Haber ajansı

Haber ajansı, bir organizasyon türüdür. Haber raporları toplar ve gazeteler, dergiler, radyo ve televizyon yayıncıları gibi abone olan haber kuruluşlarına satar.[1] Bir haber ajansı aynı zamanda haber teli veya haber servisi olarak da adlandırılabilir.[2]

Dünya çapında birçok haber ajansı olmasına rağmen, Dört küresel haber ajansı olan Agence France-Presse (AFP), Associated Press (AP), Reuters ve EFE'nin dünyanın birçok ülkesinde ofisleri var ve tüm bilgi alanlarını kapsıyor. Türkiye'de en büyük haber ajanları Anka Haber Ajansı, Anka Haber Ajansı, Cihan Haber Ajansı, Demirören Haber Ajansı, Dicle Haber Ajansı, İhlas Haber Ajansı, Jin Haber Ajansı, Türk Haberler Ajansı'dır.

Kaynakça

  1. Saxena, Sunil (2014). "You don't know them but news agencies bring you the world".
  2. Ishida, Shin; Ma, Qiang; Yoshikawa, Masatoshi (2009). "Analysis of News Agencies' Descriptive Features of People and Organizations". Database and Expert Systems Applications. Cilt 5690. Springer. doi:10.1007/978-3-642-03573-9_62.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.