Bornova Anadolu Lisesi

38.447629°K 27.220252°D / 38.447629; 27.220252

Bornova Anadolu Lisesi
Slogan BAL'lı olmak ayrıcalıktır.
Kuruluş 26 Mart 1953
Ülke Türkiye
Şehir Bornova, İzmir
Türü Anadolu Lisesi
Müdür Aydın Doğmuş
Eğitim dili Türkçe
Yabancı dil(ler) İngilizce, Almanca, Fransızca
Öğrenci sayısı 1565 (2017 itibarıyla)
Resmî sitesi izmirbal.meb.k12.tr

Bornova Anadolu Lisesi (BAL), Bornova, İzmir'de bulunan, üç dil eğitim yapan bir Anadolu Lisesidir. İzmir Koleji adıyla bir Maarif Bakanlığı Koleji olarak kurulan okul,[1] önce İzmir Anadolu Lisesi, daha sonra bugünkü adını almıştır.

Tarihi

Okul yerleşkesinde eğitimin başlangıcı

Okulun bugün tesislerinin bulunduğu alan 1950'lere kadar, Fransız asıllı varlıklı bir levanten olan Edmond Giraud'nun İzmir'in Bornova kazasına 2 kilometre uzaklıktaki 220 dönümlük çiftliğiydi. 1950'li yılların başında, İzmirli 50 dolayında tanınmış iş adamı, İzmir'de eksikliği hissedilen yabancı dil ile eğitim veren yatılı bir okulu şehirlerine kazandırmak amacı ile bir araya geldiler. Görüşmeler sonunda Giraud, arazisini içindeki tarihi köşkü, korusu ve güvercinliğiyle birlikte, bir okul yapılması koşuluyla, 26 Mart 1953 tarihinde sembolik bir bedelle Ege Koleji T.A.Ş.'e devretti ve kendisi de şirket ortağı oldu. Arazi üzerine, zengin bitki örtüsü korunarak derslikler, yatakhaneler, yemekhane ve konferans salonu inşa edildi. Böylece, 1953-1954 öğretim yılında "Özel Ege Koleji" eğitim ve öğretime başladı. Okula ilk yıl 38 yatılı erkek öğrenci kaydoldu.

İzmir Koleji dönemi

1954 yılında Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı'nca yurt çapında yabancı dille öğretim yapacak olan Maarif Bakanlığı Kolejleri'nin (sonraları kısaca "Maarif Koleji" olarak anılmışlardır) kurulması kararlaştırılınca[2] İzmir'deki Maarif Bakanlığı Koleji için uygun nitelikte bir yer aranmaya başlandı.

Zamanın başbakanı Adnan Menderes ve Millî Eğitim bakanı Celal Yardımcı'nın, Ege Üniversitesi'nin temelini atmak üzere Bornova'ya geldiklerinde ziyaret ettikleri Özel Ege Koleji, Adnan Menderes'in tercihi doğrultusunda İzmir Koleji (İK) için uygun görüldü. Millî Eğitim Bakanlığı, araziyi ve okulu Özel Ege Koleji T.A.Ş.'den satın aldı ve Özel Ege Koleji, İzmir Koleji'ne dönüştürülmüş oldu.

İzmir Koleji; Diyarbakır, Eskişehir, İstanbul/Kadıköy, Konya ve Samsun Kolejleri ile birlikte Türkiye'nin ilk altı Maarif Bakanlığı Koleji arasında 22 Ekim 1955'te öğretime başlamıştır.

Okulun eğitimci kadrosunda İngilizce-Türkçe ağırlıklı verilen eğitimin gereği olarak Türk öğretmenlerinin yanı sıra çok sayıda yabancı uyruklu (İngiliz, Amerikalı, vb.) öğretmen yer almıştır. 1957 yılında ABD ile yapılan ikili kültür anlaşması gereği çok sayıda yabancı uzman ve barış gönüllüsü de 1970'lı yıllarına başlarına dek öğretmen olarak çalışmıştır.

Karma eğitime geçiş ve gündüzlüler

İlk 10 yıl sadece yatılı erkek kabul eden İzmir Koleji, 1964-1965 öğretim yılından itibaren Orta Öğretim Genel Müdürlüğü kararı ile kızları da kabul eden karma öğretime başladı. Bu yıldan başlamak üzere gündüzlü kız ve erkek öğrenciler de okula kabul edilmeye başladı.

İAL ve BAL

1975 yılında Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı kararı gereğince yurt çapındaki Maarif Bakanlığı Kolejleri'nin adlarının "Anadolu Lisesi"ne dönüştürülmesi üzerine okulun adı "İzmir Anadolu Lisesi" (İAL) olarak değiştirildi. 1976-1977 öğretim yılında ise, İzmir'de başka Anadolu Liseleri açılması üzerine, "Bornova Anadolu Lisesi" (BAL) adını aldı.[3]

1979-1980 öğretim yılı başında, o yıla dek İzmir İnönü Lisesi binalarında öğretim gören Almanca Anadolu Lisesi öğrencileri de okulda öğretime başladılar ve böylece BAL, İngilizce ve Almanca Bölümleri olmak üzere iki bölüme ayrıldı ve yine aynı dönemde Almanca Bölümü'ndeki kız öğrencilerin bir kısmı yatılı öğrenci olarak kabul edildi. Bu durumda yatakhane kapasitelerinin dolmaya başlaması sonucu, aileleri İzmir içinde oturan yatılı öğrenciler gündüzlüye geçirildi.

1997-1998 öğretim yılından itibaren Fransızca bölümünün de açılması sonucu, Bornova Anadolu Lisesi 3 yabancı dilde eğitim vermeye başladı.

Okulun sosyal ortamı ve kültürel gelenekleri

Bornova Anadolu Lisesi'nin renkleri

BAL öğrencileri okulun kuruluşundan itibaren açık fikirli, dinamik ve yaratıcı, çağdaş yaşamı benimsemiş bir yapı oluşturmuşlardır. Okulda uzun süre hizmet veren, sağlam kişilikleri ve ilkeli tutumlarıyla pek çoğu efsaneleşmiş, aydın ve bilgi düzeyleri yüksek eğitimcilerin, bir anlamda kurucu hocaların, bunda büyük payı vardır. Okulun görece şehirden uzak ve kapalı yerleşkesi, kendine özgü ortamıyla yatılılık, hazırlık-orta-lise sürekliliğiyle kesintisiz uzunca bir eğitim süresi de canlı ve ilişkileri sıkı bir sosyal ortam yaratmış, geleneklerin sürmesini sağlamıştır.

Her sene eğitim yılı sonunda düzenlenen Ayran Günü, okulun geleneksel şenliğidir.

BAL ve Spor

Bu liste eksiktir, genişleterek yardımcı olabilirsiniz.

Eski mezunlardan birisinin dediği gibi, "Şanslıydık: Şehrin dışında, 200 dönüm arazisi olan bir okulda yatılı okuyorduk. Sayısız oyun alanımız, bir spor salonumuz, futbol, basketbol, voleybol sahalarımız, uzun atlama için kum havuzumuz, baharı tepesinde karşıladığımız ağaçlarımız vardı. Ama asıl şansımızın, bizi sporla tanıştıran o enerjik ve otoriter beden eğitimi öğretmeni olduğunu yıllar sonra anlayabildik."[4] Kastedilen kişi Cumhuriyetin ilk kuşak idealist öğretmenlerinden Ahmet Dökmeoğlu'dur.

Okulun tarihinde çeşitli spor dallarında yer alan çok sayıda başarı arasında şunlar sayılabilir:

Takım/öğrenci Yarışma/karşılaşma Skor/derece Tarih
VoleybolLiselerarası Türkiye Voleybol Şampiyonası1.1983
VoleybolLiselerarası Türkiye Voleybol Şampiyonası1.1984
VoleybolLiselerarası Türkiye Voleybol Şampiyonası4.1985
VoleybolLiselerarası Türkiye Voleybol Şampiyonası1.1986
VoleybolLiselerarası Dünya Voleybol Şampiyonası5.1986
VoleybolLiselerarası Türkiye Voleybol Şampiyonası2.1987
VoleybolOrtaokullar Türkiye Voleybol Şampiyonası1.1987
Erkek VoleybolMEB İzmir İl Turnuvası1.2011
Erkek Voleybolİzmir Anadolu Liseleri Voleybol Şampiyonası1.2011
Erkek Voleybolİzmir Anadolu Liseleri Voleybol Şampiyonası1.2012
Kız VoleybolMEB İzmir İl Turnuvası3.2012
Erkek Masa Tenisiİzmir İl BirinciliğiŞampiyon2020
Erkek Masa TenisiTürkiye Şampiyonası Grup MaçlarıDördüncü2020

[5]

Bornova Anadolu Lisesi Türkiye'de "Ultimate Frizbi" takımına sahip tek lisedir, bu yüzden turnuvalarda takım üyeleri üniversite öğrencileriyle maç yapmaktadırlar.

BAL ve Müzik

Müzik yarışmaları

Okul orkestrası, 1967'de "Milliyet Liselerarası Hafif Batı Müziği Yarışması" adıyla başlayıp daha sonra kapsamı genişleyerek Milliyet Türkiye Liselerarası Müzik ve Halk Oyunları Yarışması adını alan yarışmalarda çeşitli dereceler aldı:

 • 1969'da Beste dalında İzmir Koleji dördüncü oldu. Yarışmada dereceye giren parçalar Sayan Plak tarafından basılıyordu (bu uygulama 1970'te terkedildi). O yıl basılan 45liğin bir yüzünde İzmir Koleji diğer yüzünde icra dördüncüsü Ankara Fen Lisesi vardı.[6][7]
 • 1969'da Hesitation ile İcra 1.si oldu.
 • 1970 yılında İzmir Koleji Beste dalında ikinci, İcra dalında birinci oldu. İlerde 21. Peron grubunu kuracak olan Andreas "Sarı Kavun" Wildermann'ın başını çektiği grupta Ömür Şölendil (solist), Alper Özmen (solo gitar), Faik Günvar (ritm gitar), Faik Gürsu (bas gitar), Mustafa Polat (flüt-trompet), Hulki Davas (bateri) yer alıyordu.

Sonuncusu 1999 yılında düzenlenen bu yarışmanın dışında, daha sonraki dönemde şu etkinlikler yaşandı:

 • 2008 yılında İzmir Amerikan Koleji'nin düzenlediği 1. Liselerarası Müzik Yarışması'nda Zafer Sernikli, Berk Sivrikaya, Birant Göçeli, Alp Alptekin, Çeral Efe Aracı ve Cemre Mavioğlu'nun bulunduğu Xenon ile temsil edilen BAL beste dalında ikinci olurken, Çeral Efe Aracı en iyi bas gitarist ödülünü aldı. Aynı yarışmanın 2. kez düzenlendiği 2010 yılında ise Cemre Mavioğlu en iyi bayan vokal ödülü kazandı.
 • 2011 Genç Nota Liselerarası Müzik Yarışması'nda okulu Vintage isimli grup temsil etti.

Okul Marşı

İzmir Koleji (Bornova Anadolu Lisesi) marşı.

Okulun müzik öğretmeni Naci Önöz sözleri de kendisine ait olan okul marşını 1965'te bestelemiş ve notaya geçirmiştir.

Marşın sözleri şöyledir:

Selam İzmir Koleji
Yürekten saygı sana
Durmadan bıkmadan
Işık tuttun sen bana (x2)

Göklere değer başımız
Ağızlarda marşımız
Geriliğe saldıralım
Aydınlığa varalım (x2)

Selam İzmir Koleji
Yürekten saygı sana
Durmadan bıkmadan
Işık tuttun sen bana

Mezunlar topluluğu

BAL mezunları, güçlü dayanışma duyguları ve Cumhuriyet ilkelerine bağlılıklarıyla tanınırlar. İzmir Koleji ve Bornova Anadolu Lisesi mezunları kurdukları dernek (BALMED) ve vakıfla (BALEV) hem okullarının ideallerini yaşatmakta ve kendi aralarındaki dayanışmayı sürdürmekte hem de okullarının altyapısal olarak ve kültürel ortam olarak gelişmesini desteklemektedir.

Notlar ve Kaynaklar

 1. Resmi Gazete (27.10.1976). Sayı: 15747.
 2. Eğitim Reformu Sonrası Anadolu Liselerinde Yabancı Dil Öğretimi, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi 20: 51-56, 2001 11 Ocak 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 1954 yılında alınan bu kararla önce dört ilde yabancı dille eğitim yapacak dört adet okulun açılması benimsendi. Bunlar Eskişehir, İstanbul, İzmir ve Konya olacaktı. T.B.M.M. 23 Şubat 1955 tarih ve 47. toplantısının 2. oturumunda kabul edilen bütçe yasasıyla Diyarbakır ve Samsun'a da birer adet okul açılması kararlaştırılarak bu çekirdek okulların sayısı altıya çıkartıldı.
 3. Emiroğlu, İbrahim (1995). "Resmi Kolejlerin (Anadolu Liselerinin) Yasal Dayanakları ve İlk Uygulamaları". Bornova Anadolu Lisesi: 40. Yıl Anısına (1. bas.). İzmir. s. 27. ISBN 975-95118-0-0.
 4. Bir zamanlar Bornova, Radikal gazetesi, 22.07.2001. Yiğiter Uluğ (BAL '80). http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=8671
 5. Temelkuran, Ece; Evin, Salih; Coral, Mehmet; Wilderman, Andreas; Mavitan, Bihrat; Uluğ, Yiğiter; Yazgan, Yankı; Eroğlu, Mehmet; Atilla, A.Nedim; Sert, Selehattin (2004). BAL'ın 50 Yılı "İpekli Kuyu Höyüğünden Bornova Anadolu Lisesine". Stil Matbaası - İstanbul: Bornova Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı - BALEV. ss. 119-132. ISBN 975-98817-0-5.
 6. Münir Tireli. Bir Metamorfoz Hikâyesi - Türkiye'de grup müziği: 1957-1980. İstanbul: Arka plan Yayınları, 2005.
 7. Milliyet Liselerarası Müzik Yarışması Yarışma Hikayesi 1967-1970. Kaynak: Münir Tireli (Bir Metaformoz Hikayesi). Katkıda bulunan: Hilmi Yavaş. Derleyen: Ercan Demirel. http://www.anadolupop.com/web/milliyet/index.htm

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.