Gümüş Sörfçü

Gümüş Sörfçü, ya da Silver Surfer Marvel Comics isimli şirket tarafından yaratılmış bir çizgi kahraman karakter.

Gümüş Sörfçü
Yayım bilgileri
Yayımcı Marvel Comics
İlk görünüm Fantastik Dörtlü#48 Mart 1966
Yaratan Stan Lee
Jack Kirby
Hikâyedeki bilgileri
Gerçek adı Norrin Radd
Yardımcıları Fantastik Dörtlü
Önemli takma adları Silver Savage, Sentinel of the Spaceways, Cosmic Wanderer, Silverado, Chrome Dome, Skyrider
Güçleri İnsan üstü güç, insan üstü refleksler, dayanıklılık, duyular, çeviklik
Moleküler ve Enerji Manipülasyonu
İyileştirme kabiliyeti
Işık Hızı ötesinde uçabilme

Silver Surfer ya da gerçek adıyla (kendi dünyasındaki adı) Norrin Radd, Zenn-La isimli kendi gezegenini kurtarmak amacıyla kendini Galactus'un hizmetine sunan ve onun bitmek bilmeyen açlığını doyurmak için yaşam enerjisi dolu gezegenler bulan genç bir astronom ve süper kahramandır. Galactus'un Power Cosmic isimli gücünün ufak bir kısmı ile donatılmış olan sörfü ile tüm uzayı dolaşan kahraman, ışık hızından daha hızlı bir şekilde uçabilmektedir. Gümüşi görünümü ve surf tahtası üzerinde kozmik güçlerle donanmış galaktusun elçisi, dünyadaki görevi esnasında Galactusa isyan ettikten sonra Galactus tarafından dünyaya hapsedilmiş bir süper kahraman haline gelmiş ve Fantastik Dörtlü ile Marvel çizgi romanlarının önemli kahramanlarından biri haline gelmiştir.Korumak için kendini Galactus'a adadığı gezgende Shalla Ball adlı bir sevgilisi vardır.

İlk olarak Fantastik 4'lü (Muhteşem 4'lü) adlı çizgi romanın Mart 1966'daki yayınlanmış olan 48. sayısında ortaya çıkan Silver Surfer, 1967 yılında yine Hanna-Barbera tarafından televizyonda yayınlanan Fantastik 4'lü çizgi filminde ortaya çıkmış, en son olarak 2007 senesinde Fantastik Dörtlü: Gümüş Sörfçünün Yükselişi isimli film ile ilk kez sinema perdesinde boy göstermiştir. Bu film içerisinde Silver Surfer karakterinin seslendirilmesi aktör Lawrence Fishburne tarafından gerçekleştirilmiştir. Heroes, Malibu, CA ve Scrubs gibi birçok ünlü Amerikan T.V. dizisinde bahsi geçen kahraman aynı zamanda, ünlü gitarist Joe Satriani'nin Surfing with the Alien, Flying in A Blue Dream gibi birçok albüm ve şarkısına isim konusunda ilham kaynağı olmuştur. Richard Gere'yi The Breathless filmi'nin bir sahnesinde elinde SilverSurfer'ın ilk sayısını okurken görürüz. Silver Surfer bir keresinde Hulk'la karşı karşıya geldi ve Hulk'a yenildi.Silver Surfer serisinin 2. sayısında Loki tarafından Thor'a kışkırtılmıştı. Büyük bir dövüş, taraflardan biri mağlup olmadan Loki'nin oyunu'nun ortaya çıkışıyla bitmişti.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.