B.B. King

Riley B. King veya B. B. King (d. 16 Eylül 1925 - ö. 14 Mayıs 2015), Amerikan blues gitaristi ve bestecisi. 'King' lakabını taşıyan üç büyük Blues sanatçısından biridir. B.B takısı; "Beale Street Blues Boy" (Beale Caddesi Bluescu Çocuk) olarak 1948 de kendisine lakap olarak verilmiştir. Daha sonra "Blues Boy King" (Blues'in Çocuk/Genç Kralı) olmuş ve son olarak ise B. B. King şeklinde kısaltılmıştır. Gitar hakimiyeti çok iyi usta bir müzisyendir. Birçok ünlü sanatçıyla düeti vardır. En önemlilerinden bazıları Jimi Hendrix, Eric Clapton ve Gary Moore gibi müzisyenlerdir. Yaşına rağmen uzun süre konserler vermiştir. En ünlü şarkılarından biri The Thrill is Gone'dur. "Lucille" adında Gibson marka gitarıyla çalmakta ve Lucille için" hayatımda uzun süre kalan tek kadın" demektedir.

B.B. King
B.B. King (2009)
Genel bilgiler
Doğum adı Riley B. King
Doğum 16 Eylül 1925
Berclair, Mississippi, ABD
Ölüm 14 Mayıs 2015 (89 yaşında)
Las Vegas, Nevada, ABD
Tarzlar Blues, R&B, soul, pop, rock, rock and roll, caz
Meslekler Müzisyen, şarkıcı, söz yazarı, yapımcı
Çalgılar Vokal, gitar, piyano
Etkin yıllar 1948-2015
İlişkili hareketler Bobby Bland, Eric Clapton, U2
Resmî site www.bbking.com
Önemli çalgılar
Gibson Lucille

Blues Brothers 2000 filminin sonunda Eric Clapton ve Louisiana Gator Boys ile "How blue can you get" parçasını seslendirmiştir. Ayrıca Rolling Stone dergisinde yayınlanan bir listeye göre dünyanın en iyi 3. gitaristidir.

Ölümü

Nisan ayında bir süredir yaşadığı diyabet sıkıntıları sebebiyle hastaneye kaldırılan Riley B. King, 14 Mayıs 2015 tarihinde Las Vegas, Nevada'da öldü.[1]

Kaynakça

  1. B.B. King hayatını kaybetti 18 Mayıs 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (NTV) ,15-05-2015

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.