Dünya Gazeteler Birliği

Dünya Gazeteler Birliği (İngilizce: World Association of Newspapers and News Publishers : WAN-IFRA), 102 ülkede 73 ulusal gazete birliği , 11 haber ajansı , 9 bölgesel veya global basın grubu ve 18000 gazeteyi bünyesinde temsil eden ve kâr amaçlı olmayan ( ingilizce non-profit ) bir sivil toplum kuruluşudur.

WAN Haziran 2009'da haber endüstrisi için bir araştırma ve hizmet kuruluşu olan IFRA ile birleşerek WAN-IFRA adını aldı.[1]

[2] Not: Bu rakamlar organizasyonun kendi resmi sitesinde dahi küçükde olsa farklılıklar içermektedir.

Kuruluş

Organizasyon Haziran 1948'de Paris'te yapılan tören sırasında , Ulusal Gazete Yayımcıları ve Direktörleri Birliği tarafından Fransızca "Fédération Internationale des Editeurs de Journaux - FIEJ" ismiyle kuruldu. 1948 yılından bugüne birliğin kuruluş maddeleri ilki Haziran 1952 Brüksel'de ve sonuncusu 2005'te Seul'de olmak üzere 16 kez çeşitli yerlerde değiştirildi ve revize edildi. Birlik bugünkü adını Haziran 2007 yılında almıştır. Birlik 1 Temmuz 1901 tarihli kâr amaçlı olmayan birliklere dair Fransız mevzuatına binaen yönetilmektedir.

Amaçları

Dünya Gazeteler Birliği kendisine 3 temel hedef koyduğunu belirtmektedir. Bunlar ;

  • Basın özgürlüğünü ve basın özgürlüğünün temel şartı olan gazetelerin bağımsızlığını savunmak ve teşvik etmek
  • Farklı ülkeler ve bölgelerdeki gazete yönecileri arasında iletişimi ve ilişkileri geliştirirek , gazete yayımcılığının gelişimine katkı sağlamak ,
  • Ulusal , bölgesel ya da küresel olarak üye organizasyonları arasındaki işbirliğini teşvik etmek.[3]

Otomatik İçerik Kullanım Protokolü

İngilizcesi Automated Content Access Protocol olan , ve Dünya Gazeteler Birliği tarafından başlatılan bu girişimin amacı , kendi ifadelerine göre , gazete ve dergi içeriklerinin izinsiz kullanılmasını önlemektir. Bu amaçla geliştirilen yazılım; gazete ve dergi içeriklerinin kullanımını denetliyor, bunun için izin alınmasını kolaylaştırıyor, izinsiz kullanılan malzemeyi saptıyor ve fikri hakların takibi için müthiş bir destek sağlıyor..[4] Bu uygulamada web sitelerinin içeriğini tarayıp izinsiz kullanım olup olmadığını tarayacağı sistemi nedeni ile , Robot Engelleme Standardının gelecekteki muhtemel eklentisi olarak görülmektedir. Ayrıca halen birliğin , gazetelerin içeriklerinin kendilerinden izinsiz yayımlandığını iddia ettiği ve Google tarafından sunulan Haberler[5] hizmeti nedeniyle , şirket ile anlaşmazlıkları devam etmektedir..

Kaynakça

  1. "About". Wan-Ifra. 7 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2012.
  2. "WAN". World Association of Newspapers. 19 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2008.
  3. "WAN Objectives - İngilizce ". World Association of Newspapers. 15 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2008.
  4. "Medyalens". Medyalens. 11 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2008.
  5. "Google Haber servisi linki". Google. 18 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2008.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.