Boyama

Boyama, kitap ya da kontur (Resimde nesneyi belirgin gösteren çevre, kenar çizgisi, Dış Hat) resimli sayfaların farklı kompozisyosyonlar kullanılarak; kara kalem, keçe kalem ve diğer sanatsal araçlarla süslenmesidir. Kitapta betimlenen nesnelerin tüm dış çizgileri basılı olur, ancak tamamı genelde siyah veya renksiz olur.

"Eschscholzia californica", boyama

Tarih

İlk boyama kitabı 1880 yılında “The Little Folks' Painting Book” adıyla McLoughlin Brothers şirketi tarafından ABD’de basıldı. 1907 yılında Richard F. Outcault tarafından yazılan ve çizgi roman karakterlerinden oluşan “Buster’s Paint Book” adlı boyama kitabınının basılmasının ardından, bu tür kitapların ünü artmaya başladı.

1960'lı yıllar boyma kitaplarının “Altın Yılları” oldu ve çocuk ürünleri satan mağazaların en popüler malları arasında yer aldı. Süpürgeden arabaya kadar hemen hemen tüm nesneler ve farklı çizgi roman karakterleri bu dönemdeki Boyama kitaplarında yerini aldı[1].

1980'li yıllardan itibaren ise bazı yayın evleri yetişkinler için eğitime yönelik boyama kitapları basmaya başladı. Bu kitaplarda Anatomi ve Fizyoloji üzerine yapılan ayrıntılı çizimler eğitimin bir parçası olarak sunuluyordu. Buna örnek olarak; Wynn Kapit ve Lawrence Elson’un HarperCollins (1990'lı yıllar) ve Benjamin Cummings (2000'li yıllar) yayın evlerinde basılan “Anatomi boyama kitabı” (Orijinal ismi “The Anatomy Coloring Book”) kitap serisi verilebilir.

Faydalı Özellikleri

Kalem ve fırçanın monoton hareketleri insanı rahatlatır. Kişinin renkleri kendi seçmesi ve farklı renklerde ortaya çıkan sonuçlar, insanın yaratıcılık yeteneğini geliştirmesine yardımcı olur. Renkli resimleri ortaya çıkarma sürecinin oldukça basit olması, sadece çocuklar arasında değil aynı zamanda yetişkinler arasında da popüler olmasını sağlamıştır.

Kitapları boyama; çocukların renkleri, şekilleri kavramasına yardımcı olur ve kendilerini saran dünya hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlar[2].

Yetişkinler için Boyama Kitapları

Aşağı yukarı 2015 yılından itibaren yetişkinler için boyama kitapları popüler olmaya başlamıştır. Örneğin, bu yılın Ninsa ayında 2 boyama kitabı Amazon’un en çok satan kitaplar arasında üst sıralarda yer almıştır[3].

Yetişkinler için boyama kitapları basılı olarak yer almaktadır: Albümler, Kitaplar[4], Bloknotlar ve günlükler[5]. Diğer yandan bu kitaplar dijital platformda da yer almaktadır[6]. Bu tür boyama kitaplarını sadece indirip yazıcıda basmak değil, aynı zamanda elektronik ortamda farklı grafik araçlarıyla renklendirmekte mümkün. Washington Post’ta yer alan yazısında Dominic Bulsuto; yetişkinlere yönelik dijital ortamda yer alan boyama kitaplarının yaygınlaştığını öne sürdü. Bulsuto ayrıca, sürecin anonim doğası insanların kendilerine daha fazla güvenmelerini sağlayarak, gerçek hayatta satın alma sürecindeki mahcubiyet veya utanma hissini yaşamalarını engeller.

Kaynakça

  1. "COLORING BOOKS - The 1960s are widely considered the golden age of coloring books". 13 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mart 2017.
  2. "Coloring pages | ColorKid.net". colorkid.net. 11 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2016.
  3. "The top two best-selling books on Amazon right now are colouring books for adults. Seriously". National Post. 26 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2016.
  4. "Johanna Basford Coloring Books". 27 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mart 2017.
  5. "Paper diary with adult coloring pages". 8 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Nisan 2017.
  6. "Sarah Renae Clark's coloring pages". 23 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mart 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.