Afro-Asya Oyunları

Afro-Asya Oyunları”, Asya ve Afrika’dan atletlerin katılımıyla gerçekleşen çok sporlu etkinliktir. Olimpiyatlar dışında bu iki kıtayı bir etkinlikte birbiriyle yarıştıran bir başka spor organizasyonu yoktur. Oyunlar 4 senede bir gerçekleşmesi kararı alınmıştır. Ayrıca Asya Olimpiyat Konseyi (OCA) ve Ulusal Afrika Olimpiyat Komitesi (ANOCA) tarafından denetlenmektedir. Afro-Asya Oyunları Asya ve Afrika Ulusal Olimpiyat Komiteleri‘nin beraber katılımına ve birkaç Ulus Oyunları Federasyonu ülkesinin katılımına ev sahipliği yapmaktadır. Afro-Asya Oyunları açılışı 2003 yılında Hyderabad, Hindistan’da yapıldı. İkinci Oyunlar 2007 yılında Cezayir’de yapılması planlanmıştı. Ancak Oyunlar “Asyalılar altın madalya sahibi sporcuları belirlemekte başarısız olduğu için” süresiz olarak ertelendi.[1] Bir başka deyişle Oyunlar feshedildi.

Afro-Asya Oyunları
Açılış seremonisi 2003 Afro-Asya Oyunları
Kapanış seremonisi 2003 Afro-Asya Oyunları

Afro-Asya Oyunları Listesi

Yıl Oyunlar Ev Sahibi Şehir Ev Sahibi Ülke Tarih Uluslar Yarışmacılar Spor Dalları En Çok Madalya Sahibi
Erkekler Bayanlar Toplam
2003 I Hyderabad 24 Ekim– 1 Eylül 96 2040 8
2007 II Cezayir İptal edildi.'

Kaynakça

  1. "Second Afro-Asian Games Postponed". Xinhua. 22 Temmuz 2007. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Aralık 2010.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.