Antarktika bayrakları

2002 yılına kadar Antarktika, kıta yönetiminde bulunan uluslararası egemenliğin belirlediği herhangi bir resmî bayrağa ya da geniş çapta kullanılan, benimsenmiş bir bayrağa sahip değildi. Antarktik Antlaşması üyeleri 2002 yılında resmî bir bayrak ve amblem benimsemiştir.[1] Resmî olmayan çeşitli bayrak tasarımları da mevcuttur.

Antarktika Antlaşması'nın bayrağı.

Resmi olmayan tasarımlar

Birkaç kaynak çeşitli tasarımlar önermiştir, bunlardan biri Graham Bartram, diğeri Whitney Smith tarafındandır.

Graham Bartram

Graham Bartram tasarımı.

Graham Bartram'ın tasarımı Birleşmiş Milletler bayrağı'nı örnek almıştır. Tarafsızlığı simgeleyen mavi arka plan üzerine, kıtanın düz ve beyaz haritasını içerir. Ted Kaye (Kuzey Amerikan Bayrak Bilimi Birliği 'nin Raven isimli dergisinin editörü) Antarktik gezisinde bayrağın tam boyutta olanlarını almış ve bu bayrak Antarktik kıtasında 2002 yılında ilk defa dalgalanmıştır. Brezilya, Ukrayna ve Birleşik Krallık üsleri bu bayrağı göndere çekmiştir. 2003'te Stockholm'de 20. Uluslararası Bayrakbilim Kurultayı'nda ("Flags Over Antarctica") adında bir sayfa ile Bartram tasarımının Antarktika üzerindeki ilk dalgalanışını açıklamıştır.

Whitney Smith

Whitney Smith tasarımı.

Whitney Smith tasarımı yüksek görünürlükteki turuncu rengi zemin almıştır. Bu renk uluslararası kurtarma rengidir ve kara karşı en yüksek karşıtlığa sahiptir. Bayrak karışıklığı önlemek için dünya üzerindeki bayrakların hiçbirine benzememektedir. Simge çeşitli bileşenlerden oluşur. 'A' Antarktika'yı temsil eder. Alt bölmedeki küre kesiti Antarktika'nın dünya üzerindeki konumunu (bu konum haritalarda kuzeyin yukarda çizilmesi hakkındaki çağdaş uzlaşıma göre belirlenmiştir), küre kesitini tutan iki el de barışçıl insan kullanımını tesmil eder. Simge Antarktika'nın karını ve buzunu temsilen beyaza boyanmıştır. Çeşitli harita kitaplarında gösterilmesi dışında üretilip kullanıldığıyla ilgili bir kayıt yoktur.

Kaynakça

  1. "Decision 2 (2002) - ATCM XXV - CEP V, Warsaw". 23 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2016.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.