Colin Powell

Colin Luther Powell (d. 5 Nisan 1937, New York), Amerikalı devlet adamı; 1989-93 arasında ABD genelkurmay başkanı, 2001-05 yılları arasında da dışişleri bakanı. ABD tarihinde bu görevlere getirilen ilk Siyah kökenlidir.

Colin Luther Powell
65. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı
Görev süresi
20 Ocak 2001 - 26 Ocak 2005
Yerine geldiği Madeleine Albright
Yerine gelen Condoleezza Rice
12. Birleşik Kurmay Başkanları Kurulu Başkanı
(Genelkurmay Başkanı)
Görev süresi
1 Ekim 1989 - 30 Temmuz 1993
Yerine geldiği William J. Crowe
Yerine gelen David E. Jeremiah
16. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı
Görev süresi
23 Kasım 1987 - 20 Ocak 1989
Yerine geldiği Frank Carlucci
Yerine gelen Brent Scowcroft
Kişisel bilgiler
Doğum 5 Nisan 1937 (1937-04-05)
New York, ABD
Partisi Cumhuriyetçi Parti
Evlilik(ler) Alma Vivian Johnson Powell
Bitirdiği okul City College of New York
George Washington Üniversitesi
Mesleği Asker
Siyasetçi
Dini Episcopal Kilisesi
İmzası
Askerî hizmeti
Bağlılığı  ABD
Branşı  Amerika Birleşik Devletleri Ordusu
Hizmet yılları 1958−1993
Rütbesi General
Birimi 3. Zırhlı Tümen
23. Piyade Tümeni
Komutası 5. Kolordu
Genelkurmay Başkanı
Kara Kuvvetleri
Çatışma/savaşları Vietnam Savaşı
ABD'nin Panama'yı İşgali
I. Körfez Savaşı

Hayatı

Colin Powell doğmadan önce ailesi, Jamaika’dan Birleşik Devletlere göç etmişti. Powell, New York'un Harlem ve South Bronx kesimlerinde büyüdü. Powell, eğitimini New York devlet okullarında yaptı. New York Şehri Kolejinde (CCNY) lisans düzeyinde jeoloji eğitimi aldı. Mezuniyetinden sonra Yedek Subay Eğitim Birliği'ne (Reserve Officers' Training Corps - ROTC) girdi ve asteğmen olarak rütbe aldı. Orduya girerek 1962-63 arasında Güney Vietnam Ordusu'nda danışman olarak ve 1968-69 yıllarında da Amerikan kuvvetlerinde Vietnam Savaşı'nda görev yaptı. Daha sonra Washington'daki George Washington Üniversitesi’nden işletme üzerine master derecesini aldı.

1972'de Beyaz Saray'da görev aldı. Kısa bir süre sonra Yönetim ve Bütçe Dairesi'nin müdür yardımcısı Frank Carlucci'nin danışmanları arasına girdi. İzleyen dönemde Pentagon'da ve başka yerlerde çeşitli görevler üstlendi; bu arada 1975-76 arasında Ulusal Harp Akademisi'nde kurmaylık eğitiminden geçti. 1983'te Savunma Sekreteri Caspar Weinberger'ın baş askeri danışmanı oldu. 1987'de başkan Ronald Reagan'ın ulusal güvenlik işlerinden sorumlu danışmanlığını yürüten Carlucci'nin yardımcısı olarak Ulusal Güvenlik Konseyi'nin kurmay kadrosuna katıldı. Aynı yılın sonlarında Reagan tarafından Carlucci'nin yerine danışmanlığa atandı. Aralık 1987’den Ocak 1989’a kadar Başkanın Ulusal Güvenlik İlişkileri danışmanlığını yaptı.

1989 başlarında Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın başına getirildi. Nisan 1989'da orgeneralliğe yükselen Powell, ağustos 1989'da başkan George H. W. Bush tarafından genelkurmay başkanlığına denk düşen Birleşik Kurmay Başkanları Kurulu'nun başkanlığına (Chairman of the Joint Chiefs of Staff) atandı. 1 Ekim 1989’dan 30 Eylül 1993’e kadar Savunma Bakanlığı’nın en yüksek askeri pozisyonu olan Genelkurmay Başkanlığı’nı yapan Powell, bu süre zarfında 28 tane krizi yönetti.

Bu görevi sırasında General Manuel Noriega'nın devrildiği Panama'ya yönelik ABD işgalinin (1989) ve Körfez Savaşı'yla ilgili Çöl Kalkanı ve Çöl Fırtınası harekatlarının (1991) planlanmasında önemli rol oynadı. Bütün bu askeri harekatlara rağmen uluslararası krizlerde askeri müdahaleyi nadiren ilk seçenek olarak savunması nedeniyle "the reluctant warrior" (Gönülsüz Savaşçı) lakabını aldı.

35 senelik profesyonel asker olan Powell, bu süre zarfında, sayısız kumanda ve kurmay pozisyonunda bulundu ve 4-yıldız general oldu. Bu süre zarfında 28 tane krizi yönetti.

Emekliliğini müteakiben, 1995 senesinde “My American Journey” adlı çok satan otobiyografisini çıkardı. Ek olarak, Birleşik Devletlerde ve diğer ülkelerde konuşmacı olarak kariyer yaptı. Emekliliği döneminde şirketler, üniversiteler ve diğer çeşitli kuruluşlarda yaptığı konuşmalardan toplam 27 milyon dolar kazandı.[1]

Dışişleri bakanlığı

1995'te Cumhuriyetçi Parti'ye yakın olduğunu açıklayan Colin Powell, 2000 ABD başkanlık seçimleri öncesinde Cumhuriyetçi Parti önseçimlerinde John McCain'i destekledi. Ancak önce önseçimleri kazanan ardında da başkan seçilen George W. Bush tarafından 16 Aralık 2000’de Dışişleri Bakanlığı’na aday olarak gösterildi ve ABD Senatosu tarafından oybirliğiyle onaylanmasının ardından, 20 Ocak 2001’de 65. Dışişleri Bakanı olarak yemin etti.

Powell'ın 4 yıllık görevinin en kapsamlı bölümü 11 Eylül saldırıları'ndan sonra olan kısmı oldu. Amerika Birleşik Devletleri'nin 11 Eylül Olaylarından sonra başlattığı Terörizmle Savaş ortamında, oluşturulan koalisyonun istikrarının korunması için diğer ülkelerle ilişkilerin yürütülmesi gibi ağır bir görevi üstlendi. Önceleri Irak lideri Saddam Hüseyin rejiminin askeri yöntemlerle yıkılmasına karşı çıkan Powell, daha sonra Bush yönetiminin kararlığına uymak zorunda kaldı. Irak Savaşı öncesinde ABD'nin öncülük ettiği çok-uluslu koalisyona uluslararası destek toplanması konusunda başrolü oynadı. 5 Şubat 2003 tarihinde BM Güvenlik Konseyi'nde Irak'ın kitle imha silahlarını ıspatlamak amacıyla bir sunum yaptı. Ancak 11 Eylül Saldırıları'ndan sonraki süreçte, başta Donald Rumsfeld ve Paul Wolfowitz olmak üzere pek çok konuda Bush yönetimiyle ters düştü.

15 Kasım 2004'te dışişleri bakanlığı görevinden istifa etti, ancak yerine atanan Condoleezza Rice'ın ABD Senatosu’ndan onay aldığı 26 Ocak 2005'e kadar görevine devam etti. Eylül 2005'te bir televizyon röportajında, 2003’ün şubat ayında Güvenlik Konseyi’nde, Irak’ı kitle imha silahları üretmekle suçladığı konuşmasının, yaşamında bir leke olarak kalacağını belirtti.[2]

Kaynakça

Siyasi görevi
Önce gelen
Peter Rodman
Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı
1987
Sonra gelen
John Negroponte
Önce gelen
Frank Carlucci
Ulusal Güvenlik Danışmanı
1987-1989
Sonra gelen
Brent Scowcroft
Önce gelen
Madeleine Albright
Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı
2001-2005
Sonra gelen
Condoleezza Rice
Askerî görevi
Önce gelen
William Crowe
Amerika Birleşik Devletleri Genelkurmay Başkanı
1989-1993
Sonra gelen
David Jeremiah
Geçici
Ödüller ve başarılar
Önce gelen
Mihail Gorbaçov
Ronald Reagan Özgürlük Ödülü Sahibi
1993
Sonra gelen
İzak Rabin
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.