Caesar Rodney

Ceaser Rodney (d. 7 Ekim 1728 - ö. 25 Haziran 1784), Amerikalı politikacı ve hukukçudur. Delaware eyaltinin Kent şehrinin Dover Hundred kasabasındandır. Kuzey Amerika’daki Fransız savaşlarında, Amerikan gönüllüler ordusunda subay olarak görev yapmıştır. Amerikan Devrimi'nde, Bağımsızlık Bildirgesi'ni imzalamış, Kıtasal Kongre’ye Delaware temsilcisi olarak katılmış ve bir süre Delaware başkanlığı yapmıştır.

Ceaser Rodney
Doğum 7 Ekim 1728
Kent, Delaware
Ölüm 25 Haziran 1784
Kent, Delaware
İmza

Ailesi ve gençlik yılları

Rodney 7 Ekim 1728'de Ceaser ve Mary Crawford Rodney’in oğlu olarak Dower Hundred’daki çiftlikte, Byfield konağında dünyaya gelmiştir. Dedesi William Rodney, Amerika’ya 1680’lerde gelmiş ve bir süre eyalet meclisinde oturum başkanlığı görevinde bulunmuştur. Rodney ailesinin ataları Treviso (İtalya) kentinin seçkin ailelerinden Adelmare’lere dayanmaktadır. Annesi Dover’daki Anglikan Christ kilisesi papazı Thomas Crawford’un kızıdır.

Ceaser Rodney eğitimine evde başlamış daha sonra Philadelphia’daki Latin okuluna yazılmıştır. Henüz 17 yaşındayken 1745’te babası ölmüş ve Nicholas Ridgely’nin vesayeti altına girmiştir. Abisi çiftliğin başına geçmiş, annesi ise yeniden evlenerek iki çocuğa daha sahip olmuş fakat 1763’te ölmüştür. Ceaser Rodney hiç evlenmemeiştir.

Siyaset hayatı

Kardeşi Thomas Rodney onu şöyle tanımlıyordu: “akıl dolu ve neşeli konuşmalarıyla insanları etkileyebiliyordu.Hep bekar yaşadı, popüler ve saygın birisiydi”. Babası sayesinde politik alanda çok rahat hareket ediyordu. 1755’te Kent şehrine şerif seçildi ve üç yıl görev yaptı. Daha sonra çeşitli hukuk kurumlarında görev aldı. Fransa savaşlarında Dover gönüllülerin komutanı olarak Delaware gönüllü birliğine katıldı.

18. yüzyılda Delaware’da iki çeşit siyasi eğilim vardı. Birincisi 'Court' partisi olarak adlandırılan Anglikan ağırlıklı, Krallık yönetiminin iyi işlediğini düşünen ve Kent ve Sussex kentlerinde güçlü olan gruptu.Diğeri ise 'Country' partisi olarak adlandırılan İskoç ve İrlandalı Amerikalılardan oluşan ve New Castle kentinde güçlü bulunan en çabuk şekilde İngiltere’den bağımsızlığın kazanılması gerektiğini düşünen guruptu.Casear Rodney Anglikan Kent şehrinin bir üyesi olsa bile görüşleri, Kent şehrinde azınlıkta olan ‘Country’ partisine yakındı. Bu sebeple genellikle iş arkadaşı Thomas McKean ile birlikte New Castle şehrinde çalışmayı tercih etti. McKean ile birlikte ‘Court’ partisi üyeleri olan John Dickinson ve George Read ile sürekli karşı karşıya kaldılar.

Amerikan Devrimi

Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi'nin imzalandığı kıtasal kongreyi resmeden John Trumbull'un tablosu

1761/62 ile 1775/76 dönmeleri boyunca eyalet meclisine temsilci olarak seçilmiştir. Önemli zamanlarda oturumu yönetme hizmetlerinde bulunmuştur. Örneğin 15 Haziran 1775 günü Delaware eyaletinin Britanya meclisi ve kralından ayrılıp bağımsızlığını ilan ettiği toplantıyı Rodney yönetmiştir.

Rodney, George Read ve Thomas McKean Kıtasal Kongre’ye seçilmiştir. Rodney Dover’daki İngiliz yanlıların çıkardıkları olaylarla ilgilenirken Thomas McKean ve George Read’in Bağımsızlık Bildirgesi oylamasında anlaşmazlığa düştüğü haberini alması üzerine 1 Temmuz gecesi 80 mil yol giderek Philadelphia’ya varmış ve McKean ile birlikte bağımsızlık lehinde oy kullanarak Delaware’in diğer 11 devletle birlikte Bağımsızlık Bildirgesi’ni kabul etmesini sağlamıştır.

1777 yılının başlarında arkadaşı John Haslet’in Princeton Savaşı’nda öldüğü haberini alması üzerine George Washington’ın birliklerine katılmıştır. Washington onu Delaware gönüllü ordusuna general olarak atamıştır.Delaware’i Britanya ordusundan korumak ve kral taraftarlarını kontrol altında tutmak için yaptığı çabalar sonuç vermemiştir. Brandywine Savaşı’ndan ve Wilmington ile Philadelphia’nın işgalinden sonra Ekim 1977’de yeni seçimler yapılmış ve bu meclis 31 Mart 1978’de Rodney’i Delaware Başkanı seçmiştir.

Başkanlık döneminde, kötü üne sahip ve kral taraftarı Cheney Clow büyük bir sempatizan grubu oluşturmuş, bir kale inşa etmiş ve Delaware’in başkenti Dover’a doğru hareket etmiştir. Clow’un birlikleri savaşta yenilmesine rağmen bu savaş ve yıkım kin ve nefrete sebep olmuştur. Rodney, kralcıları kontrol altında tutmak için bazı yasalar çıkarmıştır. İngilizler ile ticareti engellemek için bağlılık yemini edilmesini bunu kabul etmeyenlerin ise mallarına el konulmasını sağlamıştır.

1782 ve 1783 yıllarında Konfederasyona bağlı Birleşik Devletler Kongresi’ne seçilmiş ve fakat sağlık sorunları sebebiyle katılamamıştır. 1783/84 döneminde Delaware senatosuna seçilmiş ve oturum başkanlığını yürütmüşse de dönemin sonu gelmedi ölmüştür.

Ölümü

Caesar Rodney
1999 Delaware çeyrekliği

Caesar Rodney 25 Haziran 1784’te Kent şehrinin St. Jones Hundred kasabasında ölmüştür. Ailesinin çiftliğine gömülmüştür fakat büyük araziye sahip bu çiftlikte mezarının tam olarak yeri bilinmemektedir. Gene de Dover'daki Episcopal kilisesinin mezarlığında bir anıtı vardır.

John Adams, Rodney’in astım ve deri kanseri yüzünden acı çektiğini dile getirerek “dünyadaki en garip görünüşlü adamdı; soluk, zayıf ve uzun boyluydu; yüzü, bir elmadan daha büyük olmamasına rağmen duygulu neşeli ve akıllı görünürdü."

Delaware'da birçok şehirdeki binalarda onu adı geçmektedir: Delaware Üniversitesindeki bazı binaların isimleri ile birlikte Camden'de Caesar Rodney Lisesi ve Wilmington'ta Rodney Meydanı bulunmaktadır. Ayrıca Delaware çeyrekliklerinin arka yüzünde, onun Kıtasal Kongre'de oy vermek için bir gecede 80 mil gittiği olayı sembolik olarak gösteren resim bulunmaktadır.

Kaynakça

 • Sobel, Robert; John Racino (1988). Biographical Directory of the Governors of the United States. Westport, CT: Greenwood Press. ISBN 0-930466-00-4.
 • Ward, Christopher L. (1941). Delaware Continentals, 1776-1783. Wilmington, Delaware: Historical Society of Delaware. ISBN 0-924117-21-4.
 • Hoffecker, Carol E. (2004). Democracy in Delaware. Wilmington, Delaware: Cedar Tree Books. ISBN 1-892142-23-6.
 • Munroe, John A. (1954). Federalist Delaware 1775-1815. New Brunswick, New Jersey: Rutgers University.
 • Scott, Jane Harrington (2000). Gentleman as Well as a Whig. Newark, Delaware: University of Delaware Press. ISBN 0-87413-700-4.
 • Munroe, John A. (1993). History of Delaware. Newark, Delaware: University of Delaware Press. ISBN 0-87413-493-5.
 • Scharf, John Thomas (1888). History of Delaware 1609-1888. 2 vols.. Philadelphia: L. J. Richards & Co.. ISBN 0-87413-493-5.
 • Martin, Roger A. (1984). History of Delaware Through its Governors. Wilmington, Delaware: McClafferty Press.
 • Conrad, Henry C. (1908). History of the State of Delaware, 3 vols.. Lancaster, Pennsylvania: Wickersham Company.
 • Martin, Roger A. (1995). Memoirs of the Senate. Newark, Delaware: Roger A. Martin.
 • Munroe, John A. (2004). Philadelawareans. Newark, Delaware: University of Delaware Press. ISBN 0-87413-872-8.
 • Ferris, Robert G (1973). Signers of the Declaration of Independence. Flagstaff, Arizona: Interpretive Publications, Inc.. ISBN 0-936478-07-1.
 • Barthelmas, D.G. (1977). Signers of the Declaration of Independence: A Biographical and Genealogical Record. Jefferson, North Carolina: McFarland Press.
 • Coleman, John M. (1984). Thomas McKean, Forgotten Leader of the Revolution. Rockaway, New Jersey: American Faculty Press. ISBN 0-912834-07-2.
 • Rowe, G.S. (1984). Thomas McKean, The Shaping of an American Republicanism. Boulder, Colorado: Colorado University Press. ISBN 0-87081-100-2.

Anakaynak

en.wikipedia

Dış bağlantılar

A.B.D tarihi1 Ocak 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.(İngilizce)


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.