Graubünden

Graubünden Kantonu İsviçre'nin en büyük ve en doğudaki kantonudur. İtalya, Avusturya ve Lihtenştayn ile uluslararası sınırları vardır.

Coğrafya ve iklim

Graubünden, 7,105,2 kilometrekare (2,743,3 sq mi) ile İsviçre'nin en büyük kantonu, Bern Kantonundan % 19,2 daha büyük.[1] Bunun yalnızca yaklaşık üçte biri, ormanların toplam alanın yaklaşık beşte birini kapladığı üretken arazi olarak kabul edilir. Kanton tamamen dağlıktır ve Ren, Inn /Tuna ve Moesa /Ticino/Po nehri vadilerinin dağlık bölgeleri ile 3 katlı bir su bölmesinden oluşur. Güneydoğu kesiminde tek resmi İsviçre Ulusal Parkı yer alır. Kuzey kesiminde dağlar, İsviçre Tektonik Arenası Sardona adı altında 2008 yılında UNESCO Dünya Mirası olarak jeolojik olarak ilan edilen bindirme fayın bir parçası olarak oluşturuldu.

Tabiat Parkı, bölgesel olarak desteklenen parklardan biridir.

Batıda Grisons'un başkenti Chur ve kaynağına doğru Ren vadisi.

Adula, Albula, Silvretta, Bernina, Bregaglia ve Rätikon sıradağları gibi dağ sıralarının çoğu geniş buzullara sahiptir. Orta bölgedeki dağ sıraları çok diktir ve Avrupa'nın en derin vadilerinden bazılarına sahiptir.

Kuzeyde St. Gallen, kuzeybatıda Glarus, batıda Uri ve güneybatıda Ticino kantonlarıyla sınırlıdır. Başkent Chur'dur. Dünyaca ünlü St. Moritz ve Davos-Klosters tatil beldeleri, Arosa, Flims, Lenzerheide, Scuol-Sammnaun ve daha fazlası tüm yıl boyunca açık olan daha büyük turistik destinasyonlarla tamamlanan kantonda yer almaktadır.[2]

Graubünden her tarafı yağmurdan korunduğu için iklim kuraktır.

Kültür

Kantonda çok sayıda ortaçağ kalesi (ve kalıntıları) vardır. Domleschg bölgesinde bu tür birçok örnek bulunur. Yakınlarda Zillis kilisesi bulunur. Kantonda üç Dünya Mirası Alanı bulunmaktadır: Aziz John Benedictine Manastırı, İsviçre Tektonik Arena Sardona ve Albula ve Bernina Manzaralarında Rhaetian Demiryolu.

Grisons, Bündnerfleisch adlı kurutulmuş dana eti inceliğiyle ve Bündner Nusstorte olarak bilinen fındık ve ballı turtasıyla tanınır. Ağırlıklı olarak Grison'un batı kesiminde yapılan bir diğer spesiyalite, pazı yapraklarına sarılmış et parçaları ile doyurucu köfte olan Capuns yemeği ünlüdür.[3]

NF Yönetim Kurulu üyesi Raetia milli futbol takımı, bölgeyi uluslararası düzeyde temsil ediyor ve 2012 VIVA Dünya Kupası'nda yarıştı.

Kaynakça

  1. Federal Department of Statistics (2008). "Regional Statistics for Graubünden". 14 Nisan 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2008.
  2. "Destinations on official tourism board Graubünden, Switzerland holiday destinations". 16 January 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 January 2011.
  3. "Capuns recipe". 1 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2008.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.