Calais

Calais, Fransa'nın kuzeyinde, Pas-de-Calais ilinde (département) deniz limanı ve sanayi merkezi kent.

Calais sahilindeki iskele ve deniz feneri
Calais, Fransa (Google Earth Görüntüsü)

Dover Boğazı kıyısında yer alır; İngiltere'ye en kestirme denizyolunun karşı noktasını oluşturan Dover'a 34 km uzaklıktadır. Günümüzde kanalların ve liman havuzlarının çevrelediği bir bölgede kuruludur.

Tarihçe

Önceleri bir balıkçı köyüyken, Flandre kontunun 997'de bayındırlık çalışmalarıyla gelişti. Boulogne kontunca 1224'te surlarla çevrildi. Crécy Çarpışması'nın ardından İngiliz kuvvetlerinin 1346'daki kuşatmasının yaklaşık bir yıl karşı koydu. Sonunda kentte başgösteren açlık üzerine düştü. Calais'i kurtarmak için teslim olan altı kentlinin ünlü öyküsü, daha sonra Auguste Rodin'in yaptığı heykel grubuyla anıtlaştırıldı. Guise 2. dükü François de Lorraine 1558'de kenti geri aldı.Calaisis olarak bilinen çevredeki topraklar Pays Reconquis (Yeniden Fethedilen Bölge) olarak anılmaya başladı. Kısa süreli İspanyol işgalinin (1596-1598) ardından Vervins Antlaşması'yla Fransa'ya geri verilen Calais, Napolyon'un 1805'te İngiltere'ye saldırma hazırlıkları sırasında bir yığınak noktası olarak kullanıldı. II. Dünya Savaşı sırasında Fransa'ya giren Alman kuvvetlerinin Manş Denizini tutmak için yöneldiği başlıca hedefler arasında yer aldı. Eylül 1944'te kurtarılmasından önceki üç ay boyunca İngiltere'yi hedef alan Alman V-1 füzeleri buradan fırlatıldı.

Çarpışmalarda 1560'tan kalma içkaleyi çevreleyen eski kent yıkıldı ve güneye düşen Saint-Pierce sanayi bölgesi büyük hasar gördü.Yeniden inşa edilen kentin 13. yüzyıldan kalma saat kulesi hala ayaktadır.

Ekonomi

Önemli bir transit limanı olan Calais, aynı zamanda Manş Denizini geçen Fransız yolcu ve kargo gemilerinin başlıca kalkış ve varış noktasıdır. Kentin dantel ve işleme sanayileri çok eski bir geçmişe dayanır; bu alandaki ürünler dünyanın birçok yerine ihraç edilir. Yakın dönemde kentin gelişmesinde gıda, kimya ve makine sanayi önemli rol oynamıştır.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.