Amber Tamblyn

Amber Tamblyn (d. 14 Mayıs 1983, Kaliforniya), Amerikalı sinema sanatçısı. İlk olarak 10 yaşında "Pippi Uzunçorap" rolü ile gösteri dünyasına adım atmıştır. oyuncu Russ Tamblyn'in kızıdır.

Amber Tamblyn
Doğum Amber Rose Tamblyn
14 Mayıs 1983 (1983-05-14)
Santa Monica, Kaliforniya, ABD
Evlilik David Cross (e. 2012)
Ödüller En İyi oyuncu Saturn Ödülü (televizyon)
2003 Joan of Arcadia
Resmî site http://www.amtam.com/

Joan of Arcadia dizisinde oynadığı Joan karakteriyle, Altın Küre'ye aday gösterilmiş ve aday gösterilen en genç 2. isim olmuştur. The Sisterhood of the Travelling Pants serisinde başrollerden birini oynamıştır. 2010 yılında 127 Hours filminde rol almıştır.

İki tane şiir kitabı vardır. Son çıkarttığı şiir kitabının adı Bang Ditto'dur.

Şu anda House dizisinde rol almaktadır fakat 7. sezonun 19. bölümünde diziyi terk edecektir. Çünkü House dizisinin yapımcısı Katie Jacobs'la yeni bir projeye başlayacaktır. FOX yapımı olacak bu yeni dizi projesinde başrolde olacak ve genç bir öğretmeni canlandıracaktır.

2008 yılından beri oyuncu ve komedyen David Cross'la çıkmaktadır.

The Sisterhood of the Travelling Pants filmlerinden Alexis Bledel en yakın arkadaşıdır. Ayrıca Marilyn Manson'ın da yakın dostudur.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.