Ekim'de Lenin

Ekim'de Lenin (Rusça: Ленин в Октябре), yönetmenliğini Mihail Romm'un yaptığı 1937 Sovyetler Birliği yapımı film.[1]

Ekim'de Lenin
Ленин в Октябре
Filmin sinema afişi
Yönetmen Mihail Romm
Senarist Aleksei Kapler
Oyuncular Boris Shchukin
Nikolay Oklopkov
Müzik Anatoli Aleksandrov
Dağıtıcı Mosfilm
Cinsi Sinema filmi
Türü Drama
Devrimci tarihi film
Biyografik film
Renk Siyah beyaz
Yapım yılı 1937) (1937)
Süre 105 dakika
Ülke Sovyetler Birliği
Dil Rusça
Devam filmi 1918'de Lenin

Tarihçe

Şubat 1936'da Ekim Devrimi'nin 20. yılı sebebiyle Ekim Devrimi ve Lenin'in konu alındığı bir film yarışması düzenleneceği açıklanmıştır. Yarışma katılan filmler Stalin'in başkanlık ettiği ülkenin önde gelen film yapımcılarının oluşturduğu bir komisyon tarafından denetlenir. Bu zaman zarfında Mosfilm ve Lenfilm arasında bir rekabet doğmuş, en gerçekçi Lenin imajını yaratmak için bir yarışa girmişlerdir. Yarışmaya katılan çoğu film Sergey Ayzenştayn'ın 1928 yapımı Ekim filmini büyük ölçüde referans alınmış, bununla birlikte dönemin teknolojisi ile geliştirilmiştir. (Söz konusu dönemde filmlere ses eklentisi yeni bir teknoloji idi)[2]

Film hakkında

Filmin final sahnesi, Vladimir Lenin Stalin ve beraberindekilerle birlikte Ekim Devrimi'ni ilan ediyor.

Filmin hikâyesi 1917 yılında gerçekleşen Ekim Devrimi'ni ve devrimde Bolşevik lider Vladimir Lenin'in rolü üzerine kuruludur.

Lenin Sankt-Peterburg'daki işçilerin ayaklanmasına önayak olur. Bu zaman diliminde Stalin ile bir araya gelir ve yakın bir müttefik olurlar. Ardından Bolşevik Parti, yakın zamanda gerçekleşecek bir ayaklanma için gizli bir toplantı yapar. Filmde Lev Kamenev ve Grigori Zinoviyev'in bu gizli toplantıdaki planları açıklaması üzerine yaptığı ihanet de konu alınır. (Lenin bu meseleyi Bolşevik Parti Üyelerine Mektup adlı eserinde detaylıca anlatmıştır.)

Film, Lenin'in Ekim Devrimi'nin zaferine dair sözleri ile sona erer;

"Tüm zamanların gerekliliği olan işçi ve köylü devrimi tamamlanmıştır!"

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. IMDB - Lenin v oktyabre , Erişim tarihi: 16 Şubat 2016.
  2. «Мосфильм»—1937 11 Kasım 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., (Rusça), Erişim tarihi: 16 Şubat 2016.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.