Gece kulübü

Gece kulübü, herkese açık müzikli, içkili eğlence yeri[1], insanların eğlenme amacıyla gittikleri, müzik eşliğinde dans edilen, alkol ağırlıklı içecek tüketilen, genelde gece açılan sabaha dek açık kalan mekânlardır. "Gece kulübü" adlandırması zamana göre isim değişikliğine uğramıştır. İlk başlarda disko, diskotek olarak adlandırılan bu mekanlar günümüzde gece kulübü ya da sadece kulüp olarak adlandırılır.

Gece kulübleri müşterilerinin memnuniyetini gözetmek zorundadırlar. Resimde, lazer ışıkları ile aydınlatılmış dans pisti.

İşletme hakkını elinde tutan tütün mamulü, alkol ve alkollü içki satışı yapmak isteyen kişi ve kuruluşların gece kulübü işletmelerinin işletmenin bulunduğu yerin merkez yönetiminden yetki belgesi alması ve işletmenin gerekli denetçilerce denetimine izin vermesi gereklidir. Yine bu yasanın uygulandığı ülkelerden olan Türkiye de TAPDK izni olmaksızın[2] alkol ve tütün ürünlerinin satışının olduğu mekânlara işletme hakkı verilmemektedir.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. "kulüp -bü isim Fransızca club". Türk Dil Kurumu, Güncel Türkçe sözlük. 24 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2013.
  2. "TAPDK Yetki Belgeleri Tekel Ruhsatı". TAPDK. 24 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2013.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.