Batıkent

Batıkent, Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde bir semttir. Yenimahalle ilçesinin yaklaşık yarısını oluşturmaktadır. Türkiye'nin en büyük modern yerleşim projelerinden biridir. Ankara metrosu M1 ve M3 hatlarının son durağı Batıkent'tedir.

Batıkent

Şehirdeki Konumu
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Yenimahalle
Rakım 830 m (2.720 ft)
Nüfus
 (2019)
  Toplam 236,688
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06370
Resmî site

Nüfus

Batıkent'in nüfusu, bağlı olduğu Yenimahalle ilçesinin yaklaşık yarısı kadardır. Nüfusu orta ve orta-üst gelir grubu insanlar oluşturur. İlk kurulduğu yıllarda sakinler daha çok sanatçı, akademisyen ve memur grubundan oluşmaktaydı.

Kuruluşu

Batıkent, Ankara'nın belediye başkanlarından Vedat Dalokay'ın 1973 yılında Ankara Belediye Başkanlığı'na seçilmesi ile birlikte, çarpık kentleşme sorununa çözüm olarak oluşturulmuştur. Pek çok isim düşünülmüş ancak projenin Ankara'nın batısında gerçekleştirileceği kesinleştiğinde de isim kendiliğinden ortaya çıkmıştır: Batıkent. Batıkent'in, özellikle Murat Karayalçın döneminde altyapısının geliştirilmesi ve Melih Gökçek döneminde de metronun tamamlanmasıyla ulaşım bakımından birçok sorunu halledilmiştir.

İlk yılları

Projenin hayata geçirilmesi için bugünkü Batıkent'in hemen hemen tamamı kamulaştırılmıştır. Katılımcı, demokratik bir şekil içerisinde uygulama istenildiğinden, bu isteğe uygun olarak 1979 yılında Kent-Koop kurulmuş, Kent-Koop üstlendiği misyona uygun olarak hemen faaliyete başlamıştır. 1987 yılında da Dünya Konut Yılı Ödülü'nü almıştır. Batıkent projesi başlangıçta sosyal konut projesiydi. Ancak zaman içerisinde çeşitli değişikliklere uğrayarak bugünkü halini almış ve Ankara'nın gözde yerleşim alanlarının başlarında gelmeye başlamıştır. Batıkent, bu gelişimleri ile haliyle araştırmacıların da dikkatini çekmiş, çeşitli yönlerden araştırmalar yapılmıştır .

Çıkan sonuç:

 • Sosyo-kültürel seviyesi yüksek,
 • Ekonomik seviyesi orta ve orta üzeri insanların oturduğu bölge olarak tanımlanmıştır.

Konumu

Batıkent, Kızılay ve Sincan'a 15 km uzaklıkta, İstanbul Devlet Yolu olarak adlandırılan karayolunun hemen kuzeyinde yaklaşık 10 milyon m²'lik bir alana kurulmuştur. Ostim'le birleşiktir.

Ulaşım

Botanik, Mesa, Batı Merkezi ve Batıkent durakları, Batıkent'te bulunmaktadır.

Ulaşım Kızılay'dan M1 metro ve 297 ile 220 ve 221 numaralı özel halk otobüsleri vasıtasıyla, Ulus'tan, M1 metro ve Rüzgarlı Cadde'den kalkan dolmuşlarla sağlanır. Ayrıca Abidinpaşa'dan otobüsle, Sincan'dan M3 metro ve minibüslerle ve Keçiören-Demetevler hattından geçen dolmuşlarla da ulaşmak mümkündür. Ulaşım, Kızılay'a metro ile 22 dakika, özel halk otobüsü ile yaklaşık 35 dakika; Keçiören'e minibüs ile yaklaşık 45 dakika; Sincan'a metro ile 30 dakika, minibüs ile yaklaşık 25 dakikadır.

Ekonomi

Batıkent'te eski bir basketbol sahası.
Batıkent İtfaiye İstasyonu
Hüseyin Tek Parkı
Kardelen Mahallesi
Ali Dinçer Parkı

Batıkent, Ostim'e yakın olması ve İstanbul yolu üzerinde olması nedeniyle emlak piyasasında talep gören bir semttir. 2007 yılında, Batıkent'te bulunan gayrimenkullerin fiyatı ortalama ayda %10 artmıştır. Fakat, bu artışlara rağmen Batıkent'teki emlak fiyatları şehir içine göre oldukça düşük seviyededir. 19 Mayıs 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Son yıllarda Batıkent'e yapılan Atlantis AVM, Meydan Batıkent, Batı Park AVM, CarrefourSA, Gimsa alışveriş merkezleri semtteki ekonomik hayatı canlandırmıştır. Fakat, bütün bu yatırımlara rağmen Batıkent'te yaşayanların çoğu Batıkent dışında çalışmaktadır. Bu nedenle, Batıkent kendi başına bir ekonomik merkez haline gelememiştir.

Eğitim

Batıkent Anadolu Lisesi, Nermin Mehmet Çekiç Anadolu Lisesi, Kaya Bayazıtoğlu Anadolu Lisesi, Şevket Evliyagil Anadolu Meslek Lisesi, Selçuklu Anadolu Lisesi, Celal Yardımcı Anadolu Lisesi, Batıkent Endüstri Meslek Lisesi, Batıkent Kız Teknik ve Meslek Lisesi ile Kürşad Bey İlköğretim Okulu, Abay İlköğretim Okulu, Ahmet Hamdi Tanpınar İlköğretim Okulu, Kent Koop İlköğretim Okulu, Müjgan Karaçalı İlköğretim Okulu, Kardelen Ortaokulu, İstiklal İlköğretim Okulu, Haydar Aliyev İlköğretim Okulu, Necmi Şahin İlköğretim Okulu, Afşin Bey İlköğretim Okulu, Prof. Dr. Mehmet Sağlam İlköğretim Okulu, Yahya Çavuş İlköğretim Okulu, Türkan Azmi Köksoy İlköğretim Okulu, Refika Aksoy İlköğretim Okulu ve Batıkent İlköğretim Okulu,Orhan Eren İlköğretim Okulu, Ergazi İlköğretim Okulu gibi okullar bulunur.

Camiler

Batıkentte 28 adet cami vardır.

 1. Kardelen Camii
 2. Uğurlu Camii
 3. Mimar Sinan Camii
 4. Hz Ali Camii
 5. İrşad Camii
 6. Hoca Ahmet Yesevi Camii
 7. Kültür Birlik Fatih Camii
 8. Veysel Karani Camii
 9. Mevlana Celaleddin Rumi Camii
 10. Ergazi Köyü Camii
 11. Yunus Emre Camii
 12. İnönü Camii
 13. Batıkent Merkez Camii
 14. Yeni Batı Camii
 15. Tevhid Camii
 16. Akşemsettin Camii
 17. Tiritoğlu Camii
 18. Yeni Huzur Camii
 19. Ağa Camii
 20. Ahmet Bölünmez Camii
 21. Gersan Camii
 22. Eyüp Sultan Canfedaa Camii
 23. Sultan Alpaslan Camii
 24. Osmanlı Camii
 25. Elgazili Hayrullah Camii
 26. Yuva Çakırlar Çiftliği Camii
 27. Harb-İş 5 Camii
 28. Hakverdi Camii

Mahalleleri

 • İlkyerleşim
 • Kardelen
 • Uğur Mumcu
 • Kent Koop
 • Ergazi
 • Batı Sitesi
 • Yeni Batı
 • Turgut Özal
 • İnönü
 • Ostim
 • Yuva
 • Karacakaya
 • Susuz

Dış bağlantılar

Kaynakça

  This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.