Amazon Elastic Compute Cloud

Amazon Elastic Compute Cloud (EC2), Amazon Web Services'ın bulut bilişim platformudur. Platform, 25 Ağustos 2006 tarihinde kurulmuş olup kullanıcıların kendi bilgisayar uygulamalarını çalıştırabilecekleri sanal bilgisayarlar kiralamalarına olanak tanımaktadır. EC2, bir kullanıcının, Amazon'un istediği herhangi bir yazılımı içeren bir "örnek" olarak adlandırdığı bir sanal makineyi yapılandırmak için bir Amazon Makine Görüntüsünü (AMI) önyükleyebildiği bir web hizmeti sağlayarak uygulamaların ölçeklenebilir dağıtımını teşvik eder. Bir kullanıcı, sunucu örneklerini gerektiği gibi oluşturabilir, başlatabilir ve sonlandırabilir, etkin sunucular için saniye kadar ödeme yapabilmektedir. EC2, kullanıcılara bulut sunucularının coğrafi konumu üzerinde denetim sağlayarak gecikme optimizasyonu ve yüksek düzeyde artıklık sağlamaktadır.[1]

Amazon Elastic Compute Cloud (EC2)
Amazon Elastic Compute Cloud logosu
Orijinal yazar(lar) Amazon
Geliştirici(ler) Amazon
İlk yayınlanma 25 Ağustos 2006
İşletim sistemi Linux
Microsoft Windows
FreeBSD
Erişilebilirlik İngilizce
Tür Virtual private server
Lisans Sahipli yazılım
Resmî sitesi aws.amazon.com/ec2/

Kaynakça

  1. LaMonica, Martin (27 Mart 2008). "Amazon Web Services adds 'resiliency' to EC2 compute service". CNET. 11 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2020.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.