Gümüş madalya

Gümüş madalya, bazı spor yarışmalarını ikinci olarak tamamlayan sporcu veya sporculara verilen madalyadır. Geleneksel olarak bu yarışmaları birinci tamamlayanlar altın, üçüncü olarak tamamlayanlar ise bronz madalyayla ödüllendirilir.

1896 Yaz Olimpiyatları'nda verilen gümüş madalyanın önlü-arkalı görünümü

Olimpiyat Oyunları

2010 Kış Olimpiyatları'nda verilen gümüş madalyanın görünümü

İlk modern Olimpiyat Oyunları olan 1896 Yaz Olimpiyatları'nda birinciler gümüş madalya ve zeytin dalı ile ödüllendirilmekteydi. Yarışmaları ikinci tamamlayanlara bronz madalya ve defne dalı verilirken üçüncülere herhangi bir ödül verilmemekteydi.[1] Günümüzde yaygın olarak kullanılan altın-gümüş-bronz madalya sistemi ise ilk olarak 1904 Yaz Olimpiyatları'nda kullanıldı.

1928 ile 1968 arasındaki oyunlarda madalya tasarımları hemen hemen aynıydı. Floransalı sanatçı Giuseppe Cassioli tarafından üretilen bu tasarımın ön yüzünde; elinde zeytin dalı tutan kadınla birlikte, oyunların kaçıncı kez düzenlendiği ve ev sahibi şehir yazılıydı. Arka kısmında ise temsili bir Olimpiyat şampiyonunun kabartması yer almaktaydı. 1972 Yaz Olimpiyatları ile birlikte ön yüzdeki tasarımda ufak değişiklikler yapıldı ve Antik Olimpiyat Oyunları'na atıfta bulunmak amacıyla bir Roma amfitiyatrosu eklendi. Arka kısımdaki tasarım ise tamamen ev sahibi şehrin tasarımına bırakıldı. 2004 Yaz Olimpiyatları'ya birlikte madalya tasarımında yeniden değişikliğe gidildi ve arka plana ilk modern Olimpiyatlara ev sahipliği yapan Panathinaiko Stadyumu'nun görüntüsü eklendi.

Oyunlarda verilen madalyaların basımı ev sahibi şehrin sorumluluğundadır. Öte yandan Kış Olimpiyat Oyunları'nda verilen madalyalarda çok daha farklı tasarımlar kullanılır.

Britanya Açık Golf Turnuvası

Britanya Açık Golf Turnuvası'nda en çok skor üreten amatör oyuncuya gümüş madalya verilir.

Kaynakça

  1. de Coubertin, Pierre (1897). The Olympic Games: BC 776-AD 1896 (PDF). The Olympic Games in 1896 - Second Part. Atina: Charles Beck. ss. sf. 232-234. 9 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2012.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.