Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Kampüsü

Sarıtepe Kampüsü veya Kilyos Kampüsü, Boğaziçi Üniversitesi'nin Sarıyer, İstanbul'da Kilyos koyunda bulunan kampüsüdür. Ana kampüslere 34 km mesafededir.

Tarihçe ve kampüsün içerdikleri

1985 yılında, Rektör Ergün Toğrol zamanında üniversitenin hazırladığı proje uyarınca “öğrencilerin sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için yataklı sağlık merkezleri, mediko sosyal merkezleri, yabancı diller koyu yapılmak” üzere Maliye Bakanlığı tarafından tahsis edilen 1.272.600 m²’lik alan üzerine kurulmuştur.

Üniversite’nin bu alan üzerindeki inşaatları 1991 yılında Biyomedikal Enstitüsü kompleksi (UNESCO Merkezi, araştırma laboratuvarları, konferans merkezi ve destek üniteleri) ile başladı. Üstün Ergüder ve Sabih Tansal’ın rektörlük dönemlerinde bu inşaatlar tamamlandı. 1995 yılında Üniversite Senatosu’nda görüşülen stratejik plan uyarınca YADYOK binası inşaatına başlandı. 2001 yılında inşaat programına alınan yurt ve konut binaları ise bir yıl içinde tamamlandı.

2002-2003 akademik yılında, yaklaşık 200 öğrenci kapasiteli, 1. Kilyos Kuzey Yurt Binası hizmete açıldı. 2003-2004 yılında Sarıtepe’de kalan Hazırlık öğrencileri, B blokta (Biyomedikal Enstitüsü için yapılan binalardan biri) açılan dersliklerde eğitim görmeye başladılar. 2004-2005 akademik yılında 1. Kilyos Güney Yurt Binası da hizmete açılarak Sarıtepe’de kalan öğrenci sayısı 355’e yükseldi.[1] 2008-2009 akademik yılında 2.Kilyos Yurdu hizmete açılarak Sarıtepe'de kalan öğrenci sayısı 750'ye yükseldi. 2014-2015 Akademik Yılının ikinci döneminde 560 kişi kapasiteli 3. Kilyos Yurdu hizmete açıldı. 2. Kilyos Yurdu'nun depreme dayanıksız olduğu rapor edildiğinden dolayı şu an faaliyet göstermemektedir. 1. Kilyos Yurdu (Prof. Dr. Halide Sevim Yavuzer Öğrenci Yurdu) kız öğrenciler, 3. Kilyos Yurdu ve 3. Kilyos Yurdu Ek Bina (Misafirhane) erkek öğrenciler için kullanılmaktadır.[2]

Kampüs hayatı

Devam eden çevre düzenleme çalışmalarına paralel olarak Sarıtepe Kampüsü’ndaki sosyal-kültürel faaliyetler de hızla gelişiyor. Özellikle Tiyatro, Folklor, Sinema ve Müzik kulüplerinin yönlendirdikleri faaliyetler çerçevesinde, eğitim çalışmaları ve sahne gösterileri yoğun olarak sürüyor.

Masa tenisi, bilardo, beden eğitimi, bilgisayar salonu, basketbol, kum voleybolu sahaları, 3 öğün yemek verildiği yemekhanesi, kantini, TV salonu, çamaşırhanesi, ütü odası, müzik çalışma, müzik dinleme odaları, reviri ve gelişmekte olan kütüphanesi ile Sarıtepe Kampüsü, öğrenciler ve personel için yaşamın tüm alanlarını kapsayan bir hizmet ağı sunuyor.

Sarıtepe Kampüsü’nun bir özelliği de, dünyadaki belli başlı kumul alanlarından birinin üzerinde yer alması. Üniversite, kumul hareketliliğinin ve kumul bitkilerinin öneminin bilincinde olarak, bu coğrafyanın korunması yönünde bazı projelerin oluşturulmasını da desteklemekte. Çevrede sayıları sürekli artan başka oluşumlar ile kıyaslandığında Boğaziçi Üniversitesi’nin buradaki yapılanması şimdiden sınırlanmış durumda.

Sarıtepe Kampüsü Sosyal Tesisi, özellikle hafta sonlarında deniz ve kumsaldan yararlanmak isteyen akademik ve idari personele ve öğrencilere, Burç Beach plajı hizmet veriyor.

Ulaşım

59RK ve 59HS İETT otobüs hatları kampüsün içine kadar hizmet vermektedir.

59RK öğrenciler arasında otobüse binmek için oluşturulan uzun kuyruklar ve ayakta gidilen kalabalık yolculuklarıyla bilinir. 59RK otobüs hattının ilk durağı Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs'ü ve son durağı Sarıtepe Kampüsü olduğu için bu hat Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle özdeşleşmiştir. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi resmi Spotify hesabında 59RK otobüsünde dinlemek için bir çalma listesi bulunur.

Araştırma Laboratuvarları

Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Kampüsü'nde Kıyı Mühendisliği Laboratuvarı, Rüzgar Enerji Santrali(BÜRES), Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Laboratuvarı(BÜRET), Kent Laboratuvarı, Mikroyosun Teknolojileri Laboratuvarı olmak üzere 5 araştırma laboratuvarı bulunmaktadır.

Kampüsteki Rüzgar Enerji Santrali'nde (BÜRES) kampüsün kullandığı tüm elektriğin fazlası üretilmektedir. Bu alanda Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Kampüsü dünyada bir ilki gerçekleştirerek kendi sahip olduğu ve işlettiği bir rüzgar santralinden kampüsün tüm elektriğini üreten ilk üniversite kampüsü olmuştur.[3]

Kaynakça

  1. "Sarıtepe Kampüsü Tanıtım sayfası". 20 Kasım 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2009.
  2. "Boğaziçi Üniversitesi Tanıtım Sayfası". 24 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2020.
  3. "BÜRES". 10 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.