Esrarengiz Kasaba

Esrarengiz Kasaba (özgün adı: Gravity Falls), Alex Hirsch tarafından oluşturulmuş Disney Channel orijinal serisidir. Alex Hirsch'in yönetmeni olduğu ilk çizgi filmidir. Ayrıca Alex, bu seri ile adını dünyaya duyurmuştur. 15 Haziran 2012'de bir ön gösterim olarak ilk bölüm ABD'de yayınlanmıştır. ABD'de 1. sezon, 20. bölümle 2 Ağustos 2013'te bitmiş, 2. sezon 1 Ağustos 2014'te tekrar başlamıştır. Dizi Amerika'da 15 Şubat 2016'da, Türkiye'de ise 15 Mayıs 2016'da final bölümünü yayınlamıştır.

Esrarengiz Kasaba
Format Animasyon Serisi
Tür

Komedi Gizem Korku Şiddet Macera Fantezi

Dram
Proje tasarımcısı Alex Hirsch
Yönetmen John Aoshima
Yaratıcı yönetmen(ler) Michael Rianda
Seslendiren(ler) ABD
Jason Ritter
Kristen Schaal
Alex Hirsch
Linda Cardellini
Türkiye
Ali Hekimoğlu (Sadece 1. sezon)
Sercan Gidişoğlu (2. Sezon Başından Beri)
Selen Öztürk
Ercan Demirel
Cüneyt Sayıl
Nurhan Yılma
Tema müziği bestecisi Brad Breeck
Açılış müziği Gravity Falls
Besteci Brad Breeck
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dili İngilizce
Sezon sayısı 2
Bölüm sayısı 40 (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcı Alex Hirsch
Yapımcı

Tobias Conan Trost (Yapımcı)

Rob Renzetti (Denetleyici yapımcı)
Gösterim süresi 22-30 dakika
Yapım şirketi Disney Television Animation
Yayın bilgileri
Resim formatı 720p (HDTV)
Yayın tarihi ABD:
15 Haziran 2012 - 15 Şubat 2016
Türkiye:
3 Kasım 2013 - 15 Mayıs 2016
Dış bağlantılar

Konu

Ebeveynleri yaz tatilini geçirmeleri için ikiz kardeşler Dipper ve Mabel Pines'ı babalarının erkek kardeşi olan Harika Amca Stan'ın yanına Esrarengiz Kasaba (Gravity Falls),Oregon'a gönderir. Dipper bir gün ormanda Gizemli Kulübenin tabelalarını asarken Esrarengiz Kasaba'daki gariplik ve gizemleri anlatan 30 yıllık bir günlük bulur. Çizgi dizi, Dipper ve Mabel'ın yaşadıkları maceralarla devam eder. Bu sırada Harika Amcaları Stan onlara bunların yalan olduğunu söyleyerek esrarengiz olayları çocuklardan saklamaya çalışır ama bu işin içindedir ve bu olayların hayal gücü eseri olduklarını savunur. Ama Dipper ve Mabel Pines bunların gerçek olduklarını savunurlar ve en sonunda Harika Amca Stan'ın de bu işin içinde olduğu ve kardeşini kurtarmaya çalıştığını ancak içinde illuminati ve çocukların bilinçaltına mesaj gönderdiği için ebeveynler çocuklarının bunları izlemesini istemiyorlar

Karakterler

 • Dipper Pines: Dipper, Mabel Pines'ın ikiz kardeşidir. Alnında büyük ayı takım yıldızı şeklinde doğum lekesi vardır ve ismini de oradan alır. "Dipper" onun takma adıdır ve gerçek adı 5 yaşından beri kullanılmamaktadır. Dipper çok zekidir, meraklıdır ve yaratıcıdır ama fiziksel olarak güçsüzdür. 3 numaralı günlüğü yanında taşır. Günlüklerin yazarına hayrandır. 12 yaşındadır ama Wendy ve arkadaşları ile takılabilmek için ergen olduğunu söyler. Kız kardeşi ile "Gravity Falls"ın sırlarını ortaya çıkarmaya çalışır. Çizgi filmin başlarında 15 yaşındaki Wendy'e aşıktır. Kardeşi Mabel'dan bir milimetre kısadır. 2. sezonun başlarında Wendy, onun kendine âşık olduğunu bildiğini söylemiştir. Yine de Dipper, Wendy'e aşık olmaya sürdürür ve aşkını her zaman içinde tutar. Zindan Zindan ve Daha Çok Zindan favori oyunudur. Ford'u çok sever.
 • Mabel Pines: Mabel Dipperin ikiz kardeşidir . Her durumda olumluyu düşünür. Biraz şapşal olmasına karşın, enerjiktir, dürüsttür ve her zaman insanları güldürmeyi başarır. Domuzu Paytak'ı çok sever ve rengarenk kazaklar giyer. Mükemmel bir sanatçıdır. Dipper'dan 5 dakika büyüktür. Maceralarında ikiz kardeşine yardım eder.Giyeceği kazağı 1 hafta öncesinden diker ve genellikle kazaklar bölümle alakalı olur. Alex Hirsch'ün ikiz kız kardeşi Ariel Hirsch'ten ilham alınan bir karakterdir.
 • Stanley Pines: Dipper ve Mabel'ın sinsi amcası Stan, Gizemli Kulübe'nin yöneticisidir. Tembel hilebaz, ve paragözdür. Geçimini bu kulübeyle kazanır. Yalancı ve hilekâr olsa da aslında bütün yaptıklarının bir nedeni vardır. 30 yıl önce yanlışlıkla ikiz kardeşini bir portala itmiş ve kardeşi orada mahsur kalmıştır. O yüzden hava karardıktan sonra gizlice otomat makinesini kullanarak bodruma yani laboratuvara inerek portali çalıştırıp ikizi Stanford'u kurtarmaya çalışır. İlk sezonun son bölümünde portali çalıştırmaya başlamıştır. 2. sezonun 11. bölümünde ise ikizini sonunda getirtmiştir. Hayatının yarısını ikiz kardeşini kurtarmak için harcadığı 2. sezonun 12. bölümünde anlaşılır. Final bölümünde hafızasını, evreni ve ailesini kurtarmak amacıyla siler ancak ileriki zamanlarda hafızasını geri alır ve Ford ile başka ülkedeki gizemleri araştırmak için Bay Gizem mesleğini bırakır.
 • Soos Ramirez: 22 yaşındadır. Gizemli Kulübenin hediye dükkanında çalışır ve ayrıca kulübedeki onarım işlerinden sorumludur. Dipper ve Mabel'ın arkadaşı olan Soos, sevimli ve iri biridir. Büyükannesinin evinde yaşar. Babası Kafkasyalı, annesi Latin Amerikalı'dır. O da Dipper ve Mabel gibi Gravity Falls'da garip şeyler olduğunu gören kişidir. Babası küçüklüğünden beri ortada yoktur. Bu yüzden doğum günü kutlamaz. Melody ile birliktedir. Bazen tuhaf fikirler söyler, ona kimse inanmaz fakat bu fikirler gelecekte olur. Gizemli Kulübe'de 8. yaş gününde işe başlar ve arkadaşlarını ailesi gibi görür. Final bölümümde kulubeyi alır ve Bay Gizem unvanını kazanır.
 • Wendy Corduroy: 15 yaşında, Yumuşak ve havalı bir genç olan Wendy, Gizemli Kulübe'de yarı zamanlı çalışan ve Dipper'ın âşık olduğu kişidir. Dipper dizinin 2. sezonunda Wendy'e aşkını itiraf etmiştir ve Wendy bunu başından beri bildiğini fakat Dipper için çok büyük olduğunu söyler ama aslında o da Dipper'a karşı boş değildir. Sadece yaş farkı yüzünden onu kabul etmez.
 • Gideon Charles Gleeful: Gideon, Stan'in en büyük rakibidir ve 10 yaşındadır. "Telepati Çadırı" adlı turist aksiyonunda medyumluk yapar. 2 numaralı günlüğün ve mistik güçleri olan bir madalyonun sahibidir (Madalyonu, Gideon'un ilk göründüğü bölümde Mabel tarafından kırılmıştır). Mabel'dan hoşlanırken, Dipper'dan nefret eder. 1. sezonun finalinde hapse girmiş ve günlüğünü kaybetmiştir. Kısa bölümlerde ürpertici mektuplar bırakmıştır. 2. Sezon 14. Bölümde ise hapishaneden çıkmasa da önemli bir rolü vardır. 2. sezonun 18. bölümünde hapisten Bill sayesinde kurtulur ve Bill'i durdurup Mabel'ı geri kazanabilmek için Dipper'a yardım eder.
 • Pacifica Northwest: Tam adı Pacifica Elise Northwest'tir. Mabel'ın en büyük rakibidir. Kasaba sahte kurucusu kabul edilen Nathaniel Northwest'in ailesinden gelir ve ailesi çok zengindir. 2. sezonun 3. bölümünde Mabel ve Dipper ile Barışırlar, 2. sezonun 10. bölümünde ise, Dipper'dan Northwest Konağındaki bir hayaletten kurtulması için yardım ister ve Dipper'a duygu beslemeye başlar. Ailesi dolandırıcı olsa da maddi durumu yüksektir, ta ki ailesi tüm mal varlığını Bill ile olan anlaşmada birleştirip Bill in yenilmesiyle maddi durumu azalana kadar.
 • Stanford Pines: Stanley'in kardeşidir 6 parmaklıdır ve IQ seviyesi normal bir insana göre yüksektir. Günlüklerin yazarıdır ve Gizemli Kulübe'yi zor kazandığı burs parası ile yaptırmıştır. 1975 yılında Esrarengiz Kasabaya gelen Stanford, tam 30 yıl önce yanlışlıkla Stanley tarafından Bill Cipher sayesinde inşa ettiği portala itilmiş ve başka bir boyutta mahsur kalmıştır. 2. Sezon 11. bölümünde yine Stanley'nin günlükler aracılığıyla yeniden açtığı portal yardımıyla geri dönmüştür. Kırılırsa boyutlar arası geçişi mümkün kılan bir yarığa sahiptir. Ayrıca kendisine "Ford" denilmesini tercih eder. Sonuncu bölümde Stanley ile Stan o War II ile küçüklüğünün hayalini gerçekleştirmek ve yeni anormallikleri çözmek amacıyla başka bir ülkeye deniz macerasına gider.
 • Yaşlı Adam McGucket: Tam adı Fiddleford Hadron McGucket'tır. Kaçık bir yaşlı adam olan McGucket'ın arası mekaniklerle çok iyidir. 2. Sezon 7. Bölümde "Körgöz" adında bir topluğun kurucusu olduğunu fakat bir alet ile hafızasını siliği için çatlak olduğu öğrenilmiştir. Körgöz Topluluğunu kurmadan önce Stanford ile birlikte portalin üzerinde çalışmışlardır fakat sonra portalin içine düşüp geri çıktıktan sonra tehlikeli olabileceğini düşünen Fiddleford, projeden ayrılıp unutmak istediklerini aklından silmek için Körgöz Tarikatı'nı kurmuştur. Ancak hafıza silicinin yan etkisi olarak akıl sağlığını kaybetmiştir. Bilincini geri kazanan McGucket final bölümünde yaptığı icatlar sonucu milyarder olarak Northwest Konağını satın alır.
 • Ajan Powers Ve Ajan Trigger: Amerikan Hükûmet i'ne bağlıdırlar. 2. sezonun başında Stanley portali açtığında Hükûmet Karargahından portalin sinyallerini alıp Gravity Falls'a gelirler. Ajan Powers hepsinin Gravity Falls'a bağlı olduğu bir komplo olduğuna inanmaktadır. Kasabaya geldiklerinde Dipper heyecanlanır ve onlara yardım edebileceğini söyler. Dipper günlükte yazılanları kanıtlamak için yanlışlıkla ölüleri dirilttiğinde zombilere yem olurlar fakat bölümün son sahnesinde hayatta kaldıkları anlaşılmıştır ve uzun bir aradan sonra ilk kez 2. sezon 10. bölümde ortaya çıkarlar. 2. Sezon 11. Bölümde Stanley'i tutuklarlar ve sorguya alırlar fakat Stanley onlardan kaçar. Özel Harekât Birliği ise Kulübe'yi koruma altına alır. 2. Sezon 12. Bölümün sonunda Özel Harekât Birliği ve Ajanların hafızaları silinir ve geldikleri yere dönerler.
 • Gompers: Esrarengiz Kasaba'daki keçidir. Çoğu bölümde görünür ve küçük bir rol oynar. En sevdiği renk bordodur.
 • Waddles (Paytak): Mabel'in festivalde kazandığı domuzdur. Mabel ona çok değer verir ve onunla zaman geçirmeyi sever.
 • Candy ve Grenda: Mabel'in Esrarengiz Kasaba'daki en yakın arkadaşlarıdır. Candy kısa boylu ve gözlüklüdür, patlamış mısır yemek için parmaklarına bantlanmış çatallar kullanır. Grenda ise uzun boylu ve iridir. Sesi kalın ve erkeksidir, omuzunda bir iguanası vardır. Candy 2. sezonda Dipper'a aşık olur ama bu bir süre sonra sona erer.
 • Şerif Blups ve Yardımcı Durland: Esrarengiz Kasaba'nın asayişinden sorumlulardır. Birbirlerini çok severler ve çok iyi anlaşırlar.

Yaratıklar ve düşmanlar

 • Cüceler: Ergen bir çocuk gibi görünerek Mabel ile evlenmeye çalışan yaratıklardır. Liderlerine bağlıdırlar. Ormanın derinliklerinde yaşarlar.
 • Göl Canavarı: Gravity Falls'ın göl canavarıdır, kasabada sadece efsane olarak bilinmektedir. Dipper, Mabel ve Soos ile birlikte fotoğrafını çekmeye çalışırlar. Ancak Dipper, Mabel ve Soos'un bulduğu gerçek yaratık değildir sadece McGucket'ın dikkat çekmek için yaptığı robottur. Gerçeği hala gizemini korumaktadır...
 • Balmumu Figürler: Eski terkedilmiş odada bulununan ünlü kişilerin canlı balmumu heykelleridir. Stan'den intikam almak isterler.
 • Duskerton Hayaletleri: Dipper'ın Wendy'nin arkadaşlarıyla birlikte terkedilmiş eski markette bulunan ruhlardır. Evlilerdir. İkisi de ergenler yüzünden aynı anda kalp krızi geçirip ölmüşlerdir.
 • İhtimaller Büyücüsü:Stenley Pines tarafından sonsuz yüzlü zarın yanlışlıkla atılması sonucu canlanan, "Zindan Zindan ve Daha çok Zindan"oyunun baş karakteridir.
 • Multi Ayı: Dipper'ın erkekliğini kanıtlaması için öldürmesi gerektiği yaratıktır. Ancak onu öldürmemiştir. En sevdiği şarkı İzlandalı Pop Grubu BABBA'nın "Disko Kızı" şarkısıdır.
 • Bill Cipher: Gideon'ın çağırdığı üçgen ve tek gözlü bir yaratıktır. Evrenimizden yaşlıdır. İnsanların zihinlerine girebilir. Hatta 2. sezonun 4. bölümünde(Çorap Operası) Dipper'ın bedenini ele geçirerek Dipper'ın günlüğünü çalmaya çalışır ama başarısız olur. Günlüklerin yazarına (Stanford) göre şu ana kadar görülmüş en tehlikeli yaratıktır. Geçmişte Stanford'u portali yapması için kandırmıştır ama bu planı uzun vadede işler ve 2. Sezonda Mabel'ı da kandırıp bizim evrenimize geçer. Final bölümünde gücünü kasaba dışına çıkaramadığından dolayı Ford'u esir alarak nasıl çıkabileceğini öğrenmek amacıyla zihnine girebilmek için anlaşma yapmaya zorlar, işkence yapar ve en sonunda yeğenlerini tehdit eder. Ford, tam Bill cevabı öğrenmek için zihnine girdiğinde hafızasını silerse Bill yok edilebilir ancak bu işlem Ford'un kafatasında demirden kaplama olduğundan yapılamaz ve tam da bu nedenle Stanley ile Stanford'un yaptığı planla kandırılarak Stanley'in zihnine girer ve Stanley'in hafızasıyla beraber Bill de yok olur.
 • Zombiler: Gizemli Kulübedeki karaoke gecesinde Dipper ajanları çağırır ve onlara tuhaf şeylerin gerçek olduğunu kanıtlamak için bir büyü okur ve zombileri diriltir.
 • Shape Shifter(Şekil değiştiren): Her türlü forma dönüşebilen bir yaratıktır, Yer Altı Sığınağı (2. sezonun 2. bölümü) Bölümünde Dipper'a Kendini Yazar Olarak Tanıtmıştır. 30 yıl önce yazar onu hapsetmiştir.
 • Lilliputtianlar: Mabel ve Diper'ın Pasifica'yı mini golfte yenebilmek için kullandığı yaratıklardır. Her farklı çeşit top kendi deliklerinin en iyisi olduklarını iddia eder.
 • Giffany: Soos'un randevu dersleri CD'sinden rehberlik eden bir simülasyon kızdır. Soos'u sevmiştir ancak Soos Melody ile çıkınca onu kıskanıp geri almaya çalışmıştır. Soos tarafından yok edilmiştir.
 • KörGöz Tarikatı: Fiddleford McGucket'ın kafasının portalin dışına girmesinden sonra gördüklerini unutabilme amacıyla yaptığı hafıza silici bir aletle portaldan gördüğü şeyleri unutabilme amacıyla kullanıp başka insanların da Gravity Falls'daki olağanüstü olaylardan uzak cahil hayatlarına olduğu yerden devam etmelerini sağlayan bir tarikattır. 2. sezonun 7. bölümünde dağılmıştır.
 • Northwest Konağının Hayaleti: Northwest Konağını inşaat eden odunculardan biridir. Çalışmasının karşılığında Konak bittikten sonra verilecek ziyafette davet edileceği söylenmiştir fakat Northwest'ler kasaba halkını içeri almadıktan sonra kapının önünde yalnız kalmıştır. Ardından toprak kaymasında kafasına bir balta saplanarak ölmüştür. Fakat 150 Yıl sonra geri gelip intikam alacağına dair Northwest Ailesini lanetlemiştir. Laneti kırmanın tek yolu ise konağın kapısını normal insanlara açmaktır.
 • Celestabellabethabelle (Unicorn): Sihirli bir unicorndur. Saçları oldukça değerlidir. İnsanları zihin okuyabildiğine inandırarak kandırır.

Seslendirmenler

Karakterler İngilizce Türkçe
Dipper Pines Jason Ritter Ali Hekimoğlu (1. sezon), Sercan Gidişoğlu (2. sezon)
Mabel Pines Kristen Schaal Selen Öztürk
Stanley Pines Alex Hirsch Ercan Demirel
Stanford Pines J.K Simmons Gökhan Demirel
Soos Ramiréz Alex Hirsch Cüneyt Sayıl
Bill Cipher Alex Hirsch Emrah Özertem
Gideon Charles Gleeful Thurop Van Orman Harun Can
Wendy Corduroy Linda Cardellini Nurhan Yılma
Pasifica Northwest Jackie Buscarino Defne Kartal
Pasifica's Friend Ariel Hirsch Dora Kul
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.