Conta

Contalar sızdırmazlık ve yalıtım sağlamak için kullanılırlar. Üst üste binmiş olan tesisat ya da makine parçalarının arasına konan sıvı ya da gaz kaçaklarını önleyen ve parçaların birbirine oturmasını kolaylaştıran levhalara verilen bir isimdir.

Contalar

Sızdırmazlık elemanları deri (soğuk bölgelerdeki boru hatlarında), mantar (şişe sanayiinde), keçe (boru hatlarında), kurşun (hidrolik sistemlerde ve boru hatlarında), plastik (boru hatlarında, cam sanayiinde ve otomotiv sanayiinde), asbest (buhar boru hattında), kâğıt (boru hatlarında), yapı izolasyonunda ve boru hatlarında ve kimyasal maddelerden (boru hatlarında ve metal yüzeylerde) üretilerek birçok alanda kullanılırlar. Mantar levhalardan imal edilen contalar 150 dereceye kadar ve orta basınca dayanabilirler.[1]

Günümüzde gelişen teknoloji ile üretilen malzeme kalitesi artması nedeni ile deri kullanımı çok azalmıştır, kurşunun iyi bir sızdırmazlık elemanı olmasına rağmen maliyetinin fazlalığı nedeni ile boru hatlarında kullanılırlığı çok azdır. Günümüzde asbestin zararları bilindiği için şu an tercih edilen bir sızdırmazlık elemanı değildir.

Contalar bağlandığı yerdeki akışkanın sıcaklık ve basıncına göre seçilir. Conta çeşitleri:

 • Contalık levha
 • Spiral wound (spiral sarımlı) - Flexitallic firmasının icadıdır (1912).
 • Steel clad asbestos
 • Ring – joint (halka şeklinde conta)

Genel olarak basınç ve sıcaklığın çok yüksek olduğu yerlerde ring – joint (halka şeklinde conta) kullanılır. Ringliden sonra en iyi spiral wound (spiral sarımlı) contalardır.

Katı, sıvı ve gaz formundaki akışkanları olması gereken yerde tutan ya da sızıntı yapmasını engelleyen sızdırmazlık elemanı olan conta, kullanım alanlarına göre literatürde şu şekilde ayrılmıştır.

 1. Otomotiv
 2. Deniz Taşıtları
 3. Endüstriyel[2]
 4. Isıtma ve Soğutma Hatları (HVAC)
 5. Elektrik ve Elektronik
 1. 17 Ağustos 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Kauçuk ve conta çeşitleri
 2. Otomotiv sektöründe kullanılan contalar
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.