Birleşik Krallık Havacılık Bakanlığı

Birleşik Krallık Havacılık Bakanlığı (İngilizce: Air Ministry) 1964'e kadar Birleşik Krallıkta bir bakanlıktı ve Kraliyet Hava Kuvvetleri bu bakanlığın sorumluluğu altındaydı. Bakanlık resmi olarak 1918'den 19664'e kadar var oldu.

Havacılık bakanlığı oturumndan bir kare (Temmuz 1940)

Bakanlık kurulmadan önce

Air Committee

13 Nisan 1912'de, Royal Flying Corps'un kuruluşundan ortalama iki hafta sonra Air Committee kuruldu, Birleşik Krallık Amiralliği ve "War Office" arasında havacılık konularında arabuluculuk rolünü üstlenmesi için (War Office: Bugünkü Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı'nın öncüsü). Air Committee Birleşik Krallık Amiralliği ve War Office'in temsilcilerinden oluşuyordu ve öneriler yapabilliyordu ama yürütme yetkisi yoktu. Air Committee'nin önerileri Birleşik Krallık Amirallik Kurulu ve Genelkurmay başkanı tarafından onaylanması gerekiyordu, sonuç olarak, Komite bu konu yüzünden etkili değildi. Birleşik Krallık havacılık kuvvetlerinin kara ve deniz bölümündeki ayrışmadan sonra Air Committee etkisiz bir hale geldi ve I. Dünya Savaşından sonra bir oturum bille gerçekleşemedi.

Joint War Air Committee

1916'da Birleşik Krallık Ordusunun Royal Flying Corps ve Kraliyet Donanmasının Royal Naval Air Service arasındaki koordinasyon yetersizliği, büyük problemlere yol açtı, problemler arasında uçak motoru üretimi ve Birleşik Krallığının hava savunmasındaki oluşan sorunlar vardı. Özellikle askeri birimlerin malzeme temininde sorunlar yaşaması sonucu Joint War Air Committee kuruldu. 15 Şubat 1916'da War Committee'nin bir oturumda verdiği karar sonucu hazır olan ve deniz hava kuvvetleri ve kara hava kuvvetleri içinde barındıran ortak bir komite kurulması kararlaştırıldı, bu komite iki hava kuvveti arasındaki malzeme tasarımları ve malzeme teminini koordine etmesi kararlaştırıldı. Bu komite Joint War Air Committee olarak adlandırıldı ve ilk başkanı Lord Derby oldu. 15 Şubat'ta ayrıca ilk defa Lord Curzon tarafından bir havacılık bakanı kurulması önerildi. Aynı Air Committee gibi Joint War Air Committee'de yürütme yetkilerinin az olması sonucu etkili olamadı. Sekiz oturumdan sonra Lord Derby başkanlık görevinden ayrıldı.

Air Board

Başka deney iki hava kuvvetleri arasındaki koordinasyonu etkilli bir şekilde sağlamak için Air Board'un kurulmasıyla oldu. 15 Mayıs 1916'da Lord Curzon başkanlığı altında Air Board kuruldu. Lord Curzon gibi hükümetde bakanlık yapan bir kişinin Air Board'un başkanlığını yapmasi Air Board'un statüsünün Joint War Air Committee'ye nazaran yükselmesine neden oldu. Ekim 1916'da Air Board tarafından açıklanan raporda Birleşik Krallığının hava kuvvetleri ağır eleştirdi. Raporda kara hava kuvvetleri sorumlularının daima oturumlara katılma hazırlığında ve bilgi paylaşımı hazırlığında olduklari belirtildi, oysa deniz hava kuvvetleri oturumlara katılmadı ve düzenli bilgi vermeği redetti. Ocak 1917'de Lord Curzon yerine başkanlğa Lord Cowdray geçti.

Bakanlığın kuruluşu

Air Board'u yeniden yapılandırma girişimleri, daha önceki çözülmemiş sorunlar yüzünden başarısız oldu. Birleşik Krallık'a karşı sayısı artan Alman hava saldırıları toplumda huzursuzluk yaratmaya başladı ve hükûmeti yeni bir adım atmaya teşvik etti. O zamanki Birleşik Krallığının başbakanı David Lloyd George sonunda bir komite kurdu ve bu komitenin başında kendisi ve general Jan Christiaan Smuts oldu. İlk görevleri Britanya hava savunmasındaki sorunları ve organizasyon zorluklarını ortadan kaldırmak oldu, çünkü bu sorunlar yüzünden Air Board sağlıklı bir şekilde işlemiyordu.

Birnci Dünya Savaşının sonlarına doğru 17 Ağustos 1917'de General Smuts War Council'e bir rapor sundu ve bu raporda hava kuvvetlerinin geleceği hakkındaki bilgiler içeriyordu. Özellikle hava kuvvetlerinin potansiyeli belirtiliyordu, bu raporda ayrıca hava kuvvetlerinin düşman topraklara, sanayi merkezlerine veya iskan bölgelerine büyük hasar verebileceği söylendi. General Smuts böylece yeni bir Hava Kuvvetinin aynı Kraliyet Donanması ve İngiliz Ordusunun seviyesinde kurulmasını önerdi. Bu yeni kurulan hava gücünün bir bakanlık tarafından yönetilmesi kararlaştırıldı. 29 Kasım 1917'de bu öneri Kraliyet yönetimi tarafından kabul edildi ve 2 Ocak 1918'de Birleşik Krallık Havacılık Bakanlığı Air Ministry adında kuruldu. Lord Rothermere bu bakanlığın ilk bakanı oldu.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.