Davorin Popović

Davorin Popović (23 Eylül 1946 18 Haziran 2001), Bosnalı şarkıcıydı. 1995 yılında Eurovision Şarkı Yarışması'nda Bosna-Hersek'i temsil etmesiyle bilinir.

Davorin Popović
Doğum 23 Eylül 1946(1946-09-23)
Saraybosna, Bosna-Hersek SC, Yugoslavya SFC
Ölüm 18 Haziran 2001 (54 yaşında)
Saraybosna, Bosna-Hersek
Tarzlar Rock, progressive rock, rock and roll, pop
Meslekler Şarkıcı
İlişkili hareketler Dejan Lazarević

Kariyerinin büyük bölümünde progresif ve pop rock grubu Indexi'nin baş vokalisti ve kurucusu oldu. O ve grubu "Indexi", daha sonra Saraybosna'da ve Yugoslavya'nın diğer bölgelerinde diğer grup ve şarkıcıları etkilemiş olan eski Yugoslavya'da "Saraybosna pop-rock okulu" olarak bilinen özel bir müzik tarzı okulu kurdu. Davorin, 1960'ların Saraybosna'daki bohem yaşam tarzı ile meşhur oldu. Gençliğinde başarılı bir basketbol oyuncusuydu. Kariyeri boyunca kendine özgü sesi nedeniyle "Pimpek", "Davor", "Dačo" ya da sadece "Pjevač" (The Singer) gibi takma isimlerle anıldı.

Davorin, sonra 1995 yılında Dublin şehrinde düzenlenen 40. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Bosna-Hersek'i "Dvadeset prvi vijek" adlı şarkıyla temsil etmiştir.[1] Yarışmada 19. olmuştur.

Kaynakça

  1. "About Davorin" (İngilizce). eurovision.tv. Erişim tarihi: 23 Şubat 2014.
Ödüller ve başarılar
Önce gelen:
Alma & Dejan
Ostani kraj mene
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Bosna-Hersek
1995
Sonra gelen:
Amila Glamočak
Za našu ljubav
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.