Altın Hilal

Altın Hilal, Orta, Güney ve Batı Asya'nın kesişme noktasında bulunan ve Asya'nın iki ana yasadışı afyon üretim alanından birine verilen addır. Bölge, dağlık çevreleri hilali tanımlayan üç ülke, Afganistan, İran ve Pakistan'ı kapsamaktadır.

Dünya'da eroin üretim bölgeleri

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi'nin (UNODC) son 10 yıldaki eroin üretimi tahminleri, birincil kaynak alanlarında önemli değişiklikler göstermektedir. 1991'de Afganistan, afyon üretiminde eskiden dünya lideri olan Myanmar'ı geride bırakarak tahminen 1.782 metrik ton üretim ile dünyanın en büyük afyon üreticisi oldu. Günümüzde Afganistan şu anda dünyadaki farmasötik olmayan saf afyonun %90'ından fazlasını üretmekte olup[1] ek olarak dünyanın en büyük esrar üreticisidir.[2]

Kaynakça

  1. "Archived copy". 25 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2020.
  2. "UN: Afghanistan is leading hashish producer". Fox News. 31 Mart 2010. 16 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2020.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.