Hidrojen astatit

Astatin hidrid, astatan, astidohidrojen veya hidroastatik asit olarak da bilinen hidrojen astatit, bir hidrojen atomuna kovalent olarak bağlanmış bir astatin atomundan oluşan HAt kimyasal formülü ile kimyasal bir bileşiktir.[1] Bu nedenle bir hidrojen halojenürdür.

Hidrojen astatit
Tanımlayıcılar
CAS numarası
PubChem 23996
ChEBI CHEBI:30418
ChemSpider 22432
Özellikler
Molekül formülü HAt
Belirtilmiş yerler dışında verilmiş olan veriler, Standart sıcaklık ve basınçtadır. (25 °C, 100 kPa)
Bilgi kutusu kaynakları

Bu kimyasal bileşik, diğer dört ikili aside çok benzer özellikler sergileyen hidroastatik asit oluşturmak için suda çözünebilir ve aslında bunlar arasında en kuvvetli olanıdır. Bununla birlikte, temel hidrojen ve astatine ayrışmaya hazır olmasından ve ayrıca astatinin çeşitli izotoplarının kısa yarı ömründen dolayı kullanımı sınırlıdır.[2] Atomların neredeyse eşit bir elektronegatifliğe sahip olmaları ve At+ iyonunun gözlemlenmesi gibi ayrışma,[3] hidrojenin negatif yükü taşıyan hidrojene kolayca yol açabilir. Böylece, bir hidrojen astatit numunesi aşağıdaki tepkimeye girebilir:

2 HAt → H+ + At + H + At+ → H2 + At2

Bu, temel hidrojen gazı ve astatin çökeltisine neden olur. Ayrıca, hidrojen halojenürler veya HX için bir eğilim, oluşum entalitesinin daha az negatif hale gelmesidir, yani, halojenür büyürken mutlak anlamda artmaktadır. Hidroyodik asit çözeltileri sabit olmasına rağmen, hidronyum astatit çözeltisi su-hidrojen-astatin sisteminden açıkça daha az sabittir. Son olarak, astatin çekirdeklerinden radyoliz H-At bağlarını kesebilir.

Ek olarak, astatinin sabit izotopları yoktur. En sabit olanı, yaklaşık 8.1 saatlik bir yarı ömre sahip astatin-210'dur ve astatin diğer elementlere hızlı bir şekilde çürüyeceğinden kimyasal bileşimlerinin çalışmasını özellikle zorlaştırır.[4]

Kaynakça

  1. PubChem, "astatane - Compound Summary" 22 Şubat 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., accessed July 3, 2009.
  2. Fairbrother, Peter, "Re: Is hydroastatic acid possible?" 2 Şubat 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., accessed July 3, 2009.
  3. Advances in Inorganic Chemistry 29 Haziran 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Volume 6 by Emeleus, p.219, Academic Press, 1964 ISBN 0-12-023606-0
  4. Gagnon, Steve, "It's Elemental" 3 Nisan 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., accessed July 3, 2009.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.