Codemasters

The Codemasters Ltd. (borsada Codemasters) Southam, İngiltere temelli bir video oyunu geliştiricisi ve yayımlayıcısıdır. 1986 yılının Ekim ayında 2 kardeş Richard ve David Darling tarafından kuruldu. Codemasters, en eski İngiltere temelli video oyunu geliştirme şirketlerinden biri olarak bilinir ve 2005'de Develop dergisi tarafından "Yılın En İyi Bağımsız Oyun Geliştiricisi" olarak seçilmiştir.

Codemasters
Önceki isimleri Code Masters
Tip Herkese açık
Endüstri Video oyunları
Kurucu Richard Darling
David Darling
Genel merkezi Warwickshire, Birleşik Krallık
Kilit kişiler Frank Sagnier (CEO)
Ürün "Dizzy" serisi
"Dirt" serisi
"F1" serisi
"Micro Machines" serisi
Bölümleri Codemasters Birmingham
Codemasters Cheshire
Codemasters Kuala Lumpur
Codemasters India
Alt kuruluş(lar) Slightly Mad Studios
Çalışan sayısı 700
Website http://www.codemasters.com/

Race Driver: GRID grafikleriyle ve oyun akışıyla bir oyuncu kitlesi kazanmıştır. Bunun üzerine GRID 2 ve GRID Autosport adlı iki devam oyunu çıkmışsa da bu oyunlar ilk oyundaki etkiyi yaratamamıştır.

Dirt serisi, Codemasters'ın yaptığı en ünlü seridir. Oyunlardaki bütün araçlar ve markalar lisanslıdır. Rally'nin yanında Rallycross yarışlarını da barındıran bu serinin ilk dört oyununda arcade tarzı öne çıkarken son oyunlarında simülasyon tarzını barındırmaktadır. Son oyunu Dirt 4'te firma bir önceki oyunu olan Dirt Rally'deki simülasyon tarzından ödün vererek simülasyon ile arcade oynanışı bir araya getirmiş ve bunu bir seçenek olarak oyunculara sunmuştur. Firma Rally Oyunları/Simülasyonları kategorisinde lider konumdadır.

10 Kasım 2020'de 2K, Codemasters'ı 994 milyon dolara satın almak istediğini açıkladı. Anlaşmanın da 2021 yılında bitmesi beklendiği söylendi.[1][2]

  1. McWhertor, Michael (10 Kasım 2020). "Take-Two is buying Codemasters". Polygon (İngilizce). 10 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2020.
  2. Wales, Matt (6 Kasım 2020). "Take-Two is in talks to buy Codemasters". Eurogamer (İngilizce). 6 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.