Arda (Orta Dünya)

Arda, J. R. R. Tolkien'in -gerçek dünya tarihinin kadim geçmişi olarak kurgulanan- kurgusal Orta Dünya evreninde dünyaya verilen isim. Arda yeryüzü (Ambar) ve çevresindeki yakın göğü (uzayın gök cisimlerini içeren kısmını) içerir. Orta Dünya tarihindeki olayların büyük kısmı Arda'daki Orta Dünya kıtası üzerinde gerçekleşir. Arda'da, Orta Dünya dışındaki diğer kıtalar Aman, Karanlık Diyarlar, Númenor ve ismi Tolkien tarafından hiç zikredilmeyen birkaç başka kıta ve ayrıca birkaç tane okyanus ve deniz yer alır. Arda'da çeşitli akıllı türler vardır: (Elfler,İnsanlar, Cüceler, vd.).

Arda'nın şekli hep ilk yaratıldığı çağdaki gibi kalmamıştır. Çağlar geçtikçe, Valar tarafından göğe yıldızlar yerleştirilmiş ve küçük çapta değişikliklerle gelişmiştir. İkinci Çağ'ın sonundaki tufanla birlikte çok büyük değişiklikler geçirerek günümüz dünyası ve günümüzdeki uzaya benzer bir hâle gelmiştir.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.