Altın Tapınak

Harmandir Sahib yani Altın Tapınak[1][2] (Pencapça: ਹਰਿਮੰਦਰ ਸਾਹਿਬ) veya Darbar Sahib[3] (Pencapça: ਦਰਬਾਰ ਸਾਹਿਬ), Hindistan'ın Amritsar şehrinde bulunan Sih tapınağıdır. Halk arasında Altın Tapınak (ya da Tanrı'nın Tapınağı) olarak anılan tapınak Sih inancındaki en önemli ibadethane olduğu gibi, Sih gurudwaralarının da en eskilerinden biridir. Dördüncü Sih gurusu Guru Ram Das Ji tapınağı tasarlayan kişi olduğu gibi Amritsar (o dönemki adıyla Ramdaspur) şehrinin de kurucusu ve planlayıcısıdır. Gerek bu sebeple gerekse Tapınağın şehirde bulunması sebebiyle, şehre sıklıkla Guru Di Nagri yani "Guru Şehri" (veya "Guru'nun Şehri") denir.

Altın Tapınak arkasındaki saat kulesi ile birlikte.
Altın Tapınak'te bir Sih hacısı.
Tapınak kompleksinin haritası.

Özgün tapınak 1574 yılında yapılmış, Babür İmparatoru Ekber Şah'ın araziyi üçüncü Guru, Guru Amar Das'ın kızına evlilik hediyesi olarak vermiştir ki kızın evlediği Bhai Jetha daha sonra dördüncü Sih Gurusu olan Guru Ram Das Ji'dir. Guru Ram Das Ji önderliğinde gölet büyütülmüş, etraftaki kasaba genişletilmiş, daha sonra beşinci Guru olan Guru Arjan Dev Ji döneminde tapınak kompleksi tamamen tamamlanmıştır.

Harmandir Sahib tek bir tapınaktan öte büyük bir kompleksi kapsar; kompleksin ortasında ise tapınak bulunur. Tapınağı çevreleyen sunî bir göl bulunmaktadır ki bu gölün ismi AmritSar yani "Kutsal Su Gölü" veya "Ölümsüzlük Pınarı Havuzu"dur.[3] Tapınağa dört yandan girişler bulunmaktadır ki bu hoşgörü ve açıklığın önemini simgeler. Tapınak kompleksinin içinde geçmiş Sih Gurularına, Azizlerine ve şehitlerine ait birçok türbe bulunmaktadır. Her biri tarihî bir olay veya Sih aziziyle ilişkilendirilmiş üç kutsal ağaç bulunmaktadır.

Kaynakça ve notlar

  1. Harban Singh (1998). Encyclopedia of Sikhism. Punjabi University. ISBN 817380530X. |yayımcı= dış bağlantı (yardım)
  2. "The Sikhism Home Page: Introduction to Sikhism". 30 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mayıs 2009.
  3. Golden Temple, Punjabi University, Parm Barkshish Singh, Devinder Kumar Verma, ISBN 81-7380-569-5
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.