Halk Cephesi

Halk Cephesi (HC), Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (DHKP-C) sempatizanlarının kurduğu yapılanmadır.

Türkiye'nin yoksul mahallelerinde yoğunlaşmış durumdadır. Halk Cephesi amaçlarının yoksul mahallelerde yapılan fuhuş, yozlaşma, uyuşturucu satımları gibi durumlara son vermek olduğunu belirtmiştir. Özellikle İstanbul'un yoksul mahallelerinde etkin olan örgüt Gazi Mahallesi, Sancaktepe, Okmeydanı, Avcılar ve kendileri kurmuş oldukları Küçük Armutlu (Sarıyer'de) ve Çayan Mahallesi'nde (Nurtepe) etkilidir. Halk Cephesi, ismini en çok 1 Mayıs'ta Taksim'de yapılan eylemlerde duyurmuştur. 2012 yılında tek tip kıyafetlerle ve kızıl bayraklarıyla gerçekleştirmiş oldukları yürüyüşleri ile adından söz ettiren Halk Cephesi yürüyüşe 20-25 bin sempatizanla katılmış ve bu katılım sendikalardan sonra en yoğun katılım olmuştur.

2013 ve 2014 yıllarında 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanmasını yasaklatan devlete karşı en şiddetli çatışmaları kendileri yapmıştır. İsrail'in Gazze'ye saldırması üzerine birçok Halk Cephesi ve DHKP-C mensubu savaşmak için Gazze'ye gitmiştir.

Kaynakça

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.