Alev Adam

Alev Adam veya gerçek ismiyle Jonathan "Johnny" Lowell Spencer Storm veya kısaltılmış ismi ile Johnny Storm Marvel Comics şirketinin yarattığı çizgi roman karakterlerinden birisi olup Marvel Comics’in oluşturduğu evrendeki süper kahramanlardan birisidir.[1]

Alev Adam
Yayım bilgileri
Yayımcı Marvel Comics
İlk görünüm Fantastik Dörtlü #1 Kasım 1961
Yaratan Stan Lee
Jack Kirby
Hikâyedeki bilgileri
Gerçek adı Jonathan "Johnny" Lowell Spencer Storm
Yardımcıları Fantastik Dörtlü
Önemli takma adları Johnny Storm
Güçleri
  • Yanıcı forma geçebilme (böylece uçma veya saldırılara karşı kalkan işlevlerini görüyor)
    * Ateşi yaratma veya kontrol edebilme
    * Isı enerjisini emebilme

Fantastik Dörtlü grubunun elemanlarından birisi olup ilk kez bu çizgi romanın ilk sayısı olan Kasım 1961 basımında yer almıştır. Diğer Fantastik Dörtlü elemanlarında olduğu gibi Alev Adam da uzay gemisinde iken maruz kaldığı kozmik ışınlar sayesinde elde etmiştir. Bu sayede, tüm vücudunun alev almasını sağlamak, uçmak ve kendine zarar vermeden ateşi absore etme yeteneğini kazanmıştır. Sadece Flame on yani alevlen kelimesini söylediğinde yanabilir.

Grubun en genç elemanı olduğu için diğerlerine göre daha aceleci ve tezcanlıdır. Kendisi ile aynı yaşlarda olan Örümcek Adam ile de arkadaştır.

2005 yılında vizyona giren Fantastik Dörtlü ve devamı olan 2007 tarihli Fantastik Dörtlü: Gümüş Sörfçünün Yükselişi filmlerinde Alev Adam karakterini Chris Evans oynamıştır.[2]

Bibliografya

  • Strange Tales #101-134
  • Human Torch Vol. 2 #1-12
  • Spider-Man and The Human Torch #1-6

Kaynakça

  1. "Fantastic Four". Marvel.com. 12 Mart 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2010.
  2. "Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer". BoxOfficeMojo.com. 11 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2010.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.