Gelişim Sinema

Gelişim Sinema, Türkiye'de 1984-1985 yıllarında sadece 9 sayı yayımlanmış aylık sinema ve video dergisidir.

Gelişim Sinema
"Gelişim Sinema" dergisinin Ekim 1984'te çıkan ilk sayısının ön kapağı
Editör Burçak Evren
Kategoriler Süreli yayın, aylık dergi
Sıklık Aylık
Yayımcı Gelişim Yayınları (Sahibi Ercan Arıklı)
İlk sayı Ekim, 1984
Son sayı Haziran, 1985 9. Sayı son
Ülke Türkiye
Dil Türkçe

İlk sayısı Ekim 1984'te piyasaya verilen dergi Gelişim Yayınları bünyesinde yayımlanıyordu ve sahibi Ercan Arıklı'ydı. 270x185mm boyutlarında birinci hamur kağıda basılan derginin içerisinde yer alan resimler tümüyle siyah beyaz basılıyordu. "Gelişim Sinema Dergisi" dergicilik ve ansiklopedi yayımcılığı alanında deneyimli ve güçlü bir yayınevi olan Gelişim Yayınları tarafından çıkartılmasına ve yaygın bir dağıtım ağına sahip olan Hürriyet tarafından dağıtılmasına, ayrıca konusunda söz sahibi güçlü bir yazar kadrosuna rağmen daha ilk yılını doldurmadan, Haziran 1985 tarihinde yayımlanan 9. Sayısıyla birlikte yayın hayatına son verdi.

"Gelişim Sinema" nın genel yayın yönetmenliğini Burçak Evren yapıyordu, Evren ayrıca yazılarıyla da dergiye katkıda bulunuyordu. İbrahim Altınsay, Nezih Coş, Sungu Çapan, Nijat Özön, Selim İleri, Prof. Alim Şerif Onaran, Bertan Onaran, Ali Ulvi Uyanık, Ersin Pertan, Tuğrul Eryılmaz, Ruşen Çakır, Atilla Dorsay, Seda Güler, Reha Erdem ve Berk Birinci makale, çeviri ve röportajlarıyla dergiye katkıda bulunan diğer yazarlardan birkaçıydı.

1990'ların başından beri yayın hayatını sürdüren bir başka dergi olan Sinema'nın (Önceleri Popüler Sinema, sonradan Turkuvaz Sinema) editörü Mehmet Açar, 1980'lere damgasını vurmuş olan "Gelişim Sinema" nın iyi yazarlara ve zengin bir içeriğe sahip olmasına rağmen yaşamının kısa sürmesini geniş bir kitleye hitab edememesine ve ayrıca gerçek sinefilleri tatmin etmekten uzak olmasına bağlamaktadır. Ayrıca ona göre "Gelişim Sinema" daki eleştirmenler Fransız ekolünü takip etmekteydiler, oysa Türkiye'de gelecek İngiliz dergiciliğindeydi.[1]

Kaynakça

  1. "Mehmet Açar'la söyleşi". sinemaloji.com. Erişim tarihi: 15 Ekim 2009.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.