II. Carlos

II. Charles (6 Kasım 1661 - 1 Kasım 1700), Büyülenmiş olarak da bilinir, İspanyol İmparatorluğu'nun son Habsburg hükümdarıdır. En çok, fiziksel engelleri ve ölümünü takip eden taht savaşı ile hatırlanır.

II. Charles
Juan Carreño de Miranda tarafından portresi (1685)
İspanya kralı
Hüküm süresi 17 Eylül 1665 - 1 Kasım 1700
Önce gelen IV. Philip
Sonra gelen V. Philip
Naip Avusturya Arşidüşesi Mariana (1665-1675)
Eş(leri)
  • Orléans Prensesi Marie Louise
  • Neuburg Kontesi Maria Anna
Hanedan Habsburg
Babası İspanya Kralı IV. Philip
Annesi Avusturya Arşidüşesi Mariana
Doğum 6 Kasım 1661(1661-11-06)
Madrid, İspanya
Ölüm 1 Kasım 1700 (38 yaşında)
Madrid, İspanya
Defin El Escorial
Dini Roman Katolikizm
İmza

1700'de, Habsburg Hanedanı'ndan bir varisi olmadan çocuksuz öldü. Vasiyetinde halefini Fransa Kralı XIV. Louis ve Charles'ın üvey kız kardeşi İspanya Kraliçesi Maria Theresa'nın torunu olan Anjou Dükü Philip olarak belirtildi. [1] Miras konusundaki anlaşmazlıklar, İspanya Veraset Savaşı'na yol açtı.

Kökenleri

Carlos, Habsburg Hanedanı'nında gelen İspanya Kralı IV. Felipe ve ikinci karısı (aynı zamanda yeğeni) Avusturyalı Mariana'nın hayatta kalan tek erkek evlatlarıydı. Felipe'nin erkek varis bırakamayacağından korkan İspanyollar Carlos'un doğumunun ardından büyük kutlamalar yaptılar.Ancak Carlos'un yaşamı,hem kendisi hem de çevresindekiler için,doğumu kadar mutluluk verici olmayacaktı. Habsburg Hanedanı'nın üyeleri sık sık kendi aralarında akraba evlilikleri yapıyorlardı,bu yüzden dünyaya gözlerini açan bir Habsburg bebeğinin problemli bir genetik yapıdan ve bu yapıya bağlı çeşitli hastalıklardan muzdarip olması kuvvetle muhtemeldi.Hem fiziksel hem zihinsel engelli olan II.Carlos'un durumu da bunun acı bir örneğiydi. Carlos İspanyol tarihinde Büyülü (El Hechizado) olarak bilinir. Popüler bir inanca göre engelliliğinin sebebi akraba evlilikleri değil krala yapılan büyüdür.Ancak bilimsel ve nesnel bir bakış açısı bizi zavallı kralın hayatı boyunca çektiği bütün acıların nedenine rahatça götürecektir.

Kralın soyağacında pek çok yeğeni ile evlenen amca/dayı vardır. Annesi de babasının yeğeni ve İspanyalı Maria Anna ile İmparator III. Fernando'nun kızlarıdır. Ayrıca, büyük annesi İmparatoriçe Maria Anna aynı zamanda halasıdır. O dönemlerde insanlar Hristiyanlık inancına göre yaşamayı yanlış anladıklarından ve genetik faktörleri bilmediklerinden, kralın içinden şeytan çıkarmaya çalıştılar. Carlos'un büyük büyük annesi Joanna da "Deli Joanna" olarak biliniyordu ve genç yaşında akli dengesini yitirmişti. Joanna aynı zamanda İspanya kralı I. Carlos'un annesiydi.

Carlos,Habsburg Hanedanı'nın son üyesiydi.Daha önce de belirtildiği gibi hem fiziksel hem zihinsel engelliydi.Yüzünde portrelerinde de çok bariz belli olan ve"Habsburg çenesi"("Habsburg dudağı" diyenler de vardır.)olarak adlandırılan bir deformasyon vardı.Yediklerini çiğneyemiyor,ağzından sürekli salya akıyordu.Zeka geriliğinden muzdaripti.Büyümesi ve gelişimi olağan seyrinde ilerlemedi.Beş yaşına kadar anne sütüyle beslenen Carlos dört yaşına kadar konuşamadı,sekiz yaşına kadar yürüyemedi.On yaşına kadar kendisine bebek gibi bakıldı.Kötü sağlık durumu nedeniyle herhangi bir resmî eğitim de alamadı.

Gençlik yılları

II. Carlos'un yaklaşık 1673'te Juan Carreño de Miranda tarafından çizilen portresi

İspanya'nın başkenti Madrid'de dünyaya geldi. Babasının iki evliliğinden doğan yaşayabilen tek erkek evlattı (Üvey kardeşi Asturia Prensi Carlos, 1646 yılında 16 yaşındayken vefat etti). Üç yaşındayken babasını kaybetti. Annesi, Carlos'un vekilliğini yaptı. Gayrı meşru kardeşi Avusturyalı John annesini sürgüne gönderdi. John'un 1679'daki ölümü ile ana kraliçe Madrid'e döndü.

Saltanatı

İspanya'da II. Carlos'un saltanat yılları çok ızdıraplı geçti. Ekonomi kötüye gitti, açlıklar başladı ve monarşinin gücü zayıfladı. Carlos'un ülkeyi yönetememesi, göz ardı edilmesine sebep oldu. Ülke çoğunlukla Fransa'nın etkisi altında kaldı.

Hükümdarlığı, İspanya'nın gücünü ve prestijini bir hayli sarstı. 1680 yılında ise 120 mahkûm yargılandı ve 21 tanesinin yakılarak idamına karar verildi. Yaşamının sonlarına doğru bir kral olarak özgür iradesiyle yaptığı tek icraat İspanyol Engizisyonu'nu sorgulaması için büyük bir komisyon kurdurması oldu. Raporda engizisyonun işini çok kötü yaptığı yazıldı.[2] V. Felipe tahta geçtikten sonra raporları görmek istedi ama hiçbir kopyası bulunamadı.

Halefi

1679 yılında, 18 yaşındayken Orleanslı Marie Louise ile evlendi. Marie Louise Orleanslı I. Felipe'nin ablasıydı. O dönemde güzel bir genç kadın olan Marie Louise ile Carlos'un hiç çocukları olmadı. Büyük bir depresyona giren Marie Louise, evliliklerinin onuncu senesinde, 26 yaşındayken öldü.

Bir erkek halefe ihtiyaç duyan İspanyol saltanatı Carlos'u Pfalz-Neuburglu 23 yaşındaki prenses Maria Anna ile evlendirdi. Fakat bu evlilikten de tıpkı ilkinden olduğu gibi bir veliaht doğmadı.

Yaşamının son günlerinde duygusallaşıp, çevresinden iyice uzaklaşan Carlos ailesinin cesetlerinin mezardan çıkartılmasını istedi ve onları inceledi.

Ölümü

Carlos 1700 yılında ölünce İspanyol Habsburglar'ı da onunla birlikte bitti. Yerine yeğeni V. Felipe geçti. V. Felipe Fransız kralı XIV. Luis'nin torunuydu. Felipe ile birlikte saltanat Bourbon Hanedanı'na geçmiş oldu.

Galeri

Dış bağlantılar

Kaynakça

  1. Kamen 2001, s. 25.
  2. Durants, 1963.
  • Will Durant The Reformation (1957)
  • Will and Ariel Durant, The Age of Louis XIV (1963)
  • Henry Kamen, The Spanish Inquisition (1997)
  • NNDB: Charles II
Resmî unvanlar
Önce gelen:
IV. Felipe

İspanya kralı

1665 - 1700
Sonra gelen:
V. Felipe
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.