Freesat

Freesat, BBC ve ITV plc ortaklığı ile kurulmuş ve İngiltere'de ve İrlanda'da ücretsiz olarak hizmet veren bir dijital platformdur. Servis 6 Mayıs 2007 tarihinde Freeview hizmetine alternatif olarak pazarlanmaya başladı. İrlanda'da ise 23 Ekim 2008 tarihinde pazarlanmaya başladı. Abonelik sistemine dayalı değildir. Sadece Freesat kutusu alınarak kanallar izlenebilir. Sistem olarak Türkiye'de hizmet veren D-Smart'ın 2007-2009 tarihleri arasında kullandığı abonelik türü örnek verilebilir.

Freesat
Endüstri Medya
Genel merkezi  Birleşik Krallık
Sahibi BBC ve ITV plc
Website http://freesat.co.uk/

Yayınlar Astra 2D uydusu üzerinden verilir. 2D uydusunun kullanılma nedeni, bu uydunun ışınlarının sadece İngiltere ve İrlanda'ya bakmasıdır.[1] Bu nedenle teknik olarak bu hizmet İngiltere dışında kullanılamaz. Örneğin Türkiye'den kullanabilmek için 5 metre ve daha üzeri boyutta (bölgeye göre değişiklik gösterir) çanak anten kullanılması gereklidir.

Dış bağlantılar

Kaynakça

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.