Chūgoku

Chūgoku (Japonca: 中国地方, Chūgoku-chihō; "Orta Bölge") ya da "San'in-San'yō bölgesi" (山陰山陽地方 San'in san'yō-chihō), Japonya'nın sekiz bölgesinden biridir. Bölge, Honshū Adası'nın batısında yer almaktadır. Chūgoku bölgesi Hiroşima, Yamaguchi, Shimane ve Tottori prefektörlüklerinden oluşmaktadır.[1]

Chūgoku Bölgesi
中国地方

Chūgoku'nun Japonya'daki konumu
Ülke  Japonya
Ada Honshū
Yüzölçümü
  Toplam 31.922,26 km² (1.232.525 mil²)
Nüfus
 (2010)
  Toplam 7,563,428
Zaman dilimi UTC+09.00 (JST)

Chūgoku (中国) Japonca'da orta bölge veya orta ülke anlamına gelmekte olup Çin sözcüğü ile aynı karakterle yazılır.

Chūgoku düzensiz tepeler ve sınırlı düz arazilere sahip bir bölge olup ortasından doğu ve batıya yayılan dağlarla kuzeyde San'yō ve güneyde San'in olmak üzere iki ayrı bölüme ayrılmıştır. San'yō gelişmiş bir ağır sanayi merkezi iken San'in ise daha az gelişmiş bir bölge olup tarımla geçinmektedir. II. Dünya Savaşı'nda atom bombası ile yerle bir olan Hiroşima tekrar yapılandırılmış ve bugün bu bölgenin en büyük kenti ve endüstri sahası olmuştur.

Kaynakça

  1. Chugoku Regional Tourism Promotion Association "Overview of Chugoku Region" 7 Ağustos 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Chugoku Regional Tourism Portal Site: Navigate Chugoku. Accessed 15 September 2013.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.