Hobart

Hobart, Avustralya'nın Tazmanya eyaletinin başkenti ve en büyük yerleşkesidir. 1803 yılında kurulmuştur. Hobart, eyaletin güneydoğusunda Derwent Nehri'nin halicinde ve Wellington Dağı (1270 m) yakınlarında kurulmuştur.

Hobart
Eyalet başkenti,
Buyuk Hobart,
Hobart Şehri

Hobart Sehri (yeşil) ile Buyuk Hobart (mavi). Hobart'in Tazmanya eyaleti içindeki konumu
Hobart
Hobart'in Avustralya'daki konumu
Ülke Avustralya
Eyalet Tazmanya
Şehir Namibe
İdare
  Belediye başkanı Rob Valentine
Yüzölçümü
  Toplam 1.695 km² (654 mil²)
Nüfus
 (2011)
  Toplam 216.656
Zaman dilimi UTC+10.00 (AEST)
  Yaz (YSU) UTC+11.00 (ADST)

Tarih

Hobart'a ilk yerleşimler 1803 yılında Risdon Körfezi'nde kurulmuştur. Yerleşim uzun süre boyunca İngiltere'nin Fransız kaşifleri arasındaki tartışmalarıyla gündeme geldi. 20 Şubat 1804 tarihine gelindiğinde, yerleşim, yakındaki daha uygun bir yer olan "Sullivan's Körfezi"ne taşındı.[1] Yerleşimin adı uzun süre, koloni bakanı Lord Hobart'ın adıyla yani; "Hobart Town" ve "Hobarton" adlarıyla anılmıştır. Bölgenin asıl yerlileri, yarı göçmen bir kabile olan Mouheneener kabilesiydi. Uzun süren Avrupalılar'ın savaşları sonucunda Aborjin nüfusu hızla azaldı ve nüfus, yerini Avrupalı mahkûmlara ve yerleşimcilere bıraktı. Charles Darwin, Şubat 1836'da bu şehri ziyaret etmiştir.

Coğrafya

Hobart, Derwent Nehri'nin halicinde, 42°52′S, 147°19′E koordinatlarında kurulmuştur. Ana şehir merkezi (yerel idare olarak Hobart Şehri), batı sahillerinde, Sullivan's Körfezi'nin hemen yanında bulunmaktadır. Büyük Hobart yerel idare açısından üç ayrı bağımsız yerel idareye bölünmüştür: "Hobart Şehri (City of Hobart)", Glenorchy ve Clarence. Bundan başka Büyük Hobart içine Kingborough Belediyesi ve Brighton Belediyesinde bulunan ama Büyük Hobart şehirleşmiş bölgesine bağlı birer uzantı olan şehirsel semtlerin de eklenmesi gerekmektedir. Şehirsel olarak Büyük Howard, şehir merkezinin de bulunduğu kıyı alanlarındaki düzlüklerden sonra nehrinin iki yakasına yayılmış ve Wellington Dağı'nın alt yamaçlarına genişlemiştir. Şehrin daha fakir bölgeleri dağlık bölgelerdedir.

Şehrin merkezi idaresinde bulunan Hobart Şehri Yerel İdaresine göre "hafta içindeki çalışma günlerinde Buyuk Hobart'da yasayanlardan %50'sinde daha çoğu şehir merkezinde (Hobart Şehri içinde) çalışma, alışveriş yapma, özel işlerle uğraşma ve bos vakitlerde eğlence hedefiyle bulunmaktadırlar"[2]

Kardeş şehirler

Hobart Şehri'nin resmen 3 tane kardeş şehri vardır:

Resimler

Hobart'ın Panoraması. Arka planda Wellington Dağı
Sandy Körfezi (sol taraf) ile Hobart Domain (sağ taraf) arasında Hobart şehrinin panoramik görünümü
Wellington Dağından Hobart'ın panoramik görünümü

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. Şablon:Web kaynak
  2. Hobart Sehri Planlama Semasi ilk verziyonu2009 20 Ekim 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Hobart City Council

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.