El Capitan

El Capitan, Yosemite Ulusal Parkı'nda bulunan bir kaya formasyonudur. Formasyon Yosemite Vadisi'nin kuzey tarafında yer alır ve batı tarafında sonlanır. Monolit granitten oluşan formasyon 900m yüksekliğindedir. Dünyanın dört bir yanında kaya tırmanıcıları tarafından ziyaret edilmektedir. El Capitan kayası, yer yüzeyinde bulunan en büyük granit kütlesidir.

El Capitan
El Capitan'nın güneybatı yüzü
Yükseklik 2308 m (7573 ft)
Konum
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Eyalet Kaliforniya
Sıradağ Sierra Nevada
Jeolojik Özellikler
Kaya Formasyonu Granit
Yaşı Kretase Dönemi
Tırmanış
İlk Tırmanış 1958, Warren Harding
Kolay Tırmanış Rotası Yürüyüş yolu

Formasyon Mariposa Battalion tarafından 1851'de keşfinden sonra "El Capitan" olarak adlandırılmıştır. El Capitán (kaptan, lider anlamında) "To-to-kon oo-lah" ya da "To-tock-ah-noo-lah" olan yerel dildeki isminden çevrilmiştir.

Alex Honnold 3 Haziran 2017'de El Capitan'a free solo yöntemiyle tırmanan ilk kişi olmuştur.[1] Yerel saatle 5:32'de başlayan ve 3 saat 56 dakika süren tırmanış 2018 yapımı belgesel filmi Free Solo'ya esin kaynağı olmuştur.

Kaynakça

  1. Synnott, Mark (3 Haziran 2017). "Climber Completes the Most Dangerous Rope-Free Ascent Ever" (İngilizce). nationalgeographic.com. 6 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2019.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.