Cebelitarık Uluslararası Havalimanı

Cebelitarık Havalimanı (IATA: GIB, ICAO: LXGB) Birleşik Krallık'a bağlı Cebelitarık Boğazı'nda yer alan Cebelitarık şehrindedir. Havalimanının sahibi Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin kullanması için İngiltere Savunma Bakanlığı olmuştur. Şu anda tarifeli uçuşlar sadece İngiltere ve İspanya arasında düzenlenmektedir. Cebelitarık Havalimanı şehre hizmet veren en yakın havalimanıdır. Cebelitarık şehir merkezinden uzaklığı yalnızca 500 metredir. 2004 yılında havalimanını 314.375 yolcu ve 380 ton kargo kullanmıştır. Havalimanı dünyanın sayılı A Sınıfı havalimanlarından birisidir.

Cebelitarık Havalimanı
IATA: GIB - ICAO: LXGB
Özet
Havalimanı tipi Sivil/Askeri
İşletici Government of Gibraltar 
Yer Cebelitarık
Açılış 1939 
İnşa tarihi 1939
Rakım (ODS) 15 ft / 5 m
Koordinatlar 36° 09' 04"N 05° 20' 59" E
Harita
Pistler
Yön uzunluk yüzey
ft m
09/27 6,000 1,828 Asfalt

EasyJet, Londra Gatwick Havalimanına düzenlediği 14 ve 18 haftalık tarifeli uçuşlar ile Cebelitarık Havalimanındaki en büyük uluslararası havayolu şirketidir.

Havayolu Şirketleri & Uçuş Noktaları

Hava YollarıUçuş Noktaları
Air MaltaMalta (sezonluk)
Andalus Líneas AéreasMadrid-Barajas
British AirwaysLondra-Heatrow
EasyJetLondra-Gatwick
Monarch AirlinesLondra-Luton, Manchester

Galeri

Cebelitarık Havalimanı'ndan (GIB / LXGB) kalkmakta olan Monarch Airlines'e ait Airbus A320 uçağının kalıkışının çeşitli aşamalarını gösteren kompozit resmi. Resmin ortasında Cebertarık ile İspanya ana toprağını birbirine bağlayan tek yolu olan Winston Churchill Avenue'nün pisti kestiği nokta görülmektedir. Cebertarık Kayasının kuzey cephesinde bulunan Great Siege Tüneli girişinin altındaki deniz seviyesinden 70 metre yükseklikte bulunan terastan çekildi. Resim sol kenarı (batı)ndan sağ kenarı (kuzeydoğu)na kadar havalimanın yaklaşık 135 derecelik açıdan görünümü kapsamaktadır. (18 Eylül 2007)

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.