Ian Thorpe

Ian James Thorpe (d. 13 Ekim 1982), Avustralyalı yüzücü. Ana olarak serbest yüzmede yarışan Thorpe, sırtüstü ve bireysel karışıkta da mücadele etmektedir. Toplam beş olimpiyat altın madalyası kazanan sporcu, bu alandaki en başarılı Avustralyalıdır. 2000 Yaz Olimpiyatları'nda üç altın ve iki gümüş madalya ile en başarılı isim olmuştur. 2001 Dünya Su Sporları Şampiyonası'nda ise altı altın madalya kazanan Thorpe, tek bir şampiyonada bu performansı gösterebilen ilk isim olmuştur.[1]

Ian Thorpe
Avustralyalı yüzücü Ian Thorpe Katar'da (2012)
Kişisel bilgileri
Tam adı Ian James Thorpe
Milliyeti  Avustralya
Doğumu 13 Ekim 1982 (1982-10-13)
Sidney
Boy 1,95 m (6 ft 5 in)

Kariyeri

Thorpe, Ken Thorpe ve Margaret Thorpe’un tek oğlu olarak 13 Ekim 1982’de Avustralya’nın Sidney kentinde dünyaya geldi. Doğduğunda 4,1 kg ağırlığında ve 59 cm boyunda olan Thorpe’un sporcu bir ailesi vardı. Babası kriket sporunda Junior seviyesinde gelecek vadeden bir sporcuydu ve Bankstown Kriket Klubü’nde oynuyordu. Annesi de Bankstown’da netbol oyuncusuydu. Kız kardeşi Christina’nın bileğinden yaralandığı bir kazanın ardından doktorların yüzmesini önermesiyle 5 yaşındaki Ian Thorpe’da onunla birlikte Padstow Yüzme Havuzu’nda yüzme dersleri almaya başladı.

Küçükken klora alerjisi nedeniyle bir süre kenara çekilen Thorpe, 7 yaşındayken katıldığı ilk yarışmasına kadar yüzmedi. Kafası suyun dışında yüzmesine rağmen okul festivalindeki bu yarışmada hızı ve vücudu sayesinde birinci oldu. Bir süre sonra alejisini yenen Thorpe, 1994'te Avustralya İlkokullar arası yarışmada da başarı sağladı. Aynı yıl State Age Short Course Championships’de kendi yaş kategorisinde 9 altın madalya kazandı.

1995 yılında East Hills Boys Technology High School’da ortaokul eğitimine başlayan Thorpe, koçunu değiştirerek Doug Frost’un yanında kız kardeşiyle birlikte yüzmeye başladı. Kız kardeşi Atlanta’da yapılan 1995 Pan Pacific Yüzme Şampiyonası’nda yarışması için milli takıma seçilirken, boyu iyice uzayan Ian da ilk National Age Şampiyonası’nda 13 yaşındakilere karşı yarıştı ve 200 metre ile 400 metre serbest dallarda bronz madalya kazandı. Aynı yıl State Age Şampiyonası’nda 10 kategorinin tamamında 1. oldu. 14 yaşındayken Avustralya Milli Takımı’na seçilen Ian Thorpe, takıma giren en genç yüzücü oldu.

1999’da Sidney’de düzenlenen Pan Pacific Şampiyonası’nda, 4 günde 4 altın madalya kazanarak tarih yazdı ve 25 bin dolar tutarında para ödülü kazanan Thorpe, bu parayı Lifeline ve Children’s Cancer Institute of Australia adlı yardım kuruluşlarına bağışlayarak yardımseverliği ile de kalpleri kazandı.

2001 yılında Japonya’da düzenlenen tekler Dünya Şampiyonası’nda şimdiye kadar en fazla altın madalya kazanan sporcu olan Thorpe, 6 madalyanın 4’ünü dünya rekoru kırarak kazandı. Yine 2001 yılında Avustralya Şampiyonası’nda 40 yıl sonra John Konrads’ın ardından 100 metreden 800 metreye kadar tüm serbest stillerde başarı sağlayan ilk yüzücü oldu. Ülkesinin en verimli sporcularından biri olmasının yanı sıra insanlığı ve yardımseverliğiyle de birçok insanın saygısını kazandı ve dünya çapında şöhrete kavuştu. Birçok uluslararası organizasyonun tanıtımını üstlenen Thorpe Avustralya, Fransa, Çin, Amerika ve Japonya tarafından kendisine verilen birçok ödülün de sahibi oldu.

IAAF tarafından 2001 yılı Dünyanın En İyi Sporcusu seçilen Thorpe, 2002’de Foreign Press tarafından Avustralya kültürünün en iyi temsilcisi seçildi ve ayrıca “2002 Australian Face Abroad Award” a layık görüldü.

Ian’ın sudaki başarısı olağanüstüden de öteydi. Thorpe, 200 metre karışık stil rekorunu önce 2003 Avustralya Şampiyonası’nda, ardından da Barselona’da düzenlenen 2003 Dünya Şampiyonası’nda kırdı. 22 Dünya rekoru kıran Thorpe, ilk Olimpiyat Oyunlarında 3 altın ve 2 gümüş madalya kazandı ve 2004 Atina Olimpiyat Oyunları’nda 2 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalyayla Avustralya’nın Olimpiyatlardaki en başarılı sporcusu oldu. 11 Dünya Şampiyonluğu ile kırılması zor bir rekoru da elinde bulunduran Thorpe’un 10 Ulusal Şampiyonluğu ve 9 Pan Pacific Şampiyonluğu bulunuyor. 200 metre ve 400 metre serbest dalda dünya rekorlarını elinde tutan yüzücü, 4x200 metrede dünya rekorunu elinde bulunduran takımda yer aldı.

Brisbane'deki Avustralya Yüzme Şampiyonası’nın ardından 2007 Dünya Su Sporları Şampiyonası (World Aquatics Championships) seçmeleri öncesinde basında Thorpe’un motivasyonunu kaybettiğine dair haberler çıkmaya başladı. Çok geçmeden 21 Kasım 2006’da Sidney’de bir basın toplantısı düzenleyen Ian Thorpe, yarışlara katılmayı bıraktığını açıkladı. 24 yaşındaki başarılı yüzücü, Avustralya halkına verdikleri destek için teşekkür ederken, göz yaşlarına zorlukla hakim olabildi.

Sidney'de yaşamaya devam eden Ian Thorpe, hayır işleriyle uğraşmaya devam ediyor. Japonya'da yürütülen anti-uyuşturucu kampanyası için seçilen Thorpe, aynız amanda da UNICEF ile birlikte çocuklar için bir çalışma yürütüyor.[2]

Özel hayatı

Britanyalı sunucu Michael Parkinson ile 2014 Temmuz'unda yaptığı bir açıklamada eşcinsel olduğunu açıkladı.[3]

Kaynakça

  • Hunter, Greg (2004). Ian Thorpe: The Biography. Sidney, Yeni Güney Galler: MacMillan. ISBN 1-4050-3632-X.
  1. Hunter, pp. 274-275.
  2. Ian Thorpe'un biyografi.info'daki biyografisi
  3. Crouse, Karen (12 Temmuz 2014). "Ian Thorpe, Swimming Star for Australia in Olympics, Says He Is Gay". The New York Times. 17 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2014.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.