John Herschel

Sör John Frederick William Herschel (Frederik Vilyam Herşel), 1. Baronet (7 Mart 1792 - 11 Mayıs 1871), İngiliz matematikçi, gökbilimci ve kimyager. Gökbilimci William Herschel'in oğlu ve 12 çocuk babası.

Sör John Herschel'in portresi, 1867, fotoğraf Julia Margaret Cameron

Herschel (Herşel), gökbilime sayısız katkıda bulundu. Bunlardan bazıları, Jülyen günü kullanımı, Satürn'ün yedi ve Uranüs'ün dört uydusunun adlandırılmasıdır. Fotoğrafçılık ile de ilgilenen Herşel, bu alana katkıda bulundu ve renk körlüğünün yanı sıra morötesi ışınlar ile ilgili incelemelerde de bulundu.[1] John Herschel, Charles Robert Darwin ve Isaac Newton gibi isimlerle beraber Westminster Kilisesi'nde gömülüdür.

Kaynakça

  1. "Herschel, Sir John Frederick William, 1792-1871, astronomer". NAHSTE project. University of Edinburgh. 10 Mayıs 2007 tarihinde (İngilizce) kaynağından |url= değerini kontrol edin (yardım) arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2014.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.