Jean-Michel Aulas

Jean-Michel Aulas (d. 22 Mart 1949 Rhône) Fransız iş adamı ve yönetici. CEGID şirketinin kurucusu ve CEO'sudur. 1987 yılından beri Fransız futbol kulübü Lyon'un sahibi ve başkanıdır. 2008 yılının Ocak ayında dağılan G-14'nin son prestijli başkanı oldu. Avrupa Kulüpler Birliği'nin kurucusu takımlarından olan Lyon için hala bu kurumda kulübü için hizmet vermektedir.[1][2]

Jean-Michel Antoine Aulas
Olympique Lyonnais Başkanı ve Sahibi
Görevde
Makama geliş
1987
Kişisel bilgiler
Doğum 22 Mart 1949 (1949-03-22)
Rhone, Fransa
Mesleği İş adamı, yönetici

Olympique Lyonnais

15 Haziran 1987 tarihinde, Aulas Olympique Lyonnais kulübünün başına geçti ve kulübünü bir üst lig olan Ligue 1'e çıkarmak için çeşitli yatırımlar yaptı. Aulas oldukça hırslı başlamıştı ve istekli projeleri, düşünceleri vardı. Lyon'u şampiyon yapıp Avrupa takımı olması için tasarladı. Daha sonra kulübün borçlarını temizledi, Aulas yirmi yılda kulübün idaresini, finansını yeniden organize etti. İkinci lig takımını dünyanın en zengin takımlarından biri haline getirdi. Aulas'ın liderliği altında, Lyon Ligue 2 şampiyonu olduktan sonra tam 7 kez Ligue 1 şampiyonu olarak Ligue 1 rekoru kırdı. Lyon ayrıca Fransa Kupası ve Fransa Lig Kupasını'da kazandı, Bununla beraber tam yedi kez Trophée des champions'ı kazandı. Aulas'ın liderliğinde Lyon UEFA Şampiyonlar Ligi'nde on bir kez sahne aldı, kulübü ayrıca 2009/10 sezonunda Avrupa Kupaları tarihinde en başarılı sezonunu geçirerek UEFA Şampiyonlar Ligi'nde yarı final oynayarak ve yarı finalde de Bayern Münih'e elenerek kupaya veda etti.

Fransa Futbolunda iddilı bir takım kurduktan sonra, Aulas kendine yeni bir taktik üretti ki amacı Ligue 1'in en iyi oyuncularını kendi takımına kazandırmaktı. Ardından kulüpte başarılı bir performans ile oldukça sivrildi, oyuncularını yurt dışındaki takımlara fahiş fiyatla satacaktı. Onun bu karmaşık tarzı transfer görüşmelerinde işe yaradı ve bu oyuncularından bazıları Michael Essien, Mahamadou Diarra, Karim Benzema, Florent Malouda, Éric Abidal, and Tiago Mendes.[3] Kulüp şu anda OL Groupe adı altında Avrupa Menkul Kıymetler Borsası'nda çalışır. 2008 yılının Nisan ayında Business Dergisi Lyon'u dünyanın en iyi on üçüncü futbol takımı olarak gösterdi.[4]

Kaynakça

  1. "Jean-Michel Aulas : droit au but". lepoint.fr. 23 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2013.
  2. "Raymond Domenech à Lorient le 20 janvier". ouest-france.fr. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2013.
  3. "European Equites". europeanequities.nyx.com. 1 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2013.
  4. "Soccer Team Valuations". forbes.com. 5 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2013.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.