Atotonilco Kilisesi

Atotonilco Kilisesi (İspanyolca: Santuario de Atotonilco), Meksika'nın Guanajuato Eyaleti'ndeki San Miguel de Allende şehri yakınlarında yer alan bir kilise kompleksi ve Dünya Mirası alanıdır. Kompleks, 18. yüzyılda Peder Luis Felipe Neri de Alfaro tarafından yaptırılmıştır. Kompleksin temel özelliği, ana nef ve şapelleri süsleyen zengin Meksika Barok duvar boyamalarıdır. Duvar resimleri, kompleksin "Meksika'nın Sistine Şapeli" olarak adlandırılmasına yol açtı.[1]

San Miguel de Allende Savunma Şehri ve Jesús Nazareno de Atotonilco Tapınağı
UNESCO Dünya Mirası
Atotonilco Kilisesi'nden bir görünüm
Konum  Meksika
Kriter Kültürel: ii, iv
Referans 1274
Tescil 2008 (32. oturum)
Bölge Latin Amerika ve Karayipler

Kaynakça

  1. Gomez, p. 12

Bibliyoğrafya

  • Rangel Gómez, Samuel (2010). Atotonilco: Santuario de Dios y de la Patria, Relicario del Barroco Mexicano [Atotonilco: Sanctuary of God and Countrry, Reliquary of Mexican Baroque] (İspanyolca). Guanajuato: Universidad de Guanajuato and Amigos de San Miguel, A.C.
  • Manríquez, Fernando; Reza Diaz, Julio (2005). Santuario de Atotonilco, Guanajuato: Guía para el visitante [Sanctuary of Atotonilco, Guanajuato:Guide for the visitor] (İspanyolca). Guanajuato: Sociedad de Atotonilco.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.