Boz tilki

Boz tilki (Urocyon cinereoargenteus), köpekgiller familyasından Urocyon cinsinin bir türüdür. Kızıl tilki (Vulpes vulpes) ve ova tilkisinin (Vulpes velox) yanında Kuzey Amerika'nın üçüncü önemli tilki türüdür. Ada boz tilkisinden ayırt etmek için kimi zaman kara boz tilkisi olarak da adlandırılır.

Boz tilki
Korunma durumu
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Takım: Carnivora (Etçiller)
Alt takım: Caniformia (Köpeğimsiler)
Familya: Canidae (Köpekgiller)
Oymak: Vulpini (Asıl tilkiler)
Cins: Urocyon
Tür: U. cinereoargenteus
İkili adlandırma
Urocyon cinereoargenteus
Schreber, 1775
Boz tilki
Ada boz tilkisi, kendine özgün bir tür olarak boz tilkiden türemiştir.

Özellikleri

Boz tilkilerin karekteristik bir post deseni vardır. Sırtı gri, yanları, boynu ve bacakları sarımsı kahverengidir. Siyah bir şerit sırt ve kuyruk üzerinden geçer. Kuyruk ucu da siyahtır. Boyu ortalama 65 cm olup, buna ilaveten yaklaşık 35 cm kuyruğu vardır. Boz tilki yaklaşık 5 kg gelir. Genel olarak erkekler dişilerden biraz daha büyüktür.

Yaşam alanı

Boz tilki, Kanada'nın güneyinden, ABD ve Orta Amerika üzerinden Kolombiya ve Venezuela'ya kadar uzanan bir alana yayılmıştır. Geniş yapraklı ormanlarda yaşar, açık arazilerden kaçınır. Bu sebebten orta batı ABD'de çok boşluklu bir dağılım gösterir.

Yaşam tarzı

Tek köpek türü olarak boz tilki (ve akrabası olan ada boz tilkisi), ağaçlara tırmanabilir. Bu yüzden Kuzey Amerika'da tree foxes (ağaç tilkileri) olarak da adlandırılırlar. Düşmanları tarafından kovalandığında ama aynı zamanda mesela besin aramak gibi durumlarda kendi inisiyatifiyle de ağaçlara tırmanır.

Beslenme

En önemli besini, ağaçlarda yaşayan sincaplardır. Ama fare, tavşan, kuş ve böcekleri de avlarlar. Ayrıca bunlarla beraber böğürtlen gibi bitkisel besin de yerler.

Üreme

Boz tilki kendi kovuğunu kazmayıp, gün içinde içine gireceği ağaç kovuğu, kaya yarığı ya da marmot yuvası arar. Geceleri faal olurlar. Boz tilki muhtemelen monogamidir ve yaşam süresince çift olarak beraber kalırlar. Bir batında ortalama dört yavru dünyaya getirirler.

Kaynakça

    Dış bağlantılar

    IUCN Kırmızı listesi Kızıl Tilki 3 Mart 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. hakkında ayrıntılı bilgi (ingilizce)

    Wikimedia Commons'ta Boz tilki ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
    Wikispecies'te Boz tilki ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.
    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.