Basim

Anis Basim Moujahid (4 Temmuz 1992), Fas asıllı Danimarkalı şarkıcıdır. Kopenhag sınırlarında bulunan uydu kent Høje Gladsaxe'de yaşamaktadır. 2008 yılında on beş yaşında iken The X Factor isimli yetenek şovunun Danimarka versiyonunun çeyrek finallerinde yarışmış, yarışmadan sonra Danimarka'da, 2008 yılında Alt det jeg ville have sagt ve 2009 yılında Befri dig selv olmak üzere iki albüm yayınlamıştır. Dansk Melodi Grand Prix 2014 isimli ulusal finalin birincisi olan Basim, ülkesinin Kopenhag şehrinde ev sahipliği yaptığı 2014 Eurovision Şarkı Yarışması finalinde Danimarka'yı "Cliché Love Song" isimli şarkı ile temsil etmiş ve 74 puan toplayarak dokuzuncu gelmiştir.[1]

Basim
Eurovision sırasında (2014)
Genel bilgiler
Doğum adı Anis Basim Moujahid
Doğum 4 Temmuz 1992(1992-07-04) (yaş 28)
Başladığı yer Fas
Tarzlar Pop
Meslekler Şarkıcı
Çalgılar Vokal
Etkin yıllar 2008–günümüz
Müzik şirketi Universal Music
İlişkili hareketler Lis Sørensen, Remee
Resmî site basimworld.dk

Yaşam öyküsü

Basim, Abdel Moujahid ve Zohra Moujahid çiftinin oğlu olarak Danimarka'da dünyaya geldi. Babası Abdel, kanser hastalığına yakalandı ve Basim, Alt det jeg ville have sagt isimli ilk stüdyo albümünde bulunan "Himlen har alt for mange engle" (Cennette pek çok melek var) isimli şarkısını babasına adadı. Nitekim Abdel Moujahid, hala kanser hastalığı ile mücadele etmektedir.

2008–13: The X Factor, Alt det jeg ville have sagt ve Befri dig selv

The X Factor'ün ardından Basim 2008 yılında, Alt det jeg ville have sagt (Söyleyebileceğim her şey) isimli ilk stüdyo albümünü yayınladı. Albüm için The X Factor jürisi Remee ile birlikte çalıştı ve tüm ülkeyi kapsayan bir tura başladı. Albüm, Danimarka listelerinde sekizinci sıraya kadar yükseldi ve altın plak olarak sertifikalandı. Bu albümden "Alt det jeg ville have sagt", "Jeg vil" ve "Baby, jeg savner dig" olmak üzere üç tekli yayınlandı.

2009 yılının Ekim ayında Basim, Befri dig selv (Kendini özgür bırak) isimli ikinci stüdyo albümünü yayınladı. Albüm, Danimarka listelerinde yirmi birinci sıraya kadar yükseldi. Bu albümden "Lad ikke solen gå ned" (Danimarka listelerinde on beşinci sıraya kadar yükseldi) ve albüme ismini veren şarkı, "Befri dig selv", olmak üzere iki tekli yayınlandı. 2009 yılında Basim, Yıldızlarla Dans programının Danimarka versiyonu Vild med dans'a katıldı ve Claudia Rex ile dans etti. Çift, yarışmayı dokuzuncu sırada tamamladı.

2014–günümüz: Eurovision Şarkı Yarışması

Basim "Cliché Love Song" isimli şarkı ile, 8 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen Dans Melodi Grand Prix 2014 isimli Danimarka ulusal finalinin birincisi oldu ve 2014 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Danimarka'yı temsil ederek dokuzuncu geldi.[1]

Kaynakça

  1. Storvik-Green, Simon. "It's Basim for Denmark to Copenhagen!". Avrupa Yayın Birliği. 26 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2014.

Dış bağlantılar

Ödüller ve başarılar
Önce gelen:
"Only Teardrops"
Emmelie de Forest
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Danimarka
2014
Sonra gelen:
"The Way You Are"
Anti Social Media
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.