eMule

eMule, açık kaynak kodlu, GNU lisanslı bir dosya paylaşım programıdır. Dosya paylaşım programları arasında en tanınmış olanlardandır. Tamamen ücretsizdir ve içinde reklam yoktur.Fakat 2007 ve sonrasında kullanıcılar tarafından casus yazılım ve Bilgisayar Virüsü bulundurmaya başladı.

EMule
eMule 0.50a
Orijinal yazar(lar) Merkur
Geliştirici(ler) eMule-Team
İlk yayınlanma 13 Mayıs 2002
Güncel sürüm 0.50a / 7 Nisa 2010
Programlama dili C++
İşletim sistemi Windows
Erişilebilirlik 43 dil
Tür Eşler arası dosya paylaşımı
Lisans GNU Genel Kamu Lisansı
Resmî sitesi emule-project.net
Kod deposu sourceforge.net/p/emule/code/ci/default/tree/

13 Mayıs 2002 tarihinde eDonkey programını kullanan ama memnun kalmayan Merkur nikli bir programcı (Hendrik Breitkreuz) tarafından eDonkey üzerine kodlanmıştır. Donkey İngilizcede eşek demekken, mule de katır demektir. eDonkey üzerinde kodlandığı için aynen eDonkey gibi ed2k ağını kullanır.

Sunucu sistemi

Sunucu kullanarak paylaşım

ed2k ağında kullanıcılar birbirlerine sunucular yardımıyla bağlanır. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta var. ed2k ağındaki sunucuların bir kısmı sahte (fake) sunucular. Genelde, film ve müzik ürünlerinin teliflerini koruyan kuruluşlar (RIAA gibi) tarafından kurulan bu sunucular kullanıcılara bozuk parçalı dosyalar yolladıkları için uzak durulması faydalıdır. Sahte olmayan sunucular arasında en popüleri kapatılana kadar Razorback2 idi. Şu anda ise DonkeyServer No1 sunucusu.

Sunucusuz paylaşım

0.40a sürümünden itibaren eMule'e Kad ağı eklenmiştir. Kad ağı sayesinde kullanıcılar sunucusuz şekilde birbirlerine bağlanabilirler. Bu özelliğin eklenme sebebi; ileride sunucuların devre dışı kalması/bırakılması durumunda kullanıcıların birbirine bağlanabilmesini sağlamak.

Sıra ve kredi sistemi

Sıra

eMule de bir dosyayı yükleme (download) listenize eklediğinizde, doğrudan kullanıcılardan dosyaları indirmeye başlamaz. Dosyaya sahip olan kişilerin bekleme sıralarına girerler. Sıranın en başındaki kişi belli büyüklükte dosyayı çektikten sonra, sıra bir sonraki kullanıcıya geçer. Burada kullanıcılar dosyanın değil kullanıcının sırasına geçerler. Sıraya kaçıncı sırada girileceği; kişilerin (peer) bağlantısına, istek yapılan dosyanın paylaşan kişi tarafından hangi öncelikle paylaşıma açıldığına, ve krediye göre değişiklik gösterir...

Kredi

eMule de paylaşım yapan kullanıcıları ödüllendirmek ve bu sayede insanları paylaşıma teşvik etmek için bir kredi sistemi bulunur. Bu sisteme göre; mesela A kullanıcısı B ye dosya gönderimi yaparsa, B kullanıcısının kredi dosyasında A ya kredi eklenir. Böylece A kullanıcısı eğer B den dosya indirmek isterse B nin sıra sında daha ön bir sıradan beklemeye başlar. Kredi bilgileri karşı tarafta saklanır. Örneğimizi baz alırsak A nın kredisi B de saklanır. Bu sayede kredi sisteminin suistimal edilmesi engellenir. İnternette birçok eMule de kredi arttırımı sağladığını iddia eden dosya ve program bulunsa da bunlar büyük ihtimalle kandırmacadan ibarettir.

Yüksek/düşük ID

eMule de bir sunucuya ya da Kad ağına bağlanıldığında iki çeşit kimlik (id) alma ihtimali vardır. Yüksek ve düşük id. Bu kimlikler aynen eDonkey'in aktif ve pasif durumları gibi, kullanıcıya direkt bağlanılıp bağlanılamadığını ifade eder. Genelde firewall ve/veya router arkasından bağlanan kullanıcılar Düşük id sahibi olurlar. Firewall'dan gerekli portlara (varsayılan portlar 4662 TCP ve 4672 UDP'dir) izin verilmesi ve router'dan (modemle tümleşik olurlar genelde ev bilgisayarlarında) gereken portların PC'ye yönlendirilmesiyle bu statüden kurtulunabilir.

Bu ID'lerin ne işe yaradığı konusuna gelince;

  • Düşük id sahibi kullanıcılar sadece yüksek id sahibi kullanıcılara bağlanabilir.
  • Yüksek id sahibi kullanıcılar hem yüksek hem de düşük id sahibi kullanıcılara bağlanabilirler.

Bu yüzden yüksek id sahibi olmak, kaynak sıkıntısı çekmemek açısından oldukça önemlidir.

eMule Nedir?

Merkur isimli biri orijinal eDonkey2000 istemcisinden memnun değildi ve 13 Mayıs 2002 tarihinin şafağında daha iyisini yapabileceğine inandı. Ve böylece yaptı. Diğer geliştiricileri etrafına topladı ve eMule Projesi doğdu. Amaçları, eDonkey 'nin meşhur olmadan önce, tonlarca özellik eklenmiş ve çok güzel GUI (Grafiksel Kullanıcı Arabirimi) olan bir istemciyi kullanılır hale getirmekti. Bu kararın ne etki edeceğini hayal bile edemezlerdi..

Bugün ise, eMule dünyadaki en büyük tek ve en sağlam kişiden-kişiye dosya paylaşım istemcisidir. Açık kod politikası sayesinde her yayımı ile ağın daha randımanlı çalışmasını sağlayan, projeye katkıda bulunabilen birçok geliştiriciye teşekkürler.

eMule ne anlama gelir?

"eMule" adı donkey (eşek) ile benzer bir hayvan adı olan "Mule" 'dan yani Türkçesi "Katır" 'dan gelir. Birkaç özellik listelenmekte.

İstemciler güvenilir bir ağ oluşturmak için birçok ağ kullanır. (ED2K, Kaynak Değişimi, Kad) Kad şu an deneme aşamasındadır, eMule v0.42 sürümünde Kad kullanılmak için etkinleştirilebilir eMule'un Sıra ve Kredi sistemi ağa gönderilenleri çoğaltarak herkesin istediği gibi dosya aldığından emin olmanız için yardım eder. eMule tamamen ücretsizdir. eMule ayrıca tamamen Reklam, Casus yazılım gibi unsurları barındırmaz. Biz bunu eğlence ve bilgi için yaptık, para için değil. Her dosya indirilirken hatasız dosya olması için bozulmalara karşı kontrol edilir. eMule'un Akıllı Bozukluk Saptama Denetimi bozuk parçaların hızlı bir şekilde düzeltilmesine yardımcı olur. Otomatik öncelikler ve Kaynak yönetimi size birçok indirmeyi izlemeye gerek kalmadan başlatmanız için olanak sağlar. Önizleme işlevi tamamlanmadan önce Hareketli Görüntülere ve Arşivlere bakmanız için olanak sağlar. Görüntü önizlemek için biz Video Lan İstemcisi'ni öneririz. eMule'un özellikleri web hizmeti ve web sunucusu internet üzerinden hızlı erişmenize olanak sağlar. İndirmelerinizi düzenlemek için kategori oluşturabilirsiniz. Bulmak istediğiniz dosyalar için eMule mümkün olan geniş bir alanda arama sunar. Bu alanlar: Sunucular (Yerel ve Genel), web tabanlı (Jigle ve Filedonkey), ve Kad (Hala Alfa). eMule aynı zamanda aramaların daha çok esnek yapmak için size, çok karışık olan Boolean aramalarını kullanmaya olanak sağlar. Mesajlaşma ve arkadaş sistemi ile diğer İstemcilere mesaj gönderebilirsiniz ve onları arkadaş olarak ekleyebilirsiniz. Arkadaş listenizde, eğer arkadaşınız çevrimiçi ise her zanan görebilirsiniz. İçine yerleştirilmiş IRC istemci ile diğer indiriciler ve dünyanın her yerindeki sohbetçiler ile sohbet edebilirsiniz.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.