Bahá'í World Centre binaları

Bahá'í World Centre binaları (Bahá'í Dünya Merkezi binaları), İsrail'deki Bahá'í Dünya Merkezi'nin bir parçası olan binalardır. Bahâ'î Dünya Merkezi binaları, hac için kullanılan Bahá'í kutsal mekanları ile Bahá'í Faith'in uluslararası idari organlarını içerir; bunlar 20'den fazla idari ofis, hac binaları, kütüphaneler, arşivler, tarihi eserler ve tapınaklardan oluşmaktadır. Bu yapıların tamamı 30'dan fazla sayıda bahçenin veya terasın ortasında yer alır.

Hayfa'daki Kutsal Yerler ve Batı Celile
UNESCO Dünya Mirası
Konum  İsrail
Kriter Kültürel: iii, vi
Referans 1220
Tescil 2008 (32. oturum)
Bölge Avrupa ve Kuzey Amerika

Binalar Hayfa, Akka ve Bahji'de yer almaktadır. Bahá'í Dünya Merkezi binaları, Bahaullah'ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından Akka'da hapis tutulduğu noktada yer almaktadır.

Carmel Dağı'nın kuzey yamacında Báb Tapınağı ve terasları, Bahji'deki Bahaullah Tapınağı ve Konağı ve Mazra'ih'teki Konak 2008 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.[1][2] Bahá'í'deki tapınaklar, "Dünya Miras Komitesi tarafından tanınan nispeten yeni bir dini geleneğe bağlı ilk sitelerdir."[3]

Kaynakça

  1. UNESCO World Heritage Centre (8 Temmuz 2008). "Three new sites inscribed on UNESCO's World Heritage List". 10 Temmuz 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Temmuz 2008.
  2. World Heritage Committee (2 Temmuz 2007). "Convention concerning the protection of the world cultural and natural heritage" (PDF). s. 34. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Temmuz 2008.
  3. Israeli Baha'i sites recognized by UNESCO 22 Eylül 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Haaretz.com
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.