Amerikan Kongre Binası

Amerikan Kongre Binası (İngilizce: United States Capitol) Amerika Birleşik Devletleri'nin yönetimini yürüten ABD Kongresi'nin ikamet yeridir. Bina ABD'nin başkenti Washington, DC'deki Capitol Hill bölgesinde ve de National Mall bölgesinin doğu ucunda yer almaktadır.

Amerikan Kongre Binası
United States Capitol
Genel bilgiler
Tür Kongre binası
Mimari tarz Neoklasik mimari
Konum Capitol Hill, Washington, DC, ABD
Koordinatlar 38°53′23″K 77°0′33″B
Başlama 18 Eylül 1793
Sahip George Washington (ABD'nin ilk başkanı)
Tasarım ve inşaat
Mimar William Thornton

Orijinal bina 1792 yılında Thomas Jefferson tarafından organize edilen bir yarışma ile belirlenmesine karar verildi. En az 10 mimarın katıldığı yarışmada Stephen Hallet'in tasarımı en ideali olarak belirlenmişse de maliyeti çok yüksek olacağından sonradan tercih edilmedi. Yarışmaya son anda giren ve de amatör bir mimar olan William Thornton'un 31 Ocak 1793'te sunduğu tasarımı 5 Nisan 1793 tarihinde resmen kabul edildi. Ancak bu tasarım hem inşaat sırasında hem de ilerleyen yıllarda oldukça değişikliklere uğradı.[1]

Amerikan Kongre Binası

Kaynakça

  1. "William Thornton (1759-1828) (İngilizce)". The Library of Congress. 22 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2012.

Basılı yayınlar

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.