açıldıktan sonra kontrollü bir şekilde kapatan, çarpmasını önleyen, bir mekanik cihaz olarak tanımlanır. Kapıyı açmak için kullanılan kuvvet bir tür yayda depolanır ve serbest bırakıldığında bu enerji daha sonra kapıyı kapalı konuma döndürmek için kullanılır. Kapı kapatıcılar binanın yangın alarm sistemine bağlanabilir. Kapıların çoğu zaman açık tutulması gereken yerlerde elektromanyetik bir cihazla geri tutulurlar.[2] Yangın alarmı tetiklendiğinde elektromanyetik açık tutma cihazına giden gücü keserek kapıların kapanmasını sağlar. Bu açık tutma cihazları kapı kapatıcısından veya tasarımının bir parçası olabilir.[3]

Modern manuel kapı kapatıcı
Eclipse kapı yayı ve ayrı kontrol mekanizması

Erken tarihi

Pnömatik kontrollü tek hareketli zemin yayı. İç mekanizmayı göstermek için pirinç dekor plakası ve pabuç çıkarılmıştır.

Tek başına yerçekimi ilk "kapı kapatıcı" olarak düşünülebilir. Kapıları kapatmak için herhangi bir mekanik cihaz takılmadan önce kapının çalışma şekli nedeniyle kapı açıldıktan sonra kendiliğinden kapanırdı. Trafik geçtikten sonra kapalı kalmaları gerektiğinden kapıları asmak için kullanılan bu teknik kapılardan kaynaklanmış olabilir. Yöntem, geleneksel kayışların dayandığı kancaların veya pimlerin kasıtlı olarak yanlış hizalanmasını içerir; alt pim kapı direğinden yukarıdakinden daha fazla çıkıntı yapar. Bu biçim kapının ağırlığını kullanarak yer çekimi ile daima açık kapıyı kapatır. En iyi tek yönden açılan kapılarda kullanılır örneğin birçok eski kilise kapısının hala bu şekilde çalıştığı görülebilir.[4]

Bir cihazla kapıyı kapatmak için ilgili ilk başvuru kaynaklarından birisi tapınakların kapılarını kendiliğinden açıp kapatarak kontrol eden "otomatını" anlatığı İskenderiye Kahramanının yazılarındadır.[5] Ağırlıklar ve kaldıraçlar da kapıları kapatmak için kullanılmıştır,[6] Küçük ev kapıları için başka bir cihazdaysa kapıyı itmek için kıvrımların arasına yerleştirilen bir tahta parçası ile kapı çerçevesine sabitlenmiş, bükülmüş bir halat veya çile kullanırdı. Kapının açılması çıtayı daha fazla büker, kapı serbest bırakıldığında halatın burulma kuvveti kolu kapıya doğru geri iter ve böylece kapı kapanırdı.[7][8]

Daha modern zamanlarda saat üreticileri Thwaites ve Reed 1850'de spiral kapı yayının asıl mucitleri olduklarını iddia ettiler.[9] Ağırlıklar ve kasnaklardan oluşan bir kapı kapatma cihazı için en eski İngiliz patenti 1786'da Francis Moore'a verildi.[10] Bir yaydan bahseden ilk İngiliz patenti birkaç yıl sonra Henry Downer'inkine kadar izlenebilir.[11] Fleet Street, Londra'dan (Ironmonger) "kapıyı kapatmak için bir yay" (1790),[12] icat etti. Kapıyı kapatmak için daha önce icat edilmiş cihazlar da vardı,[13] örneğin Bay Delevitz'in spiral yaylı menteşeli kapı modeli (1768)[14] Daha önce Sir Edward Filmer (3. Bart.) İle kardeşi Beversham Filmer arasında bir kapı yayını mektup yoluyla tartıştıkları 1748 tarihli bir mektup referans olarak alınmaktadır.[15] Bir kapı kapatıcı olmasa da Stamford Gazetesi'nde bildirilen ve 21 Aralık 1736'da Stamford'daki White Swan'da Mösyö Delanois tarafından sergilenen ve kendi kapısını açıp kapatan mekanik bir heykel vardı.[16][17][18]

Kapı kapatıcının geliştirilmesi

İlk kapı kapatıcıları kapının kapatılma hızına göre zaman geçtikçe sadece bir yay mekanizmasından ibaretti. Bu sırada kapı kapatıcılar kapı yayı ve kontrol olarak biliniyordu. Daha sonra bu iki cihaz, hem kapıyı kapatan hem de bunun yapılma hızını yavaşlatan tek bir ünite halinde birleştirildi. Bu erken "kapı kapatıcılar" hızı kontrol etmek için pnömatik bir piston kullandı sonraki modeller aynı etki için hidrolik veya içi yağ dolu bir cihaz kullandı.

Bir kapının ani çarpmasını önleyen pnömatik bir cihaz için ilk patent 13 Mayıs 1813'te William Bullock ve James Boaz'a verildi (Patent Numarası 3695).[19]

Kapıların çarpmasını önlemek için geliştirilmiş bir hidrolik cihaz 1864'te William Overden Snr ve William Overden Jnr tarafından patentlendi.[20] Vulkanize Hint kauçuğunun özelliklerini kullanan kapı kapatıcıların da patenti alınmış ve kullanılmıştır.

Viktorya döneminde kapı kapatıcıların kullanımı genişledi.[21] William Tonks and Son, James Cartland and Sons ve William Newman and Son gibi şirketler Birmingham'da ve çevresinde bulunuyordu.[22][23] 1974'te ürettikleri bir milyonuncu kapı kapatıcısı için bir ödül aldı.[24] 1907'de önce Briton B piyasaya çıktı.[25]

Amerika Birleşik Devletleri'nde Lewis. C. Norton 1877'de Boston Trinity Kilisesi için kapı kontrolüyle 1880'de kapı kapatıcı pazarına girerek işine başladı.[26] Eugene Blount, Francis Richards ve Joseph Bardsley Yale, Norton, Rixson ve The Shelby Spring Hinge Company gibi diğer şirketlerle birlikte kapı kapatıcıların geliştirilmesi, iyileştirilmesi ve ticarileştirilmesinde de önemli rol oynadılar. 1970'lerden/1980'lerden bu yana Dorma ve GEZE Amerikan pazarının büyük bölümlerine sahip olan Ingersol Rand, ASSA ABLOY, RIXSON’na karşı kapı kapatıcı işinde baskın çıkmaya çalıştılar.

Tipler

Gizli pervaz takılmış kapı kapatıcı
 • Yüzeye takılan
 • Çerçeveye gizlenmiş (söve)
 • Başlığa gizlenmiş (transom)
 • Zemine gizlenmiş[27]
 • Kapıda gizli
 • Pabuca gizlenmiş
 • Menteşeye takılı
  • Yaylı Menteşe
  • Kendinden Kapanan Menteşe

Üstten veya yüzeye takılan kapı kapatıcılarının dört çeşidi vardır: sürgülü kol, normal kol yüzeyine takılan, paralel kol yüzeyine takılan ve üst pervaza takılan, çoğu yüzeye takılır ancak bazı üreticiler gizli modeller de sunar.

Başka bir yüzeye takılı kapı kapatıcısı türü orta menteşenin yanında kapının arkasındaki (menteşelerin olduğu yer) kapı çerçevesine tutturulmuştur. "Kol" (kuyruk) kapıya dayanır ve kullanıcının kapıyı açmasıyla bükülen yay önceden bükülmüş şekline dönerek kapıyı kapatır. Bu tip kapı kapatıcı "kuyruk" yayı[28] olarak adlandırılır ve sönümleme kontrolü olmayan daha basit mekanizmalardan biridir.

Kapı kapatıcının fırtına kapısı ve perde kapısı çeşitleri de vardır: Adından da anlaşılacağı gibi bu piston tipi kapatıcılar eve hava koşullarına, davetsiz misafirlere ve haşarata karşı evlere ek savunma hattı sağlayan fırtına kapıları, güvenlik ve perde kapılarında kullanılır. İç kapatıcılar tipik olarak hidrolik kullanırken, fırtına kapısı kapatıcılar daha genelde pnömatiktir ve kapıyı kapatmak için hava ve yaylar kullanır. Fırtına kapısı kapatıcılarında genellikle çubuk üzerinde gerekirse kapatıcıyı açık konumda kilitlemek için kullanılan küçük bir metal kare rondela bulunur; daha yeni modellerde bu işlemi kolaylaştırmak için açık tutma özelliğini etkinleştiren bir düğme bulunur. Kapı ve kapı çerçevesindeki gömme girintilere takılan gizli, pervazlı tip kapı kapatıcılar kapı kapatıldığında gizlenir. Bunlar amaçlandıkları uygulamaya göre seçilen kontrollü ve kontrolsüz versiyonlarda mevcuttur. Kapı çerçevesindeki (kapı pervazı) bir cep içine takıldığında bu tip gizli kapatıcılar genellikle "perco" veya perkomatik kapatıcılar olarak bilinir.

Kapı kapatıcılar başlığa takıldığında bunlar transom (kıç yatırması) kapatıcılar olarak bilinirler.[29] Bunlar HO (açık tut) veya NHO (hiç açık tutma) olabilir.

Bir dekor plakasının altındaki pivot noktasının hemen altına zemine takılan kapı kapatıcıları zemin yayları olarak adlandırılır ve iki varyasyona sahiptir; tek yönde açılan kapılar için tek hareket (sağ ve sol el) ve içe doğru açılan kapılar için çift hareket ve dışa doğru, her iki tip de ya hiçbiri açık tutulamaz (NHO) ya da açık tutulamaz (HO). Cihazın üstünden çıkıntı yapan ve kapının bağlı olduğu bir pabuçla (veya kayışla) eşleşen bir pivot, bir tür yay ve kapının kapanma hızını kontrol etmek için bir sönümleme cihazından (çok erken olanlar) oluşurlar. sönümleme yoktu), bu sönümleme cihazları doğası gereği pnömatik (hava yayı veya hava kontrolü olarak bilinir) veya hidroliktir. Bir kapıyı kontrol etmek için bir zemin yayı kullanıldığında, menteşelerle birlikte kullanılabilirler ancak genellikle kapının üst kısmında tek bir pivot noktasına sahiptirler, bu pivot noktası üst merkez olarak bilinir [30] Zemin yayları genellikle kullanılan tüm kapı kapatma cihazlarının en pahalı ve en zor aşınanıdır.

Topuk yayı olarak bilinen papuç kapı kapatıcısı,[31] tamamen kapının 'topuğunda', bir pabucun içinde yer almaktadır. Bu pabuç, zemin yaylarıyla birlikte kullanılan pabuca çok benzer. Son olarak yay ve kendiliğinden kapanan menteşe var. Bu tip kapı kapatıcı menteşeye takılmış bir yay kullanır ve tasarımının ayrılmaz bir parçasıdır. Yay, bir tüp içinde görünür veya gizlenebilir ve daha yaygın olarak iç kapılarda bulunabilir. Her iki yönde de açılan kapılarda kullanıldıklarında çift etkili yaylı menteşeler olarak bilinirler. Kendiliğinden kapanan menteşeler yaylı menteşeler gibi görünür ancak kapı kapatıcı gibi çalışır, boşluk sorununu çözer ve tek bir bileşende hız kontrol işlevi sağlar.

Elle çalışan

Eski tip kapı kapatıcı (BKS tarafından yapılmıştır)

Elle çalışan kapı kapatıcı kapının açılmasında kullanılan enerjiyi sıkışma, burulma, çekme şeklinde sarmal veya yaprak yayda depolar[32] ve kapıyı kapatmak için de bu enerjiyi boşaltır. Bazı kapatıcılar yayın kuvvetinin ayarlanmasına imkan vererek daha çok kapatma kuvveti vermekle birlikte kapıyı açmayı kolaylaştırır veya zorlaştırır.

Kapının kapanma hızını sınırlamak için modern kapı kapatıcıların çoğu içi yağ dolu hidrolik amortisörler kullanır ancak sönümleme için tek başına yay mekanizmaları ve sürtünme de kullanılabilir. Bazı kapatıcılar kapının çok hızlı açılmasını önleyen bir geriye dönük kontrol özelliği içerir; bu rüzgârın yakalanma ve açılma tehlikesinin olduğu kapıya, yakındaki nesnelere veya insanlara zarar verme tehlikesi olan dış kapılar için kullanışlıdır.

Kapının kapıyı kapatma hız üç adede kadar ayar valfi ile ayarlanabilir. Bu valfler genellikle kapının süpürme hızını ve mandal hızını ayarlar ve bazı kapatıcılarda gecikmeli hareket valfi seçeneği bulunur.

Mandal hızı kapının kapanma döngüsünün son 10 ila 15 derecesinde döndüğü hızdır ve kapının düzgün şekilde kilitlenebilmesi için genellikle "süpürmeden" daha hızlı ayarlanır.

Süpürme hızı son 10 ila 15 dereceye ulaşmadan önce kapının hareketinin çoğunluğunda döndüğü hızdır ve genellikle mandal hızından daha yavaş ayarlanır.

Çok uzun kapanma süresinin istendiği açıklıklar için gecikmeli kapatıcı hareketi uygun olabilir. Gecikmeli hareket valfi süpürme aralığının kabaca ilk yarısı için dönüş hızını önemli ölçüde yavaşlatır. Bu iki veya üç aşamalı hareketi sağlayan ve kapıları belirli bir oranda kapatan kapı kapatıcılara 'kontrollü' kapı kapatıcılar denir.[33]

Sönümlü kapı kapatıcılar

Sönümlü kapı kapatıcılarda kapıyı kapatmak için gereken enerji sonraki kapanma hareketi sırasında hidrolik olarak sönümlü açılıp tekrar serbest bırakıldığında bir yay içinde depolanır. Kapatma kuvveti genellikle yayın sıkıştırması ve valflerle kapanma hızı sürekli olarak ayarlanabilir.

Her iki tarafa serbestçe dönen ve çerçeve üzerinde durmayan kapı kanatlarında amaç kapı kanadını aşmadan mümkün olan en kısa sürede kapatmak için periyodik olmayan sınır durumu 'dur.

Sönümlü kapı kapatıcılar kapı kanadının kenarına veya çerçevesinin üzerine takılır ve diğer kısma bir veya iki kolla bağlanır. İki kol aracılığıyla bağlanmaya aynı zamanda "makas bağlantısı" da denir.

Yalnızca bir kol kullanılıyorsa ya bir makara ya da bir sürgü üzerinde kayar; alternatif olarak kolun ucunda bir makara veya sürgü vardır ve sürgülü rayda çalıştırılır. Kayar raylı kapı kapatıcıları kam ve kremayer dişli ​​ile sunulur.

Otomatik

Daha çok "kapı açıcı" denen otomatik kapı kapatıcı genelde bir düğme, hareket dedektörü veya başka bir cihazın kontrolü altında kapıyı açar ve ardından kapıyı kapatmanın ne zaman güvenli olduğunu belirlemek için hareket veya yakınlık detektörü kullanarak kapıyı kapatır. Bu tip kapı mekanizmaları bir tuş takımına bir kod girilene veya bir kart gösterilinceye kadar kapıyı bir elektromanyetik cihazda (manyetik kilit) kilitli tutarak güvenlik amacıyla da kullanılabilir.[34] Çok güvenli alanlar retina tarayıcısı veya tuş takımı veya kart yöntemi yerine bir tür elektronik parmak izi cihazı kullanan bir biyometrik sistemi tercih edebilir.[35]

Kapatma kuvvetinin ve hızının kontrolü

Kapatıcılarda genellikle kapanma kuvveti ve hızı üzerinde kontrol sağlayan damperler bulunur. Bu tür damperler genellikle hidrolik veya pnömatik dashpot lardır.

Kullanımı

Yangın güvenliği

Kapı kapatıcılar yangının ve dumanın yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için yangın durumunda kapatılması gereken yangın kapısı ve giriş kapılarına en yaygın şekilde takılır. Çoğu ülkede performansları ulusal standartlara göre belirlenir.

Oda sıcaklıklarının korunması

Kapı kapatıcılar istenen iç sıcaklıkların korunmasında ve koşullandırılmış alana giren ve çıkan hava hareketini azaltmada da rol oynar.

Güvenlik

Kapı kapatıcılar bina giriş kapılarında güvenlik açısından da rol oynar biri geçtikten sonra kapıları kapatır ve kapı kilidini yeniden kilitler.

Gürültü kontrolü

Gürültü kontrolü gerektiren binalarda (Stüdyo) kapı kapatıcılar hem odalarda hem de binaların kendisinde istenmeyen gürültünün bastırılmasında önemli bir rol oynar.

Gizlilik

Tuvaletlerde ve tuvaletlerde mahremiyet sağlamak için genellikle kapı kapatıcılar kullanılır.

Hijyen

Kapı kapatıcılar binaları ve odaları kir, enkaz ve zararlılardan uzak tutmada da rol oynayabilir.

Gereksinimler

Engelsiz bina için yayınlanmış DIN 18040 standardı, kapı kapatıcı kullanılması gerekli kapılar için DIN EN 1154'e göre maksimum 3 büyüklüğünde bir açma momenti tanımlar. Bu tork kapı 0° ve 60° arası açıldığında (kapı kapatıcıda ölçülen) 47 Nm olarak tanımlanır.[36].

DIN Spec 1104 standardı 2 ° ile 60 ° arasındaki kapı açılma açısı için açma torkunun %40 azaltılmasını önerir. Bu kamu ve özel binalarda çocukların, yaşlıların ve engellilerin kapıyı açmasını kolaylaştırmak ve erişim kolaylığını artırmak amacını taşır.

Yapı kanunu gereklilikleri nedeniyle kendi kendine kapanan olarak tasarlanması gereken kapılar açık tutulacaksa kapı kanatları elektrikli açık tutma sistemi (elektro) manyetik ile kilitlenebilir. Alternatif olarak "serbest salınım" işlevine sahip serbest kanatlı kapı kapatıcılar kullanılır. Yay kuvvetine karşı açıldıklarında bunlar kapı kanadını serbest bırakır ve kapının ek çaba harcamadan geçmesine izin verir. Burada kapının kendisi önceden gerilmiş durumda kilitlenir. Yangın durumunda ön gerilim serbest bırakılır ve kapı otomatik olarak kapanır. Günlük yaşamda Yangın kapısı açık tutma mekanizmaları özellikle hastanelerde, huzurevlerinde ve kreşlerde binaların kullanımını kolaylaştırmak için kullanılır.

Yangın veya dumandan korunma ihtiyacı olan kapılar genellikle onaylı kapı kilitleme sistemleri ile donatılmalıdır. Pasif ve aktif kanatların sıkıca kilitlenmesi amacıyla çift kanatlı kapılar için bir kapanma sırası kontrolü öngörülmüştür. Yangın kapısı için hidrolik kapı kapatıcıları DIN EN 1154 standardına, elektrikli açık tutma tertibatlı kapı kapatıcıları DIN EN 1155 standardına kapatma sırası kontrolleri olan kapı kapatıcıları bunlara ek olarak DIN EN 1158 standardına uygun olmalıdır.

Kaynakça

 1. Estates, N. H. S. (2005). Ironmongery. The Stationery Office. ISBN 9780113226979.
 2. Cote, Arthur E. (2003). Operation of Fire Protection Systems (İngilizce). Jones & Bartlett Learning. s. 50. ISBN 9780877655848.
 3. Tobias, Scott (13 Nisan 2015). Illustrated Guide to Door Hardware: Design, Specification, Selection (İngilizce). John Wiley & Sons. s. 323. ISBN 9781118112618.
 4. agriculture, Repertory of arts, manufactures and (1805). The Repertory of arts and manufactures [afterw.] arts, manufactures and agriculture (İngilizce). s. 227.
 5. Lloyd, G. E. R. (1973). Greek science after Aristotle. New York: Norton. ISBN 0393043711. OCLC 514642.
 6. English Patents of Inventions, Specifications: 1859, 2676 - 2744 (İngilizce). H.M. Stationery Office. 1860.
 7. Vallancey, Charles (1812). Account of the Ancient Stone Amphitheatre Lately Discovered in the County of Kerry: With Fragments of Irish History Relating Thereto (İngilizce). Graisberry and Campbell. s. 33.
 8. repository, Gill's scientific, technological and microscopic (1829). Gill's technological [afterw.] Gill's scientific, technological & microscopic repository; or, Discoveries and improvements in the useful arts, a continuation of his Technical repository, by T. Gill (İngilizce). ss. 230-231.
 9. Martin, Robert Montgomery (1850). The British Colonies: Their History, Extent, Condition and Resources. Ceylon, East India, and Mediterranean Settlements. Tallis. s. 11.
 10. Woodcroft, Bennet (1854). Titles of Patents of Invention, Chronologically Arranged: From March 2, 1617 (14 James I.) to October 1, 1852 (16 Victoriae). 1617–1823 (İngilizce). The Queen's Printing Office.
 11. "Floor Spring Door Closers". www.buildingconservation.com. 18 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2019.
 12. Woodcroft, Bennet (1854). Subject-matter Index (made from Titles Only) of Patents of Invention: From March 2, 1617 (14 James I.) to October 1, 1852 (16 Victoriae). A to M. The Queen's Printing Office. s. 128.
 13. Fathers, Rod (2016). "Floor Spring door closers". buildingconservation.com. 18 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi.
 14. A catalogue of the machines, models, and other articles, in the repository of the society instituted for the encouragement of the arts, manufactures, and commerce (İngilizce). Society for the Encouragement of Arts, Manufactures, and Commerce (Great Britain), Society of Arts (Great Britain). R. Wilks. 1814. s. 18.
 15. Orr, Timothy J. (4 Eylül 2015). "Newsome, HamptonRichmond Must Fall: The Richmond-Petersburg Campaign, October 1864". History: Reviews of New Books. 43 (4). ss. 123-124. doi:10.1080/03612759.2015.1032182. ISSN 0361-2759.
 16. "Register | British Newspaper Archive". www.britishnewspaperarchive.co.uk. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2019.
 17. "The Dawn of the door closer..." Midlands Floor Springs Limited (İngilizce). 27 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2019.
 18. New essays by Henry Fielding (İngilizce). 1989. s. 251. ISBN 9780813912219.
 19. English Patents of Inventions, Specifications (İngilizce). H.M. Stationery Office. 1856.
 20. Great Britain Patent Office (1873). Patents for inventions : abridgments of specifications relating to hinges, hinge joints, and door springs. A.D. 1775-1866. George E. Eyre and William Spottiswoode. s. 111. OCLC 54199007.
 21. The British Trade Journal. 1880. s. 347.
 22. Whiteside, R. M.; Wilson, A.; Blackburn, S.; Hörnig, S. E.; Wilson, C. P. (6 Aralık 2012). Major Companies of Europe 1990/91: Volume 2 Major Companies of the United Kingdom (İngilizce). index: Springer Science & Business Media. ISBN 9789400907997.
 23. "Register | British Newspaper Archive". www.britishnewspaperarchive.co.uk. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2019.
 24. "Register | British Newspaper Archive". www.britishnewspaperarchive.co.uk. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2019.
 25. "Spotted Briton". allegionuk. 12 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2019.
 26. "How I Discovered Door Checks (Part 1), by L.C. Norton". I Dig Hardware (İngilizce). 23 Ağustos 2011. 19 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mayıs 2019.
 27. Michael Panish. "Concealed Door Closers". Michael Panish: Construction Expert Witness and Consultant. 19 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2014.
 28. Kay, Norman William (1955). The Modern building encyclopaedia. Odhams. s. 325. OCLC 219759402.
 29. AJ Focus, Volume 10 (İngilizce). Architectural Press. 1996. s. 239.
 30. Building construction and drawings, Charles Frederick Mitchell, George Arthur Mitchell, B.T. Batsford, 1906 Page 355
 31. The Architects' Journal, volume 171. The University of Virginia: Architectural Press. April 1980.
 32. "Blog". Midlands Floor Springs Limited. 11 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2019.
 33. "Manual Door Closer Injury and How door closers work". www.constructionwitness.com. 10 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2019.
 34. "Electromagnetic lock", Wikipedia (İngilizce), 25 Kasım 2018, erişim tarihi: 7 Mayıs 2019
 35. Obaidat, Mohammad S.; Traore, Issa; Woungang, Isaac (24 Ekim 2018). Biometric-Based Physical and Cybersecurity Systems (İngilizce). Springer. s. 490. ISBN 9783319987347.
 36. Şablon:Literatur
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.