Hastings

Hastings, İngiltere'nin güney doğu bölgesinde Manş Denizi kıyısında bir kenttir ve yerel idare olarak "Hastings Borough Yerel Idare Konseyi"'ne baglidir. Hastings kenti ve Hastings Borough ayni zamanda coğrafi olarak ve kraliçe ile ilgili seremonilerde East Sussex törensel kontluğu içinde olduğu kabul edilmektedir.

Hastings Kenti
Hastings Borough

Arma

East Sussex Kontluğu icinde Hastings kenti
Ülke Birleşik Krallık
Kurucu Ülke İngiltere
Bölge Güney Doğu İngiltere
Törensel Kontluk East Sussex
Yüzölçümü
  Toplam 29,72 km² (1.147 mil²)
Nüfus
 (2011 Nüfus Sayımı)
  Toplam 98,539 [1]
Zaman dilimi UTC±00.00 (BAZD)
  Yaz (YSU) UTC+01.00 (BAYZD)
Alan kodu 01424

Hastings kenti merkezi 1066'da Normandi Dükü I. William'ın İngiltere'yi istilasını sağlamak için Anglo-Sakson İngiltere Kralı Harold Godwinson'a karşı yaptığı ve onu yenip İngiltere tahtını eline geçirmesine imkân sağlayan Hastings Muharebesi'nin 14 Ekim 1066 tarihinde yapıldığı savaş alanı olan "Senlac Tepesi"'nden 13 km güneyindedir. İngiltere tarihinin bu önemli olayından sonra Hastings Orta Çağlarda güney İngiltere'de bulunan "Cinque Port" olarak anılan 5 liman şehrinden birisi olmuştur. 19. yüzyılda kente demiryolu hattı yetişip kent İngiltere demiryolu şebekesine bağlandıktan sonra kent gayet popüler bir yaz tatil plajı olarak genellikle Güney İngiltere'de çalışanların rağbet ettiği bir tatil merkezi olmuştur. Ayrıca Hastings genellikle Manş Denizi'nde avlanan balıkçılık gemileri filosunun gemilerinin karaya çekildikleri bir balıkçılık merkezidir.

Coĝrafya

Cografi konum

Hastings kenti bağlı olduğu East Sussex Kontluğu idare merkezi olan Lewes kentinin 39 km doğusunda ve İngiltere ülkesinin ve Birleşik Krallık merkezi olan Londra'nın 85 km güneydoğusunda konumlanmıştır.

Hastings'in yakınında bulunan yörel şehirler, kentler ve kasabalar ve Hastings'e yönleri şu göstergede verilmiştir:

Demografi

1911 Nüfus Sayımı verilerine gore borough sınırları icindeki nüfus 98,539 kisidir.[2]

Resimler

Kardeş şehir

Hastings kentinin şu resmî kardeş şehir anlaşmaları vardır:

Kaynakça

  • Bu madde kısmen İngilizce Wikipedia "Hastings" maddesi kaynaklıdır: Online: (İngilizce)
  1. "Kaynak". 5 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2017.
  2. "Neighbourhood Statistics". Office for National Statistics. 23 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2017.

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.