John Newman

John Newman (16 Haziran 1990) İngiliz şarkıcı, söz yazarı, müzisyen. Birleşik Krallık müzik listelerinde bir numaraya kadar yükselen Love Me Again adlı şarkısıyla bilinir. Rudimental's grubunun 2012'de yayınladıkları Feel the Love ve Not Giving In şarkılarında onlara vokallik yapmıştır. BRIT 2014 ödüllerinde En İyi Erkek Solo Şarkıcı, Yılın en iyi single'ı (Love Me Again) kategorilerinde aday gösterilmiştir.[1]

John Newman
Genel bilgiler
Doğum 16 Haziran 1990 (1990-06-16)
Settle, North Yorkshire, İngiltere
Tarzlar Soul, Pop
Meslekler Şarkıcı, besteci, prodüktör
Etkin yıllar 2012-günümüz
Müzik şirketi Island, Universal
Resmî site http://www.johnnewman.co.uk/

İlk yılları

John [[İngiltere'nin Settle kasabasında büyümüştür. 14 yaşındayken gitar çalmaya başlayan John Newman aynı zamanda kendi şarkılarını yazmaya ve şarkılarını kaydetmeyi öğrenmeye başlamıştır. 20 yaşına geldiğinde Londra'ya taşınıp, kendisine bir grup kurmuş ve canlı performans sergilemeye başlamıştır. Çok kısa bir süre sonra Island Records'la bir anlaşma imzalamıştır.[2]

2012: Başlangıç

Mayıs 2012'de John Rundimentals grubuna Feel the Love adlı parçada eşlik etti. Bu şarkı Birleşik Krallık müzik listelerinde bir numaraya kadar yükseldi ve yine Avustralya, Belçika, Hollanda ve Yeni Zelanda müzik listelerinde de ilk beşte yer aldı. Kasım 2012'de yine Rudimentals'in ile Not Giving In şarkısını seslendirdi.

2013-günümüz: Tribute

Haziran 2013'te John ilk albümünde de yer alan Love Me Again adlı şarkıyı yayınladı.[3]. Digital Spy ile yapılan bir röportajda şarkı için; "Şarkıyı birlikte yazdığım adamlarla yüzümüzde bir sırıtmayla birbirimize döndük ve 'Burada güzel bir şeyler var' dedik. Ama bilirsiniz, asla ne kadar iyi bir şey olduğunu bilemezsiniz." demiştir.[4] Şarkı Birleşik krallık müzik listelerinde bir numaraya kadar yükselmiş ve yine Avustralya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Almanya, İrlanda, Norveç, Yeni Zelanda ve İsviçre'de ilk ona girmiştir. Şarkı aynı zamanda FIFA 2014 ün Soundtrackinde kullanılmıştır. John 6 Ekim 2013'te ikinci single'ı Cheating'i yayınladı. Şarkı Birleşik krallık müzik listelerinde 9 numaraya kadar yükseldi.

İlk albümü Tribute 14 Ekim 2013'te yayınlandı. Digital Spy ile yaptığı röportajda; "Albümü yaparken biraz ağır bir ayrılık sürecinden geçiyordum ve albüm isminin biraz yankı oluşturmasını istiyordum. Bu albüm benim hayatımın doruk noktası ve bu yüzden bana yardım eden, destekleyen ve bana ilham kaynağı olan herkese teşekkür ediyorum. Bu albümle gurur duyuyorum, beni bir prodüktör, söz yazarı ve sanatçı yaptı, ve insanların bunu duymaları için sabırsızlanıyorum."[5] demiştir.

Albüm 20 Ekim 2013'te Birleşik Krallık müzik listelerinde bir numaraya yerleşti ve John Official Charts Company'le yaptığı bir söyleşide; "Bir şanatçının albümünün bir numaraya yerleşmesi heyecan verici, özellikle de ilk albümüyle. Bunun benim için anlamı çok büyük ve beni destekleyen ve bunun gerçekleşmesini sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum." demiştir.[6] John Kasım 2013'te üçüncü single olarak Losing Sleep adlı şarkıyı seçmiştir. John, Jools Holland ve Ellen DeGeneres'in showlarında canlı performans sergilemiştir.

Diskografi

Albümleri
Teklileri
  • Love Me again (Haziran 2013)
  • Cheating (Ekim 2013)
  • Losing Sleep (Kasım 2013)

Kaynakça

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.